دانلود پایان نامه ارشد رشته معماری و شهرسازی درباره نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

گرفته اند. لیکن با در نظر داشتن تحقیقات به اقدام آمده گمان می رود که با در نظر داشتن آیین تدفین مردگان در دوره ساسانی این ستونها خمره هایی را که مردگان را در آنها قرار می داده اند نگه می داشته تا خاک را آلوده نکنند. یعنی در واقع “نوعی قبور خمره ای بودند که با گورهای خمره ای در تنگ کرم و گورهای خمره ای در کوه حسین که بر فراز تأثیر بهرام در تأثیر رستم قرار دارد قابل مقایسه می باشد بطوریکه این ستونها در بالای خود دارای یک حفره جهت نگهداری خمره بوده می باشد.” (تصوير 3-49) (www.farsnews.net)

 

3-3-19تپه شیان


 

تپه باستانی شیان در اسلام آباد غرب واقع شده می باشد.یکی از دستاوردهای کاوشهای نجات بخشی سد شیان کشف یک آتشکده ساسانی بود. در کندوکاوهای غیرمجاز در فاصله 5/1 کیلومتری آتشکده دو گور خمره پیدا نمود گردید که در خمره بزرگتر بقایای اسکلت یک مرد بالغ و در گور خمره کوچکتر بقایای اسکلت یک کودک دیده می گردید. خمره ها به صورت دو تکه و دهانه آنها با تخته سنگ پوشیده شده بود. بدنه خمره ها با نقوش افزوده طنابی تزئین شده بود. روی این خمره ها تکه های ظروف شکسته سفالی پیدا نمود گردید. گویا در دوره اشکانی نهادن یا شکستن ظروف سفالی بر روی گور خمره ها یکی از آیینها بوده می باشد. (www.chn.ir)

شاید بتوان شکستن ظرف سفالی بر گور را شکستن شیشه عمر و پایان یافتن زندگی تعبیر نمود.نتیجه حاصل از این فصل حاکی از این می باشد که قدیمی ترین تدفین در ظروف سفالی در دوره تاریخی از آکروپل و شهر شاهی در شوش پیدا نمود شده که تدفين هاي خمره اي از دوره آغاز ايلامي تا دوره هخامنشي در آن ديده مي گردد. از زمان شروع دوران تاريخي در فلات ايران توسط سلسله هخامنشي اديان توحيدي رواج مي يابد و آثار آن را در كاهش هدايا و اشياء تدفين و آيين هاي

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.