دانلود پایان نامه ارشد نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


-3-4 محوطه شیر سنگ

 

در محوطه شيرسنگ همدان، گورستاني روي تپه اي طبيعي كشف شده می باشد. “احتمالاً اين محوطه پرستشگاه ناهيد بوده می باشد. در اين گورستان دفن در صخره ها به صورت تاق باز، تدفين جمع شده، جنيني، دفن تابوت و خمره تشخيص داده شده می باشد. در مواردي چندين خمره به يكديگر پيوند خورده و تابوتي را تشكيل داده بودند، بدين نحو كه با بريدن قاعده و كف خمره اي و قرار دادن آنها در دهانه خمره ديگر فضاي مناسبي براي جا دادن جسد كه بلند قد بوده فراهم آمده می باشد.” (كامبخش فرد، 1379: 241) با پيوند چند خمره و ايجاد يك تابوت جهت تدفين اين سوال مطرح مي گردد كه آيا يكي از دلايل كاربرد تابوت الزام آييني در تدفين بصورت درازكش بوده می باشد؟ روشن شده اين موضوع مستلزم انجام شدن بررسي هاي دقيق تر و علمي می باشد.

 

3-3-5 تپه خرمن

 

تپه مذكور در یکی از روستاهاي حواشي بالهارود بين ايران و جمهوري آذربايجان واقع شده می باشد. در این منطقه اموات را درون خمره هايي با طول بيش از 5/1 متر و روبه مشرق و طلوع گوشواره از لوازم آرايش يك زن می باشد. بنابراين به نظر مي رسد اين گور متعلق به يك فرد مونث و بالطبع نشانه باروري و عشق می باشد.

 

3-3-7 آیری زمین (تپه نخود)

 

اين تپه نيز در حواشي بالهارود واقع شده می باشد. در اين تپه 8 خمره به دست آمد که دهانه آنها را با تخته سنگهايي مسدود كرده بودند. درون يكي از خمره ها دو اسكلت در كنار يكديگر به پهلو و با دست و پاي

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.