دانلود پایان نامه ارشد : نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

گفت آداب تدفين و اساطیر مرتبط، معلول دیدگاه بشر درمورد مرگ و درگذشتگان بوده که در طول زمان دستخوش تحول و تطور گردیده می باشد. از دیرباز اهتمام بر نیالودن عناصر اربعه موجب بهره گیری از مواد خاصي جهت به خاك سپاري مردگان گردید؛ يكي از اين موارد با پیشینه کهن در فرهنگ ایران، سفالينه می باشد که به صورت انواع ظروف تدفین ظاهر شده و از پركاربردترين آنها مي توان به گورخمره اشاره كرد. شکل ظاهری خمره ها، تشریفات، نحوه قرارگيري جسد و دفن خمره ها و اشياء مکشوفه همگی بازتاب بعضی مفاهیم اساطیری و فلسفی می باشد و به گونه ای عینی در خمره های تدفینینمود پیدا کرده می باشد.رویکرد این پژوهش توجه اساطیری به خمره های تدفینی بوده و به روش تاریخی – توصیفی – تحلیلی انجام گرفته می باشد. با فرض تنوع محدوده جغرافیایی و یکسانی محدوده زماني در توجه مفاهیم اسطوره ای در تدفین خمره ای در ایران باستان می توان به وجوه اشتراكي در باب اساطیر و آیین هادست پیدا نمود.

این پژوهش در 5فصل تدوین گردیده می باشد: فصل اول به ساختار کلی پژوهش می پردازد. فصل دوم دیدگاه های اساطیری مؤثر بر تدفین و شیوه های تدفین در ایران باستان را توضیح می دهد. فصل سوم در دو بخش دوران پيش از تاريخ و دوران تاریخی به دسته بندی تدفین های خمره ای می پردازد. فصل چهارم قابلیت های زیبایی شناختی سفال به عنوان یکی از عرصه های ظهور تفکرات دینی، آیینی و اساطیری مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. در فصل پنجم نیز به نتیجه گیری خواهیم پرداخت.

 

 

کلید واژه: اسطوره، ایران باستان، سفال، گورخمره

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.