دانلود پایان نامه ارشد و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

منطقه مرزی شرقی از نظر ساختار توپوگرافی به دو قسمت نواحی کوهستانی ، ارتفاعات و نواحی پست و دشت تقسیم می گردد .

مناطق پست و هموار تا مرز و تا عمق خاک افغانستان امتداد دارد ودرحکم دهلیزهای ورودی به داخل این استان ها را تشکیل می دهند .

بخش دیگر توپوگرافی منطقه مرزی شامل کوهستان ها و ارتفاعات می باشد که تا مرزامتداد و در بعضی مکان ها تا عمق خاک افغانستان امتداد دارند و این بخش از توپوگرافی منطبق بر کارکرد امنیتی مرز تاثیر منفی دارد به طوری که این ارتفاعات به ویژه اینکه در خاک افغانستان  هم ادامه دارد به راحتی باعث نفوذ ها و ترددهای غیرمجاز اشرار و قاچاقچیان و تردد کننده گان دیگر غیر مجازی مرزی می گردد زیرا از لحاظ نظامی دارای نقاط کور فراوانی می باشد (حق پناه،1377،155-159).

3-6- مرزهاي ايران و پاكستان

دومين بخش مرزهاي ايران و پاكستان در منطقه خط جنوبي مرزهاي افغانستان قرار دارد و از كوه ملك‌سياه تا خليج گواتر در درياي عمان كه شرقي‌ترين نقطه مرزي جنوب كشور می باشد، ادامه دارد. در پي مأموريت گلداسميت در منطقه و تعيين خطوط مرزي بار ديگر در سال 1895 سرهنگ هنگر فورد هولديچ يكي از افسران ورزيده استعماري بريتانيا در هند كه در مسائل جغرافيايي صاحب‌نظر بود مأموريت يافت تا مرزهاي ايران و بلوچستان انگليس را مشخص نمايد. او كه به زيان ايران و به سود بريتانيا بخشهايي از سرزمينهاي زير حاكميت ايران را در حاكميت بريتانيا برده بود، اعتراض دولت ايران را برانگيخت. با آنكه هم‌زمان در تهران و بسياري از شهرهاي بزرگ نهضت ملي مشروطه‌خواهي فرصت دفاع از مرزها را تحت‌الشعاع قرار داده بود اما شورشهايي نيز در منطقه مرزي بلوچستان و سيستان پديد آمد كه در آن رقابت روس و انگليس و شيوه‌هاي موازنه به چشم خورده می باشد. در سال 1905 انگليسيها به اجبار ميرجاوه و بخشي از سرزمينهاي غصب شده توسط هولديچ را به ايران بازگرداندند و قراردادي رسمي به امضا رساندند. اين قرارداد با تغييراتي در سال 1933 تا سال 1948 كه كشور پاكستان به وجود آمد پايدار ماند و پس از انعقاد معاهده ديگر خط مرزي ايران و پاكستان تعيين گرديد(تکمیل همایون،1380 :53).

 

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.