دانلود پایان نامه با موضوع نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


محوطه باستاني اريسمان در 10 كيلومتري نطنز و در كنار جاده آسفالته كاشان به نظنز قرار گرفته می باشد. به نقل از چایچی بر اساس گزارش گمانه زني در محوطه باستاني اريسمان كه در سال 1377 توسط سيدمحمود ميراسكندري تدوين گرديده و منتشر نشده می باشد، در بهار 1371 تلی از سرباره هاي مس و مقداري سفال در منطقه اي در نزديكي اريسمان يافتد گردید. پس از بررسي و مطالعه توسط موسسه باستانشناسي دانشگاه تهران اين منطقه به عنوان قديمي ترين شهر صنعتي با قدمت 5000 ساله معرفي گرديد. در سال 1376 طي گمانه زني در اين منطقه تدفين های خمره اي كشف گردید که در جديدترين لايه سيلك IV آشكار گرديد. (تصویر 3-9) (چايچي امیرخیز، 1384: 49و48) همچنين باستان شناسان ايراني و آلماني[1] در پنجمين فصل كاوش هاي خود در مهرماه 1383 در اين محوطه باستاني به كشف يك مهر استوانه اي سنگي، يك شاخ گوزن و تدفين به شيوه گور خمره اي دست يافتند. اظهارات حميد فهيمي سرپرست ايراني هيئت باستان شناسي حاكي از اين می باشد كه مهر باستاني متعلق به 3200 سال قبل از ميلاد می باشد و دومين مهر كشف شده در اين منطقه می باشد. علت اهميت زياد اين مهر تأثیر روي آن می باشد. مهر سنگي داراي تأثیر يك گوزن تير خورده و يك رشته كوه می باشد. (www.chn.ir)  شايد بتوان گفت تأثیر كوه همان رشته كوهي باشد كه در نزديكي اريسمان واقع می باشد و همچنين مي توان چنين فرض نمود كه در هزاره سوم قبل از ميلاد در آن منطقه شكار گوزن صورت مي گرفته می باشد. كشف شاخ در اين محوطه كه هم اكنون كويري می باشد شايد باستان شناسان را به درك وضعيت اكوسيستم منطقه در گذشته كمك كند.

بررسي هاي اوليه روي شاخ 15 سانتي نشان مي دهد كه ممكن می باشد در هزاره هاي قبل از اين شاخ به عنوان يك ابزار بهره گیری مي شده می باشد. همچنين در هنگام كاوش[1]در اوایل سال 1379 هیئت مشترک ایران و آلمان پروژه تحقیقاتی وسیعی را آغاز نمودند. در این کاوشها کمابیش تدفین های خمره ای بدست آمد. (www.chn.ir)

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.