دانلود پایان نامه رشته جغرافبا نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

نیز برخوردار می باشد، در مقام تعریف الگوی رفتاری در عرصه خارجی بر اصل متفاوت تأکید دارد که بنیاد آن را «مساوات حکمی» شکل می‌دهد مقصود از مساوات حکمی جریان یافتن قواعد بین‌المللی برای بازیگران مسلمان و غیر مسلمان به شکل واحدی می باشد در مقام توضیح این اصل می‌توان گفت که قواعد رفتاری در عرصه خارجی از منظر اسلامی به دو گروه اصلی قابل تقسیم هستند(منبع از نگارنده).

2-12-ایده دولت ورشکسته

در مرزهای شرقی ایران: برآورد ملی اطلاعات آمریکا ایده دولت ورشکسته [1]را مهلک‌ترین تهدید در قرن 21 نام می‌برد. مقصود از این تهدیدات شورش‌های مسلحانه، اقدامات تروریستی و تشدید خیزش‌های2-14-  نظريه دکتر محمود واعظی:

دو کشور همسایه شرقی ایران، افغانستان و پاکستان به دلیل داشتن معضلات امنیتی تهدیداتی را متوجه منافع ملی ایران ساخته و هزینه‌های جمهوری اسلامی را در خصوص کنترل مرزها افزایش داده‌اند. علاوه بر بی‌ثباتی سیاسی در افغانستان که از سال‌ها پیش معضل آوارگان افغانی، قاچاق مواد مخدر و دیگر معضلات اجتماعی را برای ایران به وجود آورد می باشد، در پاکستان نیز فعالیت‌های جریان افراطی طالبان افزایش یافته و به تقابل و درگیری با ارتش آن کشور انجامیده می باشد. در نتیجه با گسترش نفوذ و فعالیت جریان‌های افراطی مانند طالبان و القاعده در منطقه از یک سو و حضور نظامی امریکا به بهانه مقابله با تروریسم در کنار مرزهای شرقی ایران از سوی دیگر، کشور در معرض تهدیدات امنیتی فزاینده‌ای قرار گرفته می باشد (واعظی ،1389: 26).

معضل آوارگان افغانی و افزایش قاچاق مواد مخدر و سایر معضلات اجتماعی، تهدیدهای امنیتی قابل توجهی برای ایران به همراه داشته می باشد. شکل‌گیری جریان افراطی طالبان و فراهم شدن فضا برای رشد و تقویت نیروهای طرفدار القاعده و متعاقب آن حضور نظامی آمریکا و ناتو به بهانه مقابله با تروریسم در کنار مرزهای شرقی ایران، تاکنون مهم‌ترین پیامدهای امنیتی بی‌ثباتی در افغانستان بوده‌اند. چنانچه این بی‌ثباتی‌ها در پاکستان نیز استمرار یابد، جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگری از عواقب منفی آن متأثر خواهد گردید(واعظی ،1391).

[1]– Failed State

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.