دانلود پایان نامه رشته معماری و شهرسازی: نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


حالت جنینی در خمره های سفالین که نماد زهدان بود می گذاشتند و  در زمین دفن می کردند تا مردگان پس از مرگ دوباره متولد شوند.

2-3-3 میترائیسم

 

از ديگر ايزدان مورد پرستش در ايران مي توان به آناهيتا اشاره كرد. آناهيتا ايزد آب، فراواني، عشق، زايش و باروري می باشد، كه در دوره سلوكي و پارت مورد توجه قرار داشت. در نقاط مختلف ايران در دوره پارت معابدي براي پرستش اين الهه برپا شده بود. در شهر استخر نيز آتش آناهيتا روشن بوده می باشد كه  نشانگر  احتمالي ارتباط  آتش  با  آناهيتا  می باشد. از مراكز  مهم  پرستش اين ايزد، كنگاور، تخت سليمان و شوش می باشد. (سعيدي، 1375: 28)  گاهي مردگان را در جوار يا درون معابد دفن مي كردند تا تبرك و آمرزش مردگانشان در جوار پرستشگاه فراهم آيد.

“يكي از شواهد در اثبات وجود پرستشگاه ناهيد در كنگاور، وجود گورهاي صخره اي، تابوت هاي سفالين و گور خمره ها در كف صخره و محوطه شرقي  معبد  ناهيد (هخامنشي- پارتي)  می باشد كه مرتبط به تقدس زمين نيايشگاه  بوده می باشد.  معتقدان متمكن چنين صحني مقدس را ترجيح داده اند كه اين رسم امروزه نيز اعتبار خود را همچنان حفظ كرده و ريشه در ديرينه دارد.” (كامبخش فرد، 1379: 209)

 

2-3-5  تأثیر كيش يوناني

 

چنان که می دانیم انديشه يوناني در تدفين هاي دوران سلوكي و پارت تأثير بسيار داشته می باشد. يوناني ها عقايد غريبي داشتند، به خدايان متعددي اعتقاد داشتند اما در عين حال به بهشت و دوزخ نيز معتقد بودند. در جبهه شرقي و پاي ديوار ستوندار معبد آناهيتا سكه، پيه سوز، زيب و زيور و اسب سواران سفالين از دوره اشكاني فراوان به دست آمده كه در

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.