دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

-2-1. اهداف آفرينش بشر

در آيات قرآن اهداف متعددي براي آفرينش بشر مطرح شده می باشد که بدانها مي پردازيم.

2-2-1-1. اظهار صفات الهي همچون حکمت ، ربوبيت، علم و قدرت

« إِنَّا خَلَقْنَا الْانسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعَا بَصِيرًا[1]»؛ ما آدمى را از نطفه‏اى آميخته بيافريده‏ايم، تا او را امتحان كنيم. و شنوا و بينايش ساخته‏ايم.

« الَّذِى خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الحْيَوةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكمُ‏ْ أَحْسَنُ عَمَلًا  وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُور[2]»؛

آن كس كه مرگ و حيات را آفريد تا شما را بيازمايد كه كدام يك از شما بهتر اقدام مى‏كنيد، و او شكست‏ناپذير و بخشنده می باشد‏.

حال بايد دانست مراد از ابتلا چيست واساسا مقصود خدا از آزمون بشر چه بوده می باشد؟

مراد از آزمون الهي کشف رازهاي پوشيده و ناپيدا نيست؛ بلکه مقصود از آن، فراهم آوردن شرايط براي رشد استعدادها و شکوفاسازي آن می باشد. زیرا بشر موجودي مختاراست و کمال او اختياري می باشد، آزمون الهي در مورد بشر اين می باشد ‏که همه شرايط گزينش راه نيک و بد را در اختيار او نهد تا استعدادهاي خود را به کمک آنها به فعليت برساند و راه درست را انتخاب کند.[3]

  به بياني خداوند برپايه سنت دائمي خود، بندگان را براي شکوفا شدن استعدادهاي دروني و پرورش دادن آنان مي آزمايد.قرآن کريم بر اين امر تصريح دارد:

«… وَ لِيَبْتَلىِ‏َ اللَّهُ مَا فىِ صُدُورِكُمْ وَ لِيُمَحِّصَ مَا فىِ قُلُوبِكُمْ وَ اللَّهُ عَلِيمُ بِذَاتِ الصُّدُور[4]؛ و (اينها) براى اين می باشد كه خداوند، آن چیز که در سينه‏هايتان پنهان داريد، بيازمايد و آن چیز که را در دلهاى شما (از ايمان) می باشد، خالص گرداند و خداوند از آن چیز که در درون سينه‏هاست، با خبر می باشد.

اميرمؤمنان(ع) نيز درد تفسير آيه «وَ اعْلَمُواْ أَنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَ أَوْلَادُكُمْ فِتْنَة»[5] و درمورد فلسفه آزمايش هاي الهي مي فرمايد:

[1]. بشر:2.

[2] . ملک:2.

[3]. شاکرين حميدرضا،راز آفرينش،اول،دفتر نشر معارف،قم،1386،ص15.

[4]. آل عمران:154.

[5]. انفال:28.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.