دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


آرامگاه شماره 1 تعدادي استخوان كه از تابوتها خارج كرده و روي سكو ريخته بودند، به دست آمده و نيز در سمت چپ آرامگاه حفره اي به عمق 90 و طول و عرض 40 سانتيمتر ايجاد كرده بودند كه داخل آن پر از استخوان بشر بود و همچنين در داخل هر يك از تابوتها بيشتر از يك جسد دفن شده بود. همچنين زماني كه شخص جديدي از خانواده سلاطين فوت مي كرد استخوان هاي قبلي را كه گوشت آن زایل شده بود از تابوت ها خارج و در داخل حفره ها يا روي سكو مي ريخته اند تا فضا براي دفن جديد آماده گردد. در حقيقت اين مساله حد فاصل بين تدفين به طريق زرتشتي كه استخوان را در استودان قرار مي دادند و تدفين هاي غيرزرتشتي می باشد. (چایچی امیرخیز ، 1384: 90)[1]

 

2-4-3 آرامگاه چاهی با ظروف تدفین

 

اين نوع تدفين در ايران تنها در منطقه آكروپل و شهر شاهي در شوش دیده شده می باشد.گزارش هاي مارسل ديولافوا از شهر شاهي تنها مدرك مستند مربوط به اين قبور می باشد، وي در تل شهر شاهي تعدادي چاه تدفين كشف كرده می باشد كه تعدادي سكه مربوط به دوران پارت از آن به دست آمده می باشد.

اين تدفين ها حاوي سكه هايي پس از دوره سلوكيان و بيشتر منسوب به فرهاد دوم هستند. همچنين تعدادي سكه سلوكي در شوش به دست آمده كه هيچكدام در ظروف تدفين نبودند. آرامگاه بدين شكل می باشد: چاه عميق به ارتفاع 15-10 متر كه در انتها عريض شده و تشكيل اتاق هاي تدفين را مي دهد. در اين راهرو و ظروف تدفين موجود می باشد كه در بنا كار گذاشته شده اند.اين ظروف به ارتفاع 78 سانتيمتر و استوانه اي شكل هستند و انتهاي كروي دارند. بعضي از آنها با پركردگي هاي[1]هر چند شایسته می باشد به اصل مأخذ رجوع گردد اما به علت عدم دسترسی به منبع مذکور، نگارنده به نقل قول این مطلب در منابع دیگر بسنده نموده می باشد.

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.