فرمت ورد:دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد ارسنجان

دانشكده­ي ادبيات و علوم انساني

گروه تحصيلات تكميلي

رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي

پايان نامه جهت اخذ درجه­ كارشناسي ارشد ( M.A )

عنوان

مطالعه محتوایی فردوس المرشدیه

فی اسرار الصمدیه

استاد راهنما :

دكتر عباس مرادي

استاد مشاور :

دكتر خسرو محمودی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

توضیح احوال و آثار محمودبن عثمان و شیخ ابواسحاق کازرونی

1-1-محمود بن عثمان

   محمود بن عثمان از مولفان و نویسندگان قرن هشتم هجری می باشد که متأسفانه اطلاعات اندکی درمورد‌ی وی در دست می باشد .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

استاد ذبیح الله صفا ، در کتاب تاریخ ادبیات خود درمورد‌ی محمود بن عثمان می نویسد که مولدش به درستی معلوم نیست و بیشتر عمر خود را در کازرون گذرانده می باشد و با امین الدین بلیانی عارف و شاعر قرن هفتم و هشتم معاصر بوده و از مریدان عارف مذکور به شمار می‌آمده و تا آخر عمر امین الدین در خدمت او بوده می باشد ( صفا ، 1372 : 266 )

    مرحوم ایرج افشار هم در مقدمه‌ی کتاب فردوس المرشدیه با اتکا به به این کتاب ، محل اقامت او را کازرون دانسته می باشد ( محمود بن عثمان ، 1333 : 5 مقدمه ) و تصریح‌ای به سفرهای او کرده می باشد : « وی به غیر از سفری به بغداد رفت ، یک بار هم پیش از سال 728 هجری از بصره از راه صحرای کنابه عبور نمود و به بغداد آمد و نیز یک بار عرفات را زیارت نمود . » ( همان : 8 مقدمه )

در ارتباط با دیگر وقایع زندگی ، تاریخ وفات و آرامگاه وی اطلاعاتی موجود نیست .

1 1 1 آثار

   ذبیح الله صفا علاوه بر فردوس المرشدیه ، دو اثر دیگر از محمودبن عثمان نام برده می باشد یکی جواهر الامینیه در توضیح مقامات امین الدین بلیانی و دیگری مفتاح الهدایه و مصباح العنایه که تلخیص کتاب جواهرالامینیه می باشد . ( صفا ، 1372 : 179 )

   اما اثر معروف محمود بن عثمان کتاب فردوس المرشدیه می باشد که ترجمه واقتباسی می باشد از یک اثر عرفانی : « خطیب امام ابوبکر محمدبن عبدالکریم بن علی بن سعد ، ( احتمالاً متوفای 502 ) سومین خلیفه‌ی شیخ ابواسحاق کازرونی ، کتابی داشته می باشد به عربی در احوال ومقامات شیخ ابواسحاق ( 352 – 426 ه . ق ) .

   وی کتاب خود را مثل اینکهً در بیست سال پایانی قرن پنجم تألیف کرده بوده می باشد . اصل این کتاب ، امروز در دست نیست اما عطار در قرن ششم آن را در دست داشته و از آن بهره گیری کرده می باشد .

محمود بن عثمان فردوس المرشدیه را به سال 728 در کازرون ، براساس این کتاب پرداخته می باشد . وی پای بند متن اصلی بوده و هرجا مطلبی را به متن افزوده یا از آن کاسته به آن اشارت کرده می باشد ، هم چنین برای نظم دادن به مطالب کتاب ، تقدیم و تأخیرهایی در مطالب روا داشته می باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

   محمود بن عثمان فردوس المرشدیه را به تقاضای گروهی از دوستان خود تلخیص کرده و ان را انوارالمرشدیه فی اسرارالصمدیه نامیده می باشد . » ( غلامرضایی ، 1388 : 217 )

   « این کتاب علاوه بر آگاهی های مفیدی که در باره ی احوال شیخ ابو اسحاق کازرونی در بردارد از باب اطلا عات سودمند تاریخی و اجتماعی و نیز از بابت نمونه هایی که از لهجه ی قدیم کازرون و شعر های هجایی ان به ما می دهد خالی از فایده نیست .» (صفا، 1372: 267)

 ما در فصل بعد به گونه مبسوط این کتاب را معرفی خواهیم نمود ، اما از آنجا که موضوع این اثر توضیح احوال شیخ ابواسحاق کازرونی می باشد لازم می‌نماید مختصری به زندگی او تصریح گردد .

1 2 شیخ ابو اسحاق کازرونی

   ابواسحاق کازرونی ، ابراهیم بن زادان فرخ بن خورشید،معروف به شیخ مرشد (426-352ه ) عارف، شاعر ، مفسّر، محدّث و مؤسّس سلسله ی کازرونیه (یا اسحاقیه) می باشد.محمود بن عثمان در باب اول کتاب فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه، شیخ اسحاق کازرونی را این گونه معرفی می کند : « آن سلطان اولیاء ،آن افضل اتقیا ، آن مقتدای راه دین، آن پیشوای اهل یقین ،آن کاشف اسرار بی چونی ،… بزرگ و یگانه بود و محتشم زمانه و مجرد ظاهر و باطن ، و در تقوی و ورع بی نظیر بود و در حقایق و دقایق بی همتا و در عبارات و اشارات بی بدل و به مجاهده و نظاره بی مثل ، و معاملاتی شریف و کلماتی لطیف داشت و سخن او پیش همه مقبول بوده و به علوم ظاهر و باطن آراسته بود . و از همه مرادات خود به کلی برخواسته بود.» (محمود بن عثمان ، 1333 : 9 )

   عطار نیشابوری نیز در تذکره الاولیاء در باره ی وی این گونه می نویسد : « آن متقی معروف آن منتهی مذکور ،آن شیخ عالم اخلاص ،آن محرم حرم خاص ،آن مشتاق بی اختیار ابواسحاق شهریار رحمه الله علیه ؛ یگانه ی عهد بود و نفسی موثر داشت ، و سخنی جانگیر ، و صدقی به غایت ، و سوزی بی نهایت ، و در ورع کمالی داشت ، ودر طریقت دوربین و تیز فراست بود. » (عطار ، 1384 : 740 )

1-2-1-تولد شیخ ابو اسحاق کازرونی

   شیخ اسحاق کازرونی در شهر کازرون به سال 352 ه .ق متولد شده می باشد : « و از کازرون بود ، و صحبت مشایخ بسیار یافته بود ؛ وتربت شیخ را تریاک اکبر می گویند از ان که هر چه از حضرت وی طلبند حق تعالی به فضل خود آن مقصود رواگرداند. »(همان :740)

«و مولود شیخ در شب دوشنبه بود ، نیمه‌ی ماه رمضان در سنه‌ی اثنین و خمسین و ثلثمائه.» (محمود بن عثمان ،1333: 12)

پس ابواسحاق در کازرون متولد شده می باشد .آن چنان که در فردوس المرشدیه آمده و ایرج افشار در مقدمه ی کتاب نیز به آن تصریح کرده ، پدر و مادر وی از زرتشتیانی بودند که پیش از ولادت او ، اسلام آورده بودند .اما نیای وی زادان فرح در کیش زرتشتی وفات پیدا نمود.   ( همان : 18 مقدمه )

تعداد صفحه :113

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در زبان و ادبیات فارسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.