پژوهش: دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ارتباطات : سایت­های وخبرگزاریهای غیر دولتی فرصت یا تهدید برای حاکمیت

دانلود پایان نامه

با عنوان : سایت­های وخبرگزاریهای غیر دولتی فرصت یا تهدید برای حاکمیت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران مرکزی

دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی ، گروه علوم ارتباطات

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد ( M.A )

گرایش پژوهش در ارتباطات

عنوان:

سایت­های وخبرگزاریهای غیر دولتی فرصت یا تهدید برای حاکمیت

استاد راهنما:

دکتراکبر نصراللهی

استاد مشاور:

دکتر صدیقه ببران

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

قلب تپنده توليد خبر در فضاي رسمي توليد رسانه‌اي بر عهده خبرگزاري و در گام دوم وب‌سايت‌هاي خبري می باشد. از آنجا كه سياست‌گذاري رسانه‌هاي ایران توسط نهادها و ارگان‌هايي انجام مي‌گردد كه تماما دولتي هستند، تأثيرپذيري خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي غيردولتي از نوع نگاه و رويكردي كه حاكميت به آنها دارد ناگزير می باشد. اين پژوهش در پي آن می باشد تا به اين مهم بپردازد كه خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي غيردولتي و كاركردها و نتايج آن‌ها در جامعه براي حاكميت داخلي فرصت می باشد و يا تهديد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

این پژوهش با روش­ پیمایش و تکنیک نظرسنجي ازكارشناسان و فعالان رسانه، مدیران رسانه‌ها و همچنين مسئولان رسانه‌اي كه در سطح شهر تهران فعاليت مي كنند صورت گرفته می باشد. برای گزینش افراد نمونه از روش نمونه گیری تصادفی ساده بهره گیری شده می باشد. و برای جمع آوری اطلاعات از ابزار پرسشنامه ترکیبی(ترکیبی از سوالات باز و بسته) و برای تحلیل اطلاعات از نرم افزار spss18 بهره گیری کردیم.

یافته­های پژوهش با اصول حاکم بر کار رسانه­ها در یک فضای دموکراتیک مغایراست. در این پژوهش به مواردی برخورد کردیم که در حالت عادی می­توانند به عنوان یک فرصت برای حاکمیت به شمار طریقه اما بر اساس دیدگاه کارشناسان و در شرایط فعلی، به یک تهدید برای حاکمیت بدل شده اند. مواردی زیرا:1- نقد حاكميت2- به چالش كشيدن دولت 3- جلوگيري از انحصار دولت در عرصه اطلاع‌رساني4- بازتاب دادن اثرات تصمیمات حاكميت5- الزام حاكميت به پاسخگويي. از طرف دیگر “انتشار اخباری که به گونه ای به زیان حاکمیت می باشد”، “نقد حاکمیت”، “انتشار اخبار متضاد با منافع ملی” و “رعایت نکردن اصول حرفه­ای رسانه­ای” مهمترین تهديدهايي می باشد كه خبرگزاري­هاي غير‌دولتي براي دستگاه حاكميتي مي‌‌توانند ايجاد كنند.

همچنین در این پژوهش به مواردی نیز برخورد کردیم که در حالت عادی می­توانند به عنوان یک تهدید برای حاکمیت به شمار طریقه اما بر اساس دیدگاه کارشناسان و در شرایط فعلی، به یک فرصت برای حاکمیت بدل شده اند. مهم­ترین این موارد نام بردن از “ایفای تأثیر سوپاپ اطمینان در جامعه” به عنوان یک فرصت برای حاکمیت می باشد که نه تنها این مورد جزو فوايد محسوب نمي‌گردد، بلكه می توان آن را مانند تهديدها نيز محسوب نمود.

یافته های پژوهش نشان می­دهند فضای حاکم بر رسانه­های کشور و چگونگی تعامل حاکمیت با رسانه دارای معضلات زیادی می باشد و بایستی به سمت حل این معضلات گام برداشته گردد. مهمترین معضلات عبارتند از:1-استقلال خبرگزاري ها و وب­سایتهای غيردولتي در حد زیادی از طرف حاكميت مورد تهديد قرار می­گيرد.2- قوانين رسانه‌اي موجود از ايجاد و يا ادامه حيات خبرگزاري‌ها و وب ­سایتهای غير‌دولتي در حد کم حمايت مي‌كنند.3-عملكرد خبرگزاري‌هاو وب­سایت های غير‌دولتي در تشديد و يا تلطيف رويكرد حاكميت نسبت به آنها، بیش از مقدار متوسط تأثیر داشته می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1مقدمه

امروزه هیچ تردیدی در خصوص اهمیت و تأثیر مستقیم و تاثیرگذار مطبوعات و رسانه‌های جمعی در عرصه‌های مخنلف زندگی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی افکارعمومی جهانی وجود ندارد.

هرچند در حال حاضر بخشی از دولت‌های کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه نتوانسته‌اند خود را با این نیاز و واقعیت سازگار نمایند و رسانه و اطلاع‌رسانی مستقل و آزاد را در جوامع خود به رسمیت شناخته و زمینه و بستر لازم را برای فعالیت حرفه‌ای رسانه فراهم کنند.این یک ضرورت و واقعیت تجربه شده و در عین حال علمی می باشد که رسانه ها و به ویژه مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی، نه تنها تهدیدی برای دولت‌های دمکراتیک و برآمده از رای مردم به شمار نمی‌آیند بلکه یک فرصت بزرگ محسوب می شوند. مطبوعات به عنوان زبان و واسطه مردم با حکومت کنندگان، در روشنگری و ارائه طریق صحیح و واقعی و انتقال واقعیت جامعه به دولت‌ها همانند ناظر مستقل و بی‌نظر و بی‌طرف و یک بازوی قدرتمند، تأثیر اساسی و کلیدی دارند و با اطلاع‌رسانی صحیح و شفاف‌سازی امور قادر به فراهم کردن این فرصت و بستر هستند تا دولت را از مسیر اشتباه در برنامه ریزی و سیاست‌گذاری و اداره کشور برحذر دارند.

رسانه مستقل، زبان مردم می باشد و در عین حال واسط و رابط صادق میان دولت و ملت. رسانه مستقل از آن‌جایی که وامدار دولت و حکومت نیست و منفعتی از قبل ارتباط با دولت ها ندارد لذا انتقادهایش، در مسیر اصلاح و کمک به دولتمردان و مجریان امور برای حل معضلات اجتماعی اقتصادی سیاسی جوامع می باشد هرچند ممکن می باشد در بسیاری موارد، مثل یک داروی تلخ، برای درمان یک بیماری اقدام کند. برخورداری یک جامعه از رسانه مستقل و پرسشگر می‌تواند به عنوان یک سوپاپ اطمینان، تأثیر ویژه‌ای در امنیت و پیشرفت و توسعه یک کشور و رفع تهدیدات سیاسی و فرهنگی و مشروعیتی از دولت مستقر، ایفاء نماید، و در عین حال مانع از انباشت مطالبات بدون پاسخ مردم در لایه‌های اجتماع ، و تبدیل آن به یک تهدید و شورش اجتماعی گردد.

اینترنت و به تبع آن، روزنت‌ها، وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها در چند سال گذشته قابلیت‌های بسیاری را خصوصاً در زمینه اطلاع‌رسانی در تمامی زمینه‌ها (بصورت عام) در نقاط مختلف جهان و بالطبع، کشور ما نشان داده‌اند. این به آن معنا نیست که سایر وسایل ارتباط جمعی نظیر رادیو یا تلویزیون و همچنین رسانه‌های مکتوب از اهمیت کمتری به نسبت اینترنت برخوردارند. بلکه به آن معناست که رشد بیش از حد رسانه اینترنت در چند سال گذشته (بگونه‌ای که طبق آمار، رشد آن در 4 سال گذشته برابر با رشد و فراگیری رادیو در طی 40 سال بوده می باشد) لزوم توجه ویژه به این امر به عنوان یک نیروی پیش‌رو و بی‌رقیب در عرصه رسانه‌ها در دهه آینده را نمایان می‌سازد.

  1-2 بيان مسئله تحقيق

قلب تپنده توليد خبر در فضاي رسمي توليد رسانه‌اي بر عهده خبرگزاري و در گام دوم وب‌سايت‌هاي خبري می باشد. در ايران هم تأثیر خبرگزاري‌ها، در توليد خوراك رسانه‌هاي گوناگون از ديرباز اهميت داشته كه تا امروز هم با وجود ظهور رسانه‌هاي مختلف و متنوع از آن كاسته نشده و به عنوان يكي از مهم‌ترين مجراهاي توليد و انتشار اخبار شناخته مي‌شوند. مانند اين رسانه‌هاي نوظهور كه توانسته‌اند در كنار خبرگزاري‌ها تأثیر مهمي در توليد خبر و توزيع فراورده‌هاي آن ايفا كند وب‌سايت‌هاي خبري هستند كه با اقبال خيره‌كننده‌اي از سوي متوليان رسانه‌اي مواجه شده‌اند.

تا حدود يك دهه گذشته در ايران اين خبرگزاري‌هاي دولتي و وابسته به حاكميت بودند كه در فضاي اطلاع‌رساني داخلي يكه‌تاز بودند و تنها و بي‌رقيب حاكم فضايي بودند كه تماما در برنامه‌ريزي، مديريت و مالكيت وابسته به دولت و سياست‌گذاري‌هاي آن بودند. اما با ورود اولين خبرگزاري غيردولتي یعنی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در آذرماه سال 1378 به اين عرصه شاهد ايجاد تحول در كليت فضايي بوديم كه خبرگزاري‌ها تأثیر رسانه‌اي خود را در آن ايفا مي‌كردند. طریقه حضور خبرگزاري‌هاي غيردولتي در عرصه اطلاع‌رساني و رقابت‌هاي رسانه‌اي، از يك‌سو شاهد برهم‌خوردن معادلات موجود در اين عرصه گردید كه با افزايش تعداد خبرگزاري‌ها و متعاقبا با ورود سايت‌هاي خبري به اين عرصه؛ اين امر بيش از گذشته شهود خود را به رخ مي‌كشد. از سوي ديگر از همان زمان ورود اين مجراهاي ارتباطي غيردولتي، سياستگذاران رسانه‌‌اي نگاهي تهديد ـ فرصت به حضور آن‌ها در اين عرصه داشته‌اند. اگرچه با در نظر داشتن سرانجام نرسیدن بسیاری از مجوزهایی که برای راه اندازی خبرگزاری توسط افراد و بخش های غیردولتی اخذ می گردد برآورد تعداد این خبرگزاری ها به شکل دقیق ممکن نیست اما در حال حاضر حداقل 10 خبرگزاری غیردولتی فعال نظیر ایسنا، ایلنا، فارس، تسنیم،موج، ایانا و…) و بیش از 100 سایت خبری هست که در زمینه های عمومی و یا تخصصی به تولید خبر می پردازند. در میان سایت های خبری می توان به سایت های فعال و پربازدیدی زیرا خبرآنلاین، عصر ایران، تابناک،فرارو،قانون، بولتن نیوز، شفاف نیوز، بازتاب، الف، جهان نیوز و… تصریح نمود.

از آنجا كه سياست‌گذاري رسانه‌هاي داخلي توسط نهادها و ارگان‌هايي انجام مي‌گردد كه تماما دولتي هستند، تأثيرپذيري خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي غيردولتي از نوع نگاه و رويكردي كه حاكميت به آنها دارد ناگزير می باشد. بنابراين شناخت دقيق كاركردهاي آن‌ها براي نظام حاكميتي كشور و مشخص‌كردن اينكه اين نوع از خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌ها چه عملكرد و نتايج مثبت و منفي براي آن در بر خواهند داشت هم براي تصميم‌گيري‌هاي حاكميتي مفيد خواهد بود و هم مي‌تواند در تعريف، تأسيس، كاركرد و بهبود عملكرد خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي خبري غيردولتي، راهگشا و سودمند باشد.

با هدف دستيابي به چنين شناختي، اين پژوهش در پي آن می باشد تا به اين مهم بپردازد كه خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي غيردولتي و كاركردها و نتايج آن‌ها در جامعه براي حاكميت داخلي فرصت می باشد و يا تهديد.

 1-3 اهميت موضوع تحقيق و انگيزه انتخاب آن

اهميت و جايگاه خبرگزاري‌ها در دنياي رسانه‌ها بر هيچ‌كس پوشيده نيست. مواد اوليه براي بسياري از روزنامه‌ها و كانال‌هاي تلويزيوني توسط خبرگزاري‌ها فراهم مي‌گردد. مانند هر حوزه رقابتي ديگر حيات، قدرت، جايگاه، اقتصاد و تأثيرگذاري بخش خصوصي در اينجا هم ارتباطي تنگاتنگ و متأثر از سياست‌ها و تصميم‌گيري‌هاي دولتي دارد. از سوي ديگر با حضور چشم‌گير وب‌سايت‌هاي خبري در عرصه توليد و توزيع خبر و امكان نسبتا قابل دسترس راه‌اندازي آن براي بسياري از افراد حقيقي، ارتباط وجودي آن‌ها با دستگاه حاكميتي مي‌تواند در تبيين آينده آن‌ها ياري‌گر باشد.

شناخت و معرفي دقيق اثرات وجود، حضور و كاركردهاي آن‌ها براي دولت و مجموعه حاكميتي داخلي مي‌تواند ما را به اين مهم رهنمون كند كه دولت و دستگاه حاكميتي در تعامل با خبرگزاري‌ها چه نگاهي را بايد دنبال كند و تصميم‌گيري‌ها در اين حوزه چه اهدافي را دنبال كنند. از سويي شناخت و معرفي فرصت‌هايي كه حضور خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌هاي داخلي غيردولتي مي‌تواند به‌وجود بياورند و يا چالش‌ها و تهديدهايي كه در پي فعاليت آن‌ها ممكن می باشد براي مجموعه حاكم سياسي بروز كند در تعريف و يا بازتعريف سياست‌هاي خبرگزاري‌ها و وب‌سايت‌ها مي‌تواند مثمرثمر باشد.

تعداد صفحه :167

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

این نوشته در علوم ارتباطات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.