دانلود فرمت ورد:دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی : شناسایی و اولویت بندی موانع حمایت ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با عنوان :  شناسایی و اولویت بندی موانع طرفداری ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد ارسنجان

دانشکده علوم انسانی، گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A)

گرایش : مدیریت ورزشی

عنوان:

شناسایی و اولویت بندی موانع طرفداری ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

استاد راهنما:

دکتر اما نوذری

استاد مشاور:

دکتر یونس محمدزاده

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

1 مقدمه

صنعت ورزش به سرعت جهاني گشته، قلمرو آن همه­جا را تسخير كرده و در سراسر دنيا ريشه دوانيده می باشد، تا ميلياردها بشر از آن بهره­­­مند شوند. صنعت ورزش با در اختيار داشتن عامل محركي همچون مسابقات بزرگ ورزشي، امكان بهره­گيري از فرصت­هاي تبليغاتي و رسانه­ها را فراهم نموده می باشد؛ كه اين موضوع خود موجب ايجاد بستر لازم براي تعامل ما­بين­ صنعت، تجارت و ورزش گرديده می باشد (آندروف و همکاران،1380). در سطح بین­المللی، ورزش ششمین رتبه را دربین صنایع عمده­ی مختلف را دارا می باشد (آزادان،1391). صنعت ورزش بخش­های نظیر کالاهای ورزشی، بازاریابی، سرپرستی ، اجرا وحمایت مال، ورزش حرفه­ای، پوشاک ورزشی، رسانه­های ورزشی و ورزش­های تفریحی را در بر می­گیرد و هر ساله در حال رشد می باشد (احسانی،1387). اقتصاد ورزشی حیطه گسترده­ای می باشد که با دیگر بخش­های اقتصادی ارتباط­ای تنگاتنگ دارد. ضرورت جهاني شدن ورزش كه از دهه­ي 1980 شروع گردید، موجب تغيير تأثیر ورزش در جامعه گردید و فرصت­هاي درآمدزايي بسياري را براي افراد، مؤسسات و رسانه­هاي مختلف ايجاد كرد (الهی،1387). افزايش فعاليت در عرصه­ي تربيت­بدني و ورزش موجب افزايش تقاضاي كالا وخدمات مختلف مي­گردد. اين مجموعه فعاليت­ها موجب پيدايش صنعت ورزش مي­گردد (عسکریان،1383). يكي از راه­هاي تأمين بودجه­ي كافي جهت انجام فعاليت­هاي ورزشي به ويژه فعاليت­هاي قهرماني، جذب سرمايه‌گذاري شركت­ها وکارخانجات خصوصی در صنعت ورزش می باشد (کاظم،1381). حمايت­مالي ورزشي يكي از مهمترين منابع درآمدي در ورزش امروزي می باشد (سید عامری، 1388). مفهوم طرفداری مالی از ورزش یک پدیده جدید به شمار نمی­رود. کشاک به نقل از گراتون و تیلور[1] (1985). اظهار می­دارد که شروع طرفداری مالی از ورزش به سال 1850 میلادی باز می­گردد که در آن یک شرکت استرالیایی به عنوان حامی مالی مسابقات کریکت انگلستان درآمد و از این طریق سود زیادی را عاید خود و برگزار کنندگان مسابقه مذکور نمود(کشاک،[2]2004). طرفداری از یک ورزش، سازمان ورزشی یا رویداد توسط یک شخص یا شرکت برای کسب منافع یا سود دو جانبه برای هر دو طرف قرارداد (کشاک،2004). تا به حال چه در ورزش و چه در ديگر زمينه­ها، از حمايت­ تعريف جامع و مختصي نشده می باشد. اما حمايت­ مالي به عنوان تدارك كمك­هاي مالي و مادی به يك فعاليت به وسيله­­­­­ي يك سازمان تجاري با هدف كسب اهداف تجاري تعريف مي­گردد(جماعت،1386).

شانك[3] حمايت ­مالي ­ورزشي را به صورت زير بيان مي­كند سرمايه­گذاري در موجودیت­ ورزش (ورزشکار،تیم،لیگ، یا برنامه­ی ورزشی) برای طرفداری از اهداف کلی سازمانی، تجاری و یا استراتژی­های پیشرفته (شانک،1951). گراتون[4](1985). حمايت مالي ورزشي را حمايت از يك ورزش، رويداد ورزشي، سازمان ورزشي يا رقابت توسط يك شخص يا شركت براي كسب منافع يا سود دوجانبه براي هر دو طرف قرارداد، مي­داند. امروزه شركت­هاي تجاري و صاحبان صنايع مختلف دريافته­اند كه، حمايت مالي مي­تواند به منزله يك ابزار تبليغاتي قدرتمند براي آنها اقدام كند. در واقع یکی از مهمترین و موثرترین عناصری که موجب پیوند رويدادهاي ورزشي و اقتصاد شده می باشد، موضوع حمايت مالي ورزشي به عنوان یک روش تبلیغاتی برای شرکت­های حامی می باشد (بلوریان،1387). اهمیت حامیان مالی در درآمد زایی بخش ورزش دنیا بعد از امتیاز پخش زنده­ی تلویزیونی قرار دارد که ارزش آن در المپيك­ برای شرکت­ها مانند شرکت‌هاي مك دونالد، كداك، ويزا، آدیداس وکوکاکولا بیش از 170 میلیون دلار بوده می باشد (کاظمی،1386). پس با در نظر داشتن اینکه طرفداری ­مالی یکی از زیر مجموعه­های بخش بازاریابی می باشد و مسئولین ورزش برای به ثمر بخشیدن و به نتیجه رسیدن اهداف خود در بحث ورزش قهرمانی بایستی زمینه را برای ورود حامیان در ورزش فراهم کنند. یکی از اولین نیازها جهت ورود حامیان به ورزش شناختن عواملی می باشد که مانع از طرفداری ­مالی در ورزش می­گردد. از آنجا که جذب حامیان ­مالی برای ورزش استان فارس نیاز به مطالعه­های دقیق و کارشناسانه دارد، لذا محقق برآن می باشد تا با مطالعه وتحلیل ورزش این استان موانع طرفداری­ مالی در این حوزه را شناسایی و اولویت­بندی کند، و بتواندگامی هر چند کوچک در راه گسترش بیشتر ورزش استان فارس بر دارد.

1-2 اظهار مساله

در ابتداي هزاره سوم، جهان ورزش دوران جديد و تازه اي را تجربه مي كند. افزايش فعاليت در عرصه تربيت بدني و ورزش موجب افزايش تقاضا براي كالا و خدمات مختلف شده می باشد. اين فعاليت ها به پيدايش صنعت ورزش منجر شده می باشد. براي موفقيت در اين صنعت، به كارگيري بازاريابي ورزشي امري ضروري می باشد(پیتس و استولار، 2002).

حمايت مالي از عناصر ارتباطات بازاريابي می باشد كه مي تواند در موقعيت هاي معين، در كنار عناصر ديگر مانند تبليغات، ارتقاي فروش، به عنوان انتخابي سودمند، ابزار لازم ، فروش شخصي، روابط عمومي و بازاريابي مستقيم را براي تحقق اهداف خاص شركت ها تأمين كند و باعث موفقيت بازاريابان در محيطي آشفته گردد(سگون و اورلی[5]،2008). امروزه ورزش از طريق به كارگيري دانش بازاريابي به صنعتي تبديل شده می باشد كه حمايت ورزشي از ابزارهاي اصلي آن به شمار مي رود. موفقيت حمايت ورزشي لازمه تصميم گيري صحيح و اصولي می باشد كه در نظر داشتن عوامل مختلف تاثيرگذار بر آن، هدايت بهتر فعاليت هاي حمايتي را ميسر مي كند. در حوزه مديريت، حمايت ورزشي به عواملي مانند اهداف حمايت ورزشي، ملاك هاي انتخاب رشته ورزشي، آميخته ارتباطات بازاريابي و ارزيابي حمايت ورزشي مي پردازد كه از فاكتورهاي مهم در فرآيند تصميم گيري حمايت ورزشي محسوب مي شوند و به صورت فرآيند انجام مي شوند(حسینی و همکاران،1391). حمايت مالي از ورزش از تكنيكهاي ارتباط جهاني می باشد كه هدفش سرمايه گذاري در فعاليت هاي ورزشي، افراد و رويدادها براي بهره برداري بالقوه از مسائل تجاري مربوط به ورزش، ترغيب تماشاچيان در ورزشگاه و تماشاچيان تلويزيوني و ايجاد ارتباط بين حمايت شونده رويداد، تيم ورزشي يا ورزشكار و حمايت كننده می باشد(رهام و همکاران، 1390).

یکی از راه های تامین بودجه کافی جهت انجام فعالیت های ورزشی به ویژه فعالیت های قهرمانی، جذب شرکت ها و سازمان ها جهت طرفداری مالی می باشد. امروزه شرکت ها طرفداری مالی را به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطی محسوب می کنند و تمایل دارند از این طریق آگاهی از خدمات شرکت را افزایش دهند(احسانی و همکاران،1387). سرمايه گذاري جهاني در حمايت مالي، روندي رو به رشد داشته و از حدود 500 ميليون دلار در سال 1982(کلاه[6]،2003)، به 15 ميليارد دلار در سال 2009 رسيده (شانک،2009) و بيش از 70 درصد مبالغ سرمايه گذاري شده براي حمايت مالي، در حوزة ورزش و رويدادهاي ورزشي بوده می باشد(کرمپتون،2004).

تعداد صفحه :114

قیمت : 14700 تومان

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در تربیت بدنی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.