دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته جغرافبا نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

‌ناپذیر می باشد؛ آیا این مراحل باعث افزایش امینت می‌گردد یا خیر؟

مطمئناً، این امر به شرایط بستگی دارد، اما بایستی متوجه بود درک معانی دقیق دگرگونی ماهیت امنیت مستلزم مشاهده بعضی از اثرات وسیع‌تر آن می باشد، زیرا که در طول زمان نوعی ارتباط بین گستره امنیت و ماهیت تحولات جهان و عوامل تغییر وجود داشته می باشد که این عوامل عبارتند از: پیشرفت‌های فنی، تغییر اساسی اصلی امنیت عبارتند از:

–    توانمندی سیاسی
–    مشروعیت سیاسی
–    توانمندی اقتصادی
–    تساهل قومی مذهبی
–    دسترسی به منابع طبیعی حیاتی

بدیهی می باشد که هدف این متغیرها علاوه بر حفظ مولفه‌های تشکیل دهنده دولت، هم‌پوشانی یا به عبارتی هم تکمیلی با یکدیگر می‌باشد.

2-8- سیاست نگاه به شرق

به عنوان رویکردی ویژه در روابط خارجی ایران، سیاست جدیدی نیست و سابقه‌ای طولانی دارد. تحولات ژرف بین‌المللی پس از پایان دوران دو قطبی در جهان، نظم تثبیت شده دوران جنگ سرد را با تحولات جدی مواجه نمود. این تحولات ژئواستراتژیک موجب گردید بسیاری از کشورهای جهان به بازنگری اساسی در سیاست خارجی خویش رهنمون شوند. این امر برای قدرت‌های بزرگ و منطقه‌ای که دارای منافع جهانی و یا منطقه‌ای بودند از اهمیت بیشتری برخوردار بود. دولت آمریکا در دوران جورج بوش پدر و به دنبال فروپاشی شوروی، خود را پیروز جنگ سرد می‌دانست و کوشش نمود تا نظم جدید جهانی به رهبری آمریکا را بنا نهد و بر آن اساس به تبیین استراتژی جدید خود پرداخت. چنین تحولی را در سیاست خارجی قدرت‌های دیگر و مانند در اروپا، در چارچوب اتحادیه اروپا، شاهد بوده‌ایم. این تحولات در آسیا و منطقه پیرامونی ایران نیز تأثیرات زیادی به همراه داشت. اینک با پایان جنگ سرد، آسیا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته که مهمترین دلیل آن ظهور قدرت‌های آسیایی به ویژه در عرصه اقتصادی می باشد. (احدی ، 1387: 46)در واقع، توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی با توجه با پایان رقابت‌های عمدتاً امنیتی-نظامی شرق و غرب شتاب بیشتری به خود گرفت، به ویژه اینکه جوامع آسیایی بر خلاف

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.