دانلود پژوهش: دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری : بررسی تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده: اقتصاد و حسابداری، گروه اقتصاد

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد(M.A)

گرایش: توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

عنوان:

مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی صنایع منتخب بورسی

استاد راهنما:

نازی محمدزاده اصل

استاد مشاور:

رویا سیفی پور

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی(نرخ ارز، تورم و…) بر فعالیت در بازارهای مالی قابل توجه می باشد. متغیرهای کلان اقتصادی نشان دهنده رونق و موفقیت اقتصادی هستند و در راستای آن مشخص کننده سرنوشت سرمایه گذاری‌ها خواهند بود. مطالعه آثار این عوامل بر عملکرد شرکت‌ها جزو مهم‌ترین اقدامات در جهت موفقیت در این بازار می باشد.ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده از مهم‌ترين معيارهاي اقتصادي ارزيابي عملکرد هستند. ارزش افزوده اقتصادي تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاري را بر اساس ارزش دفتری و ارزش افزوده تعدیل شده تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاري را بر اساس ارزش بازار را اندازه گیری می کنند.در این پژوهش هدف، مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر معیارهای ارزیابی عملکرد اقتصادی(ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده) در دوره زمانی 1380 تا 1390برای صنایع خودرو سازی، سیمان و دارو می باشد. داده های مورد نظر از نرم افزار ره آورد جدید و سایت بانک مرکزی بصورت سالیانه جمع آوری شدند. برای آزمون فرضیات پژوهش از روش پنل دیتا بهره گیری شده می باشد. نتایج حاصل نشان می دهد که نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده تاثیر معناداری ندارند. از علت های این عدم تاثیر می توان به آزاد نشدن قیمت محصولات بسیاری از صنایع و فاصله با قیمت واقعی ، سیاست های حمایتی داخلی از صنایعی مثل خودرو سازی، هزينه هاي تعمیر ونگهداري صنایع صادرات محور و اثرات دوگانه نرخ ارز و تورم بر بسیاری از شرکتها تصریح نمود.

کلمات کلیدی: ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده، نرخ ارز، نرخ تورم، متغیرهای کلان اقتصادی، متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی

1.1 اظهار مساله پژوهش

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشورها، بازار سرمایه می‌باشد که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست. این بازار ارتباط نزدیکی با ساختار اقتصادی کشور دارد، قوت و ضعف آن می‌تواند نشان دهنده وضعیت اقتصادی کشور باشد. تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر فعالیت در بازارهای مالی بر هیچ کس پنهان نیست. متغیرهای کلان اقتصادی نشان دهنده رونق و موفقیت هر اقتصادی هستند و آن‌ها مشخص کننده سرنوشت سرمایه گذاری‌ها هستند (Bapna,2012). همچنین ثبات اقتصادی در یک کشور به وسیله‌ی متغیرهای کلان اقتصادی اندازه گیری می گردد. تورم، نرخ بهره، نرخ ارز و… بعضی از متغیرهای کلان اقتصادی هستند که نشان دهنده شرایط اقتصادی هر کشوری هستند. مطالعه آثار این عوامل بر عملکرد شرکت‌ها جزو مهم‌ترین اقدامات در جهت موفقیت در این بازار می باشد. براي ارزيابي عملکرد شرکت‌ها معيارهاي مختلفی (اقتصادي و مالي) به وجود آمده‌اند، ارزش افزوده اقتصادي[1] (EVA ) به عنوان يکي از مهم‌ترين معيارهاي اقتصادي ارزيابي عملکرد توسط استوارت در سال 1989 معرفي گردید. ارزش افزوده اقتصادي تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاري را اندازه گیري می کند. ارزش افزوده اقتصادي مثبت نشان می‌دهد که ارزش براي سهامدار ان ایجاد شده می باشد و ارزش افزوده اقتصادي منفی تصریح به تباهی سرمایه دارد (زنجیر دار و همکاران، 1389). طرفداران مفهوم EVA ادعا می‌کنند كه اين شاخص، برترين معيار عملكرد به شمار می رود زیرا به عنوان يك معيار ارزيابي، هزينه فرصت صاحبان سهام و ارزش زماني پول را در نظر گرفته و تحريف ناشي از به‌کارگیری اصول حسابداري را برطرف می‌سازد. بر خلاف معيارهاي متداول سودآوري EVA در درك هزينه سرمایه صاحبان سهام به مديريت كمك، می کند و شاخص واقعي موفقيت شركت در ارزش آفريني يا زايل شدن ارزش به شمار می‌رود (حجازي و حسینی، 1379).

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با تمام مزايايي که روش ارزش افزوده اقتصادي در مقايسه با روش‌هاي سنتي دارد اما در سال‌هاي اخير انتقاداتي بر آن وارد شده می باشد، مانند اين انتقادات، اتکاي اين معيار بر ارقام تاريخي براي محاسبه هزينه فرصت سرمايه گذاري بر اساس ارزش دفتري و تحريف نتايج آن بر اثر تورم مي‌باشد. محققان براي بر طرف ساختن اين نقص گونه‌هاي پالايش شده‌اي از EVA را از قبيل ارزش افزوده تعديل شده[2] (REVA) مطرح ساخته‌اند. ارزش افزوده پالایش شده عبارت می باشد از سود خالص باقي مانده‌اي که پس از کسر هزينه فرصت سرمايه‌گذاران به ارزش بازار از سود خالص عملياتي پس از ماليات بدست مي‌آيد. در این پژوهش به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که آیا بین متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی (EVA و REVA) با متغیرهای کلان اقتصادی (نرخ ارز و تورم) ارتباط ی معناداری هست؟

2.1 اهمیت موضوع پژوهش

سنجش عملکرد جزء ضروری از هر سازمانی می باشد، به طوری که می‌تواند بازخوردی از کارایی استراتژی‌ها و پیاده سازی آن‌ها بدهد. مدیران بازرگانی و حسابداران نسبت به نقشی که سنجش عملکرد در سیستم کنترل و برنامه ریزی سازمانی بازی می کند آگاهی زیادی دارند. گزارش عملکرد گذشته شرکت یکی از کاربردهای بنیادی سیستم سنجش عملکرد می باشد. ارزیابی عملکرد با در نظر داشتن توسعه بازار های سرمایه از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه سهامداران، اعتبار دهندگان، دولت‌ها و مدیران می باشد. تأثیر معیارهای ارزیابی عملکرد در انعکاس عملکرد شرکت‌ها از طریق محتوای اطلاعاتی موجودشان نیز پررنگ‌تر شده می باشد. بایستی تصریح نمود که حداکثر کردن ارزش بازار سهام شرکت‌ها از اهداف اولیه و اساسی هر شرکتی به شمار می رود. به این مقصود تحلیلگران به دنبال معیاری هستند تا با در نظر گرفتن هزینه‌ای سرمایه و نرخ بازده سرمایه گذاری برای حداکثر کردن ارزش شرکت و افزایش ثروت سهامداران اقدام کنند (یحیی زاده فر و همکاران،1389، ص 115).

یکی از مفیدترین معیارهای ارزیابی عملکرد و همچنین پیش بینی ارزش سهام شرکت‌ها معیار ارزش افزوده اقتصادی می‌باشد. مدیریت شرکت قصد دارد بر اساس ارزش افزوده اقتصادی ثروت سهام داران را حداکثر کند. متأسفانه، بسیاری از شرکت‌ها سود نهایی محصولاتشان را بدون در نظر گرفتن هزینه فرصت سرمایه خود برآورد می‌کنند. حداکثر کردن نه تنها راه حلی برای این مشکل ارایه می‌نماید بلکه همواره انگیزه‌هایی را نیز جهت حداکثر کردن ثروت سهامداران در مدیران ایجاد می‌نماید. ارزش افزوده اقتصادی متأثر از کلیه تصمیمات شرکت نظیر تصمیمات سرمایه گذاری، تقسیم سود، نرخ بازده سرمایه، تصمیمات مربوط به تأمین مالی، نرخ هزینه سرمایه می باشد. به عنوان معیاری داخلی، سنجش عملکرد موفقیت شرکت در افزودن ارزش سرمایه گذاری سهامداران را به بهترین نحو میسر می‌نماید. همان‌گونه که قبلاً بيان گردید ارزش افزوده اقتصادي با تمام مزاياي که دارد باز اشکالاتي به آن وارد شده می باشد به همين مقصود از معيار جديدتري به نام ارزش افزوده اقتصادي تعديل شده (REVA) بهره گیری گردید مهم‌ترين برتري اين معيار متکي بودن آن بر ارزش بازار می باشد، در حالي که EVA بر اساس ارزش دفتري محاسبه مي‌گردید.

با در نظر داشتن مطالب بالا می‌توان بیان نمود که EVA و REVA از مناسب‌ترین معیارهای سنجش عملکرد هستند. از طرفی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر عملکرد شرکت‌ها انکار ناپذیر می باشد. به همین مقصود یکی از اهداف و انگیزه های مهم این رساله مطالعه و شناسایی روابط بین متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی (EVA,REVA) و متغیرهای کلان اقتصادی (نرخ تورم و نرخ ارز) می باشد تا بتوان به وسیله آگاهی از این ارتباط اهداف و سیاست‌های مناسب را جهت بهبود عملکرد شرکت‌های مورد مطالعه تعیین نمود. از دیگر انگیزه های محقق از انجام این پژوهش با در نظر داشتن ادبیات پژوهش در زمینه متغیرهای کلان اقتصادی و متغیرهای ارزیابی عملکرد جنبه نوآوری پژوهش می باشد.

3.1 هدفهاي پژوهش

1.3.1 هدف اصلی

 • مطالعه اثر نرخ ارز و تورم بر معیارهای ارزیابی عملکرد اقتصادی

2.3.1 اهداف فرعی:

 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی.
 • مطالعه اثر تورم بر ارزش افزوده اقتصادی.
 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده.
 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده.

4.1 سوالات يا فرضيه هاي تحقيق

 • نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی تاثیر معناداری دارد.
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 • نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده تاثیر معناداری دارد.
 • اثر تورم و نرخ ارز بر شاخص های علمکرد اقتصادی در صنایع مختلف بورسی متفاوت می باشد.

5.1 مدل پژوهش

مدل نمادی از واقعیت می باشد که به گونه ای ساده، عوامل و روابط موجود در یک موقعیت را به شیوه های مختلف کلامی، ترسیمی، ریاضی، تجسمی و … نشان می‌دهد و جنبه های خاصی از دنیای واقعی را به گونه ای که با مسئله مورد مطالعه مربوط می باشد مطرح می کند و روابط معنی دار بین این جنبه ها را عیان ساخته و با در نظر گرفتن ماهیت این روابط، تدوین فرضیه ها را به گونه ای آزمون پذیر امکان پذیر می‌سازد. پس از آزمون مدل می‌تواند نسبت به درک بهتر بخشی از دنیای واقعی دست پیدا نمود. بهره گیری از مدل به محقق امکان می‌دهد تا موقعیت‌های پیچیده و حتی دور از دسترس را به شورت قابل درک تهیه نموده و مورد مطالعه قرار دهد. (مهدی زاده اشرفی و حسینی، 1385)

شکل (1-1) : مدل مفهومی پژوهش (محقق ساخته)

6.1 روش پژوهش

1لف) از نظر هدف:

پژوهش می‌تواند سه هدف مهم را دنبال کند. گاهی هدف پژوهش، حل یک مشکل متداول و معمول در محیط کار می باشد، و گاهی هدف پژوهش، افزودن به مجموعه کلی دانش در یک حوزه خاص می باشد. گاهی اوقات هدف پژوهش مطالعه اثرات پیشنهادی تحقیقات کاربردی می باشد. وقتی پژوهشی به قصد کاربرد نتایج یافته‌هایش برای حل معضلات خاص متداول در درون سازمان، و یا بهره گیری یا عدم بهره گیری از شیوه های جدید و جدید و امکان سودآوری برای سازمان انجام می گردد، چنین تحقیقی پژوهش کاربردی نامیده می گردد (دانایی فرد، آذر و الوانی،1383). از این رو این مطالعه از لحاظ هدف کاربردی می‌باشد.

 • از نظر روش:

روش پژوهش حاضر از نوع همبستگی و پس رویدادی (با بهره گیری از اطلاعات گذشته) می‌باشد. در پژوهش همبستگی هدف آن می باشد که مشخص گردد آیا ارتباط ای بین دو یا چند متغیر کمی (قابل سنجش) هست یا خیر.

7.1 جامعه آماری

جامعه آماری پژوهش حاضر بعضی از شرکتهای پذیرفته شده در بورس با تاکید بر دسته بندی شرکت های بورسی در سه صنعت خودروسازی، دارویی و سیمان می باشد.

8.1 نمونه آماری

برای برآورد حجم نمونه مورد نظر از نمونه گیری حذفی بهره گیری شده می باشد. در واقع شرکت های موجود در صنایع خودرو سازی، دارویی و سیمان را بر اساس محدودیت های زیر مورد مطالعه قرار گرفته اند و شرکتهای که ویژگی های مورد نظر را نداشته باشند حذف خواهند گردید.

 1. تا قبل از فروردین سال 1380 در بورس پذیرفته شده‌اند و تا پایان اسفند سال 1390 به صورت فعال در بورس حضور داشته‌اند؛
 2. واسطه های مالی مانند شرکت‌های سرمایه گذاری، بانک‌ها و همچنین بیمه‌ها را شامل نمی‌گردد؛ لذا از فهرست شرکت‌های حاضر در جامعه حذف شده‌اند.

تعداد صفحه :132

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

این نوشته در رشته حسابداری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.