دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق : نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

آنچنان اهميتي بوده كه هيچ كسي با هيچ ترجيحي نمي تواند جان هم نوع خود را گرفته و از مكافات اقدام خويش متواري گردد.

از مكافات اقدام قافل نشو        گندم از گندم برويد جو ز جو

کليدواژه ها: اکراه، مکرَه, مکره, عامل رافع مسئوليت، تهديد، حد

 

 

 

 

بيان موضوع

اکراه را می توان مانند قاعده‌اي به شمار آورد که نزد فقهای اسلام پذيرفته شده می باشد. اين اصل رافع مسئوليت کيفری ريشه در آيه‌ي 106 سوره‌ي مبارکه‌ي نحل[1] دارد. هدف از مطالعه اين اصل در اين تحقيق به زبان بسيار ساده اين می باشد که ما می خواهيم بدانيم که در شرايط و جرائم مختلف اكراهي تکليف اکراه کننده در مورد جرمی که از طرف اکراه شونده به وقوع پيوسته می باشد را مشخص کنيم و بيان کنيم که در شرايطی که فردی به جرمی تحميل می گردد شکل ضمان و مسئوليت آن چگونه می باشد و گاهاً نيز در پی اين مسأله می باشيم که آيا ممکن می باشد که برای فردی که قربانی خواست و اميال فرد اکراه کننده شده می باشد حقوقی قائل شويم و در مجموع اينکه در پی اين مورد می باشيم که شکل مجازات و مسئوليت هر يک از طرفين اکراه کننده و اکراه شونده و

[1]. «مَن كَفَرَ بِاللّهِ مِن بَعْدِ إيمَانِهِ إِلاَّ مَنْ أُكْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالإِيمَانِ وَلَكِن مَّن شَرَحَ بِالْكُفْرِ صَدْرًا فَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ مِّنَ اللّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ» هر كس پس از ايمان آوردن خود به خدا كفر ورزد [عذابى سخت‏خواهد داشت] مگر آن كس كه مجبور شده و[لى] قلبش به ايمان اطمينان دارد ليكن هر كه سينه‏اش به كفر گشاده گردد خشم خدا بر آنان می باشد و برايشان عذابى بزرگ خواهد بود.

 

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.