دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق: نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

تشكيل مي دادند و در قوانين بعد از انقلاب قانون گذار براي اكراه در ماده ي 54 قانون مجازات اسلامي[1]، تعيين تكليف نموده می باشد كه در مقايسه با مواد هم شأن خود در قبل از انقلاب بايد گفت: قانون گذار در مواد 41 قانون مجازات عمومي و ماده‌ي54 ق.م.ا. هيچ تعريفي از اجبار ارائه نكرده می باشد حال آنكه در ماده ي 39 قانون سال 1352 اجبار را به دو دسته‌ي مادي و معنوي تقسيم كرده. در ماده‌ي 54 ق.م.ا. دو لفظ اجبار و اكراه به صورت مترادف به كار رفته می باشد و به نظر مي رسد كه مقصود از اكراه مورد نظر اكراه كامل می باشد[2].

در ماده‌ي 54 ق.م.ا. قانون گذار اشاره داشته كه «در جرائم موضوع مجازات هاي تعزيري و بازدارنده…» يعني تكليف مجازات هاي ديگر موجود در قانون مجازات اسلامي را مشخص ننموده كه اين موضوع خود مورد آن به بررسي خواهيم پرداخت در اينجا صرفاً به ماده ي كلي راجع به اكراه اشاره شده می باشد و در نتيجه اينكه اقدام غير اختياري كه از روي اجبار و اكراه واقع شده باشد نمي تواند موضوع جرم و مجازات را تشكيل دهد زيرا عقاب كردن اشخاص براي جرمي كه خود فرد مخالف با انجام دادن آن می باشد و بدون ميل و رضا مرتكب آن مي گردد به هيچ وجه با موازين عقلي ملازمه[1]. ماده‌ي 54 قانون مجازات اسلامي مقرر مي دارد: «در جرائم موضوع مجازات هاي تعزيري يا بازدارنده هر گاه كسي بر اثر اجبار يا اكراه كه عادتاً قابل تحمل نباشد مرتكب جرمي گردد مجازات نخواهد گردید، در اين مورد اجبار كننده به مجازات فاعل جرم با در نظر داشتن شرايط و امكانات خاطي و دفعات و مراتب جرم و مراتب تأديب از وعظ و توبيخ و تهديد و درجات تعزير محكوم مي گردد»

[2]. دكتر فيض، عليرضا، پيشين، ص 249.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.