دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری و شهرسازی: با موضوع نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


تا شايد بتوان تدفين به شكل جنيني در ظروفي به شكل رحم را تعبيري از تسلسل ميان مرگ، مرحله آشناسازي، بازگشت به رحم و تولد دوباره دانست.  شواهد مدلل می دارند که گورخمره های سفالین از پشتوانه اساطیری و آیین های خاصی برخوردار بوده اند. وجه اشتراک بیشتر گورخمره ها انتزاعگری در طراحی آنها می باشد. زیرا هدف سفالگر دستیابی به ذات شیء بوده بنابر این فرم کلی این گونه سفالینه ها حجم های مدور و منحنی می باشد که در نهایت  سادگی و بی پیرایگی متبلور شده اند. فرم هایی که معمولاً بدون تزئین آنچنانی مفاهیم فرازمینی خاصی را به آدمی القا می کنند. در پی آن فرم های طبیعی ساده شدند تا بتوانند به وسیله نیروهای طبیعی خود را بارور سازند. یکی از این فرم ها رحم یا همان زهدان می باشد. تدفين به حالت جنيني در ظروف صورت مي گيرد و ظرف نماد زهدان پنداشته شده می باشد. تدفين به شكل جنيني تعبيري از تسلسل ميان مرگ، آشناسازي و بازگشت به رحم می باشد. كودكان به حالت جنيني در خمره ها جاي گرفته و مانند بذري كه در زمين كاشته مي گردد، در سينه زمين- مادر دفن مي گردند تا حياتي دوباره يابند. بازگشت به مرحله جنيني معادل می باشد با راه يافتن به مرحله اوليه و شايد به مقصود كمك به تولد دوباره، كودكان را با حالت جنيني دفن مي نمودند. (الیاده، 1375: 194)

چنان که در فصول آینده خواهیم دید در بيشتر موارد جهت خمره ها شرقي- غربي و سر جسد به سمت خورشيد می باشد. اين امر بيانگر قداست خورشيد در جوامع گذشته می باشد. همچنين در نقوش يافت شده بر سطح بيروني بعضی خمره ها طرح هاي دايره اي شكلي ديده مي گردد كه مي تواند تداعي كننده شكل خورشيد باشد. بيشتر خمره ها ظاهري ساده دارند يا با نقوش طنابي افزوده تزئين گرديده اند. اين نقوش جهت تزئين و استحكام خمره ها تعبيه شده اند. شايد بتوان نقوش طنابي شكل را كه زنجيره وارد گرداگرد خمره ها كشيده شده اند بند نافي تصور نمود كه جسد متوفي را به رحم، زمين- مادر و در نهایت به عالم باقي گره مي زند.  جاودانگی و بقا در میان مردمان نخستین نیازی طبیعی و غریزی

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.