دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری و شهرسازی: نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


مردگان می باشد. مردم ساكن در فلات ايران به دنياي پس از مرگ اعتقاد داشتند و براي تأمين حيات بعد از مرگ لوازم مورد نياز زندگي روزمره شخص مرده را با او دفن مي كردند.  يافته هاي باستان شناسي حاكي از اين می باشد كه در هر دوره بسته به شرايط اجتماعي حاکم بر جامعه، این رسوم و آیین ها نیز متفاوتند اما شباهت هايي درمورد طرز تلقي بشر نسبت به مرگ و زندگي دوباره و آيين هاي آن در جوامع ابتدايي هست. بنابراين ناگزير به بيان مثال هايي از جوامع مختلف مي پردازيم:

جنيني تعبيري از تسلسل ميان مرگ، آشناسازي و بازگشت به رحم می باشد. شايد به همين دليل می باشد كه بيشتر تدفين هاي خمره اي مربوط به كودكان و نوزادان می باشد.

الياده معتقد می باشد : “مرگ به بذري شبيه مي گردد كه در سينه ي زمين- مادر كاشته مي گردد تا به گياهي نو جان بخشد. بنابراين، مي توان از ديدگاهي خوش بينانه درمورد ي مرگ سخن گفت، زيرا مرگ به مثابه بازگشت به مادر، و ورود دوباره ي گذرا به سينه ي مادري انگاشته مي گردد. به همين سبب می باشد اجسادي كه از دوران نوسنگي كشف شده اند در حالت جنيني قرار دارند. مرده را به همان صورتي در خاك مي گذاشتند كه جنين در زهدان قرار دارد. گويي انتظار داشتند دوباره و دوباره متولد شوند.” (الياده، 1375: 194) همچنين شواليه معتقد می باشد “بازگشت به مرحله جنيني معادل می باشد با راه يافتن به مرحله عدني يا اوليه. از نظر كمك به تولد دوباره بسياري از اقوام متوفی را به صورت جنيني درمي آورند.” (شواليه، 1382: 456)  بدین ترتیب شاید بتوان چنین نتیجه گیری نمود که تدفین به صورت گورخمره ای، آرمیدن  جسد به شکل جنینی و کاشتن آن در دل زمین به نوعی تداعی کننده مرحله پیش از تولد آدمی می باشد؛ به تعبیر دیگر بشر پس از مرگ با قرار گیری در روندی که الیاده از آن با عنوان “مرحله آشناسازی” یاد می کند دوباره زاده می گردد و این باززایی همانا جاودانگی می باشد.  به همین سبب در بخش بعد شیوه ها و روش های تدفین در ایران

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.