دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری و شهرسازی درباره نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


“اموات در داخل خمره ها به پهلو قرار داشتند و اگرچه خمره ها بسیار مجلل و باوقار می نمودند، میراث آنها رشته های گردنبند و دانه های شیشه و سنگ و منجوق بوده و به ندرت حلقه انگشتری و دستبند از برنز و آهن پوسیده نیز پیدا نمود گردید.” (کامبخش فرد، 1377: 45) همانطور که به وجود می آورد که شاید در هزاره اول ق.م بعضی کودکان را به علت های نامعلومی در خمره دفن میش کردند.[1] (www.cais.soas.com)

 

3-3-14 تنگه هرمز

 

باستان شناسان در کاوش های خود در نزدیک تنگه هرمز موفق به کشف یک گورستان اشکانی متعلق به 2200 سال پیش شدند. سیامک سرلک، سرپرست حفاری های باستان شناسی در این محوطه باستانی احتمال می دهد این گورستان متعلق به ساکنان این دژ می باشد. به گفته سرلک گور دخمه  ها سرپوش دارند و اجساد به حالت نشسته (چمباتمه) قرار گرفته اند. به همراه این اجساد سفالینه های منقوش دو رنگ و سه رنگ دوره اشکانی و اشیا زینتی زیرا گردن بند عقیق، دانه های گردنبند از سنگ صابون و صدف به دست آمد. همچنین سرلک موفق به کشف گور خمره ای گردید که در کنار آن یک حیوان دفن شده بود. (تصوير 3-45)  (www.chn.ir)

 

[1]مطلب یاد شده در سایت های www.chnpress. Com ,www.tehran.diplo. de (سفارت آلمان در تهران) نیز مورد تأیید قرار گرفته می باشد.

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.