دانلود فایل پژوهش: دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ارتباطات : بررسي میزان رضایتمندی دانشجویان از عملکرد ارتباطی کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانلود پایان نامه

با عنوان :  بررسي میزان رضایتمندی دانشجویان از عملکرد ارتباطی کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی، گروه علوم ارتباطات

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: علوم ارتباطات اجتماعی – پژوهش در ارتباطات

 عنوان:

بررسي میزان رضایتمندی دانشجویان از عملکرد ارتباطی

کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

 استاد راهنما:

دکتر عبدالرضا شاه محمدی

استاد مشاور:

دکتر نسترن خواجه نوری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

– بيان مساله تحقيق:

امروزه موفقيت سازمان­ها و مؤسسات، اعم از توليدي يا خدماتي، تحت تأثير عوامل متعددي قرار دارد که يکي از مهم­ترين آنها مخاطبان به مقصود نيل به تعالي در فعالیت ها می باشد. دانشگاه­ها نيز بعنوان يک سازمان آموزشی بايد به نظرات دانشجويان، كه در حقيقت مخاطبان اصلي فرايند آموزش محسوب مي­شوند، وقوف پيداکرده، و ملاحظه نمايند كه آيا آموزش عالي در راستاي نيازها و انتظارات دانشجويان حركت مي­كند، يا خير؟

دانشجويان در طي دوران تحصيل در راه ارتقاي دانش تخصصي و مهارت خود، نيازمند برخورداري از وضعيت مناسب خدماتي مي باشند. پاسخگويي به اين نياز دانشجويان، رسالت بزرگي می باشد که تا اندازه زيادي با ميزان توانمندي کارکنان ارتباط اي تنگاتنگ دارد؛ زيرا عدم در نظر داشتن اين موضوع و چشم­پوشي از آن، مي­تواند خسارات جبران­ناپذيري به جايگاه دانشگاه نزد مخاطبان خود در جامعه وارد نمايد. بنابراين آشنا شدن با ديدگاه­ها و نظرات دانشجويان بعنوان ذينفعان اصلي دانشگاه، نسبت به کيفيت ارائه خدمات در دانشگاه­ها به رفع نيازهاي علمي، تخصصي و پژوهشي مورد نياز درجامعه كمك مي­كند.

با عنايت به اينکه ميزان توانمندي کارکنان يکي از عوامل مهم و اصلي در جهت بهبود کمي و کيفي امور خدماتي در دانشگاه ها مي باشد؛ بنابراين، آگاهي نسبت به نظرات و انتظارات دانشجويان از کارکنان به ميزان زيادي مي تواند زمينه اي عيني، مشخص و روشن را براي حل بسياري از مسائلي كه هم اكنون اكثر دانشگاه­ها با آن مواجهند، فراهم نمايد. هدف از انجام اين تحقيق بررسي ميزان رضايتمندي دانشجويان از عملکرد ارتباطی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب مي باشد.

لذا سوال اصلي پژوهش حاضر اين خواهد بود که: آيا بين رضايتمندي دانشجويان و عملکرد ارتباطی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب ارتباط معنی دار هست؟

1-2- هدف هاي تحقيق

هدف کلي

تعيين میزان رضايتمندي دانشجويان از عملکرد ارتباطی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

اهداف فرعي

– تعيين رضايتمندي دانشجويان از ارتباط کلامی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

– تعيين رضايتمندي دانشجويان از ارتباط غیرکلامی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

– تعيين رضايتمندي دانشجويان از سرعت انجام کار توسط کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

– تعيين رضايتمندي دانشجويان از دقت در انجام کار توسط کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب

1-3- اهميت موضوع تحقيق و انگيزه انتخاب آن:

نظام آموزش عالي به ‌عنوان بارزترين نمود سرمايه‌گذاري نيروي انساني،‏ تأثیر اصلي را در تربيت نيروي انساني كارآمد و همچنين تأثیر تعيين كنندهاي در ابعاد گوناگون اجتماعي،‏ اقتصادي،‏ فرهنگي و سياسي جامعه بر عهده دارد. از اين‌رو،‏ اطمينان از كيفيت مطلوب عملكرد آن به‌مقصود جلوگيري از هدر رفتن سرمايه هاي انساني و مادي و نيز داشتن توانايي رقابت در دنياي آينده كه در آن كيفيت مهمترين مؤلفه براي ادامه حيات هر سازمان می باشد،‏ ضرورتي انكارناپذير می باشد.

رضايت حالت خوشايندي می باشد كه بخاطر دست‌يابي به هدف در موقعيت‌هاي مختلف به فرد دست مي‌دهد. رضايت انواع مختلفي دارد كه عبارتند از رضايت از زندگي خانوادگي، رضايت از زندگي زناشوئي، رضايت از وضعيت اقتصادي، رضايت از خود، رضايت مخاطب، رضايت كارگر، رضايت كافرما، رضايت از محل زندگي، رضايت مردم از سازمانهاي اداري رضايت مشتركين (از شركت برق، آب، گاز، تلفن)رضايت از شغل ، رضايت از درآمد و رضايت از تحصيل كه ما بنا به دلايل زير درصدد بر‌آمديم تا تحقيقي در مورد رضايت دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي- واحد تهران جنوب از عملکرد ارتباطی کارکنان انجام دهيم.

همانطور كه مشهود می باشد عده زيادي از جمعيت كشور را جوانان تشكيل مي‌دهند تعداد نسبتاً زيادي از جوانان ايراني را دانشجويان تشكيل مي‌دهند واين جوانان هستند كه بايد فرداي كشور را به آنها سپرد و اين امر زماني تحقق پيدا مي‌كند كه دانشجويان از وضعيت تحصيلي خود راضي باشند كه اين رضايت از تحصيل هم براي دانشجو و هم براي جامعه لازم است.

رضايت، پاسخ مخاطب به موفقيت سازمان می باشد. در يك محيط رقابتي كه سازمان ها براي جلب دانشجويان با يك ديگر رقابت مي كنند، رضايت دانشجو يك عنصر كليدي در كسب برتري و موفقيت هر سازماني به شمار مي رود. به همين خاطر، موسسات آموزش عالي به برآوردن نيازهاي دانشجو يعني دانشجويان توجه زيادي نشان مي دهند.

هدف اين پژوهش نشان دادن ارزش و اهميت روابط انساني در محيط هاي دانشگاهي می باشد. و کارکنان دانشگاه مسئوليت سنگيني نسبت به برقراري روابط انساني سالم و مثبت دارند.

1-4- سؤالات و فرضیه های پژوهش

1-4-1- سوالات پژوهش

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سؤال کلي:

آیا بين ميزان رضايتمندي دانشجويان و عملکرد ارتباطی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران ارتباط هست.

سؤال های فرعي:

– آیا بين ارتباط کلامی کارکنان حوزه ستادي و ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– آیا بين ارتباط غیرکلامی کارکنان حوزه ستادي و ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

– آیا بين سرعت عملکرد کارکنان حوزه ستادي با ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

-آیا بين ميزان دقت در انجام کار کارکنان حوزه ستادي با ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

1-4-2- فرضیه های پژوهش

فرضيه کلي:

بين ميزان رضايتمندي دانشجويان و عملکرد ارتباطی کارکنان حوزه ستادي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران ارتباط هست.

فرضيه هاي فرعي:

– بين ارتباط کلامی کارکنان حوزه ستادي و ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست. (جهت مطالعه این فرضیه از برایند شاخص های: رعایت ادب و تکریم، علاقمندی به راهنمایی، تمایل مثبت به ارائه خدمت و ارائه اطلاعات کافی بهره گیری گردیده می باشد.)

– بين ارتباط غیرکلامی کارکنان حوزه ستادي و ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست. (جهت مطالعه این فرضیه از برایند شاخص های: تماس چشمی کارکنان، آراستگی کارکنان و برقراری ارتباط با لبخند کارکنان بهره گیری گردیده می باشد.)

– بين سرعت عملکرد کارکنان حوزه ستادي با ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

– بين ميزان دقت در انجام کار کارکنان حوزه ستادي با ميزان رضايتمندي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي ارتباط هست.

1-5- مدل تحقيق :

  1-6- تعاريف عملياتي متغيرها و واژه هاي کليدي

1-6-1- ارتباط: بيانگر فرايندي می باشد که در آن پيام از پيام دهنده منتقل مي گردد.

1-6-2- عملکرد: عبارت می باشد از مجموع رفتارهایی که افراد در ارتباط با شغل از خود نشان می دهند. (موهر، گریفین، 1380، ص 132)

1-6-3- رفتار ارتباطي: به مهارت هایی اطلاق مي گردد که شخص از آن طريق مي تواند با ديگران به نحوي ارتباط مستقر کند که به بروز پاسخ هاي مثبت و پرهيز از پاسخ هاي منفي منجر گردد.

1-6-4- رضايتمندي دانشجو:

رضایت:

یعنی خرسندی تجربه شده ناشی از ارضای یک خواسته یا هدف (مقیمی، 1380، ص 331).

رضایت، خوشایندی برآمده از آگاهی به یک وضعیت راحت می باشد که معمولا با ارضای بعضی تمایلات خاص پیوند خورده می باشد. چنانچه افراد به اهداف و خواسته های مورد نظر خود دست یابند و بدین جهت ارضا شوند در این صورت حالت خوشایندی که به انها دست می دهد را می توان رضایت نامید. (پایندانی، 55،1386)

رضایت حالت هیجانی می باشد که با رسیدن به یک هدف پدید می آید. رضامندی به آن حالت موجود زنده گفته می گردد که تمایلات محرک وی به هدف خود رسیده اند، احساسی که هنگام رسیدن به آرزو هایش پیدا می کند.

دایرةالمعارف فلسفه و روانشناسی رضایت را اینگونه تعریف می کنند : رضایت خوشایندی بر آمده از آگاهی به یک وضعیت راحت می باشد که معمولاٌبا ارضای بعضی تمایلات خاص پیوند خورده می باشد. از آنجائیکه رضایت همراه خویشاوندی می باشد، لذا خویشاوندی ممکن می باشد به رضایت تبدیل گردد. افراد رضایت را در فکر کردن به وضعیتی که در وهله اول از خویشاوندی برای آن حاصل می گردد به دست می آورند.

دانشجو:

در این پژوهش مقصود از دانشجو، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب می باشد.

1-6-5- دانشگاه آزاد اسلامی: در این پژوهش مقصود از دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب می باشد.

1-7- روش تحقيق

با در نظر داشتن موضوع تحقيق و قلمرو آن، روش پيمايشي مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد.

1-8- قلمرو تحقيق

قلمرو مکانی مورد پژوهش در اين تحقيق مراجعه کنندگان به ساختمان ستادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب می باشد و زمان انجام پژوهش سال 1392 می باشد.

1-9- جامعه و حجم نمونه

جامعه آماري اين تحقيق را دانشجویان مراجعه کننده به ساختمان ستادی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب طی یک نیمسال تحصیلی تشکيل مي دهند که طبق بررسي هاي به اقدام آمده از حوزه های مختلف ساختمان ستادی، تعداد مراجعه کننده موثر به ساختمان ستادی این واحد به گونه ميانگين روزانه 80 نفر برآورد شده که با در نظر گرفتن 5 روز کاري در هر هفته، جامعه و نمونه آماري دانشجویان مراجعه کننده به توضیح ذيل به دست مي آيد:

ميانگين مراجعه کنندگان به ساختمان ستادی واحد تهران جنوب در هفته           450= 5 ×80

تعداد کل مراجعه کننده به ساختمان ستادی واحد تهران جنوب در یک ماه       1800 =450 × 4

تعداد کل مراجعه کننده به ساختمان ستادی واحد تهران جنوب در سه ماه     5400 =1800 × 3

جهت تعيين نمونه مشتريان اين پژوهش از فرمول کوکران بهره گیری شده می باشد. با اين فرمول حجم نمونه مشتريان 400 نفر می باشد.

2-1- ارتباطات

2-1-1- تعريف ارتباطات

محققين غربي که پايه گذاران ديدگاه هاي جديد و روش ها و فنون ارتباطي موجود مي باشند، در اين مورد بر اين عقيده اند که کلمه ارتباطات ‍Communication از لغت لاتين Communicare مشتق شده می باشد که اين لغت خود در زبان لاتين به معنايTo Make Common يا عمومي کردن و يا به عبارت ديگر در معرض عموم قرار دادن می باشد. اين بدين معني می باشد که، مفهومي که از درون برخاسته می باشد به ميان ديگران راه يافته و همان گونه که بعدا مي آيد به ديگران انتقال يافته می باشد. پس در اصل اعتقاد بر اين می باشد که ارتباطات برخي از مفاهيم و تفکرات و معاني و يا به عبارت بهتر پيامها[1] را به ديگران و يا ميان عموم گسترش مي دهد.

تعاريف جديد تر آن را «انتقال مفاهيم» و يا «انتقال معني[2] » و نيز «انتقال و يا تبادل پيام ها[3]»مي دانند.

ارتباطات به گونه اي وسيع و گسترده «تسهيم تجارت[4] » نيز تعريف شده می باشد.

در اين معني هر موجود زنده اي تجارب و آن چیز که در درون خود دارد با ديگران، چه همنوعان خود و چه با انواع ديگر در ميان مي گذارد.

آن چیز که ارتباطات انساني را از ديگر موجودات زنده متمايز و مشخص مي سازد توانايي بسيار زياد بشر ها در خلق و بهره گیری نمادها[5] می باشد. بر اساس اين توانايي می باشد که بشر ها مستقيماً و بي واسطه و يا غير مستقيم و با واسطه، تجارب خود را با ديگران در ميان مي گذارند. (فرهنگي، 1380، 6)

تعداد صفحه :112

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

این نوشته در علوم ارتباطات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.