دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


دفن حیوان بنابر تفکر اسطوره ای برای راهنمایی و کمک به مرده در مسیر آخرت بوده می باشد. تمامي شواهد به دست آمده اعم از تدفين خمره اي سگ، زيورآلات زرين و ترتيب در چيدن خنجرها و سرپيكانها نشان مي دهد كه شايد متوفي از جايگاه اجتماعي ويژه اي برخوردار بوده و به اين مكان بهترين مكان مطالعه سير تطور تابوت هاي سفالي واني معرفي شده بود.” (چايچي و سعيدي، 1381: 47)  با شروع دوران تاريخي براي تمام فلات ايران توسط سلسله هخامنشي كه در ضمن اولين امپراطوري جسماني می باشد، وحدت سياسي و اجتماعي نسبي حاصل مي گردد. از دوران تاريخي به بعد می باشد كه اديان توحيدي در فلات ايران رواج مي يابد و آثار آن را در كاهش هدايا و اشياء تدفين و آيين هاي خاكسپاري مي بينيم. در مجموع اعتقادات ساكنين فلات ايران در طول تاريخ با اعتقادات يكتاپرستي سازگارتر بوده می باشد. امپراطوري هخامنشي با حمله اسكندر مقدوني به ايران فروپاشید. روح يوناني به طور موقت بر ايران حاكم گردید. با ظهور دولت پارتي روح ايراني دوباره جان گرفته و به علت تسامح مذهبي پارتيان، گوناگوني مذاهب و اديان در ايران به وجود آمد. اما با ظهور دولت ساساني رفته رفته دوباره وحدت سياسي و مذهبي بر ايران حاكم گردید.

“در دوره سلوكي و پارتي تدفين هاي متنوعي در ظروف سفالي انجام گرفت كه همه به صورت تدفين هاي اوليه و هم به صورت تدفين هاي ثانويه بودند. همچنين در كنار ساير تدفين ها، تدفين هايي مانند تدفين تابوتي كه گواهي بر وجود روح تسامح مذهبي درميان پارتيان می باشد، ديده مي گردد. تدفين هاي خمره اي اين دوران متفاوت از دوره هاي قبل می باشد. يك نظريه اين تدفين ها را با عقايد مهرپرستي منطبق مي داند. در داخل خمره هاي اين نوع تدفين، بر خلاف دوره هاي قبل، بزرگسالان قرار داده مي شوند. براي خردسالان نيز خمره هاي كوچكتري به كار برده مي شوند. اشيا داخل و كنار اين گور خمره ها بسيار متفاوت و متنوع تر از دوره هاي قبل هستند. ردپاي اين نو.ع قبرستان هاي خمره اي را مي توان در آسياي صغير، قفقاز و شمال درياي سياه جستجو كرد. به هرحال قبرستانهاي داراي تدفين هاي خمره اي، نشانگر سازمان هاي اجتماعي و مذهبي پيشرفته تر نسبت به دوره هاي قبل و نشانگر تغييرات كلي در نحوه زندگاني مردمان عهد باستان می باشد.” (چايچي امیرخیز، 1384: 62-61)

 

3-3-1 آکروپل وشهرشاهی در شوش

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.