منبع پایان نامه : دانلود پروژه تولید سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی – قسمت اول

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

          گردش نقدينگي سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي در جهان سالانه بالغ بر 600 ميليارد دلار مي باشد و در اين ميان بخش عمده اي از آن سهم اشغالگر قدس می باشد.

          رؤیم اشغال گر قدس عليرغم وسعت كم و نداشتن منابع سنگ هاي قيمتي با ارزش از نظر تجارت جهاني تأثیر عمده اي را ايفا مي نمايد و اين امر صرفاً با فعاليت اين كشور بر روي فرآوري سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي محقق گشته می باشد.

          فرآوري صحيح و به روش هاي مكانيزه و جديد بر روي اينگونه سنگ هاي باعث ارزش افزوده بسياري مي گردد و علاوه بر آن مي تواند تأثیر اساسي در ايجاد اشتغال نيز ايفا نمايد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

          نرخ سرمايه گذاري سرانه اشتغال در اين بخش بسيار كمتر از بخش هاي ديگر صنعتي و حدود 20 تا 25 درصد آنها مي باشد و از سوي ديگر در فضاي براي ايجاد اشتغال 4 تا 5 متر مربع براي هر نفر مي باشد.

          همه ساله مقادير متنابهي ارز جهت خريد سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي به صورت تراش خورده از كشور خارج مي گردد و سنگ هاي مذكور از طرق مختلف كه اغلب قانوني نيستند وارد كشور مي شوند.

          كشور ايران از ديرباز در امر سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي فعال بوده و بخصوص در تراش اينگونه سنگها فعاليت نموده می باشد ليكن به مرور زمان تأثیر اين بخش در اقتصاد كمرنگ شده بگونه ايكه در حال حاضر تأثیر ناچيزي را دارا مي باشد.

          تنها تراش متداول در كشور در حال حاضر تراش معمولي معروف به دامله (Cabochon) می باشد كه آنهم نه تنها ارزش افزوده زيادي را به دنبال ندارد بلكه در نابساماني شديد بسر مي برد و تنها گاهاً افرادي در تراش صفحه اي Faceted فعال مي شوند. كه آنهم در سطح كشور انگشت شمار بوده و اغلب توليدات آنها داراي اشكالاتي مي باشد. كه از ارزش اقتصادي آن مي كاهد و از نظر حجم نيز بسيار محدود می باشد لذا پروژه اخير با انگيزه ايجاد يك واحد تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي به روشهاي روز و پيشرفته دنيا به عنوان نمونه پيشنهاد گرديده می باشد. اميد می باشد با همكاريهاي مسئولين و ايجاد اين واحد راهي گشوده گردد كه در آينده بتواند تأثیر اساسي سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي را در اقتصاد، اشتغال، توليد ناخالص ملي و … نشان دهد.

تاریخچه سنگ‌های قیمتی در ایران
ما در تاریخچه با دو مسئله جداگانه روبه‌رو هستیم:
الف) به‌کارگیری گوهر به‌گونه سنتی در کشور که تاریخی چند هزارساله دارد که خود یک زیربنا می باشد. در ایران نیز از همان آغاز تاریخ، بهره گیری از گوهرها و زیورها معمول بوده می باشد. آبادانی کشور، ثروتمند بودن و علاقه‌مندی مردم این سرزمین به زندگانی پر تجمل و باشکوه، توأم با زیبایی‌پسندی، همواره گوهرها و زیورها را مورد توجه مردم ایران قرار داده می باشد.
کتاب‌ها و دیوان‌های ادبی ما، همانند شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ، پر از نام گوهرها و زیورهای گوناگونی می باشد که نیاکان ما آنها را شناخته بودند و به‌کار می‌بردند. پیدایش شاهنشاهی‌های بزرگ و نیرومند و تشکیل دربارهای باشکوه و ثروتمند در طول تاریخ ایران، باعث گرد آمدن گوهرهای گرانبها و نایاب در گنجینه‌های ایران گردیده و گوهرشناسی و گوهرتراشی و گوهریابی همواره در این سرزمین رواج داشته و مورد توجه خاص مردم بوده می باشد. نگاهی به فراوانی جواهرنامه‌هایی که در سده‌های گوناگون به نام شاهان و نامداران ایران نگاشته شده می باشد و نشانه‌های فراوان از گوهرها و گوهر سنگ‌های قیمتی (gemstone) که در موزه‌ها نگاهداری می گردد، بهترین گواه این توجه و علاقه می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ب) تاریخ جدید گوهرشناسی و گوهرتراشی و اکتشاف آنها که این تاریخ بسیار نوپا و در ابتدای مسیر می باشد.
نگاه جدید به سنگ‌های قیمتی در ایران از اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد به بعد آغاز شده که آغاز با یک سمینار و نمایشگاه توسط وزارت معادن و فلزات وقت آغاز و در پی آن یک برنامه اکتشاف خیلی مقدماتی برای 5 استان انجام گرفت که این اکتشافات بعداً در غالب اکتشافات استانی ادامه پیدا نمود و تاکنون در 20 استان شناسایی و پی‌جویی نه اکتشاف به مفهوم آن انجام شده می باشد.
در سال 1380 سازمان صنایع دستی ایران از سوی وزارت صنایع و معادن مسئولیت پیگیری و ساماندهی صنعت سنگ‌های قیمتی را به‌عهده گرفت با مطالعه‌های کارشناسی، مقرر گردید اولین گام با تشکیل همایش تخصصی برای مطالعه مسائل عمده این صنعت و آشنایی و تبادل نظر اساتید و محققان و صنعتگران این رشته برداشته گردد. نخستین همایش سنگ‌های قیمتی در شانزدهم دی‌ماه 1381 برگزار گردید و از آن تاریخ تاکنون تقریباً هر ساله یک همایش برگزار شده می باشد. پس از همایش آبان 1381 و ارزیابی کمیته‌های تخصصی فعالیت‌های اکتشافی همگام با اکتشاف کلاس‌های آموزشی گوهرشناسی و تعدادی گوهرتراشی نیز آغاز گردید و هم‌اکنون نیز ادامه دارند. تعداد آنها به بیش از مؤسسه می‌رسد که پاره‌ای دولتی و پاره‌ای خصوصی می‌باشند
تعریف کانی‌ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی
نام گوهر و گوهرها یا کانی‌ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی معمولا برای دسته‌ای از کانی‌ها به‌کاربرده می گردد که با داشتن بعضی ویژگی‌ها از سایر مواد معدنی‌ و سنگ‌ها متمایزند، از آن جمله می‌توان بعضی مواد آلی را نیز که پایداری و زیبایی ویژه دارند و در زینت به‌کار می‌طریقه نام برد. به غیر از مروارید، مرجان، کهربا، شبق و چند ماده دیگر که جزء گوهرها و سنگ‌های بهادار آلی به شمار می‌طریقه، بیشتر گوهرها مانند مواد متبلور یا آمورف معدنی‌اند.
ویژگی‌هایی که باعث می گردد یک سنگ یا کانی و یا به گونه کلی یک ماده معدنی یا غیر معدنی، در رده کانی‌ها و سنگ‌های گرانبها جای گیرد عبارتند از:
1. سرشت زیبایی و درخشش و جلای دلپسند
2. استحکام
3. کمیاب بودن

4. رنگ و شفافیت و نمود
5. ساخت و بافت
6. قابلیت تراش و پردازش

این نوشته در مدیریت ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید