دانلود پژوهش: دانلود پروژه ساخت و تولید تابلو های برق – قسمت اول

دانلود پایان نامه

اول: كليات طرح

برق يكی از صنايعی می باشد اگر نتوان گفت بيشترين بازار را در جهان به خود اختصاص داده می باشد اما با اطمينان كامل می توان يكی از صنايع مهم در جهان می باشد.

در حال حاضر بيشترين بازار كار را در رشته های برق سيستم های قدرت به خود اختصاص داده اند كه در اين رشته ها يكی از مهمترين مشاغلی كه دركشور های بزرگ دنيا وجو دارد صنعت تابلو سازی مدارهای فرمان و قدرت می باشد كه توانسته بازار خوبی را برای افراد ايجاد كند، زيرا تمامی كارخانجات و اداره ها و موسسات و حتی ساختمانهای بزرگ و كوچک به اين صنعت نيازمندند. امروزه در شهرهای بزرگ و كوچک كارگاها و شركتهای زيادی مشغول به كار می باشند كه توانسته اند افراد زيادی را از نظر شغلی تامين كنند و اين صنعت روز به روز پيشرفته تر می گردد تا جايی كه سيستم های كنترل ميكانيكی در تابلوهای برق كم كم از رده خارج می شوند و سيستم هاي هوشمند (PLC) توانسته بازار كار را در دست بگيرند و كشور ما نيز در حال توسعه در اين زمينه ها می باشد اما هنوز تمامی كارخانجات و شركتها نتوانسته اند اين سيستم جديد را بر روی

دستگاه ها و وسايل خود پياده كنند زيرا در كشور ما متخصصان زيادی در اين زمينه وجود ندارند اما چندين شركت و كارگاه اقدام به توليد اين نوع تابلوهای سيستم هوشمند كرده اند .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اهميت موضوع:

اهميت و ضرورت اين طرح اين می باشد كه بتوان با نحوه توليد تابلوهای صنعتی بزرگ و كوچک به مقصود توزيع انرژی الكتريكی بعد از خط انتقال به واحد های صنعتی آشنا گردید.

بيان موضوع:

برق و سيستم های قدرت و تابلوهای آن از مهمترين عوامل به راه افتادن كارخانجات و صنايع و موسسات می باشد به طوری كه بدون آن نمی توان هيچ نوع توليدی را در يک كشور بدون آن داشت پس بايد آن را جدی گرفت و به آن اهميت زيادی داد.

روش تحقيق:

روش جمع آوری اطلاعات از طريق بعضی کتاب ها و سایت ها و نيز پرسش و پاسخ از کارگاه های دیگر و همچنين نظاره عينی وسايل و دستگاهها و محصولات توليدی بود.

 تابلوهای فشار متوسط

این تابلو در پستها و سوییچ بردهای توزیع مورد بهره گیری قرار می گیرد و در سطوحولتاژی 20 و 33 کیلو ولت طراحی و تولید می گردند و معمولا بصورت چند سلولی مونتاژمی شوند.

در ذیل به چند نمونه از تولیدات می توان تصریح نمود:

تابلوهای تولیدی شن و ماسه

این شرکت به صورت تخصصی در خصوص طراحی و تولید انواع تابلوهای برق تولیدی های شنو ماسه فعالیت دارد . این تابلوها معمولا دو بخشی بوده و شامل یکدستگاه قدرتی که کلیه لوازم تاسیسات موتوری در ان نصب می گردد و بخش دیگر تابلویکنترل پیانویی می باشد.

تابلوهای وسایل اندازه گیری

این تابلوها معمولا بصورت تیپ می باشند که با نظارت شرکت برق جهت نصب کنتورهایمصرف برق تولید گردیده و در واحدهای کارخانجات و ادارات نصب می شوند.

مراحل کلی ساخت تابلو:

1- بخش فلز و جوشكاری:

بطور كلی نوع دستگاههای استقرار يافته در اين بخش ادوات سنگين فلز كاری می باشد كه به ترتيب عبارتند از:

دستگاه برش – دستگاه نقطه جوش – دستگاه پرس – خم کن برقی –   رکتیفایر- گرد بر- پانچ 8 تنی – دریل ستونی و…

همه قطعات آغاز وارد بخش برش شده و به اندازه های مطلوب مطابق نقشه درمی آيند. سپس با در نظر داشتن فرم و وضعيت مورد نياز برای هر قطعه به بخش های پانچ و خم كاری و مته كاری برده می گردد (البته بعضی از قطعات مستقيما به بخش خم كاری می طریقه و برای بعضي ديگر آغاز به بخش پانچ و بعد به بخش خم مي رود و بعضي از قطعات ممكن می باشد يكی از دو حالت فوق را نداشته باشد. كه توضیح اين فرآيندها در مراحل بعدی بطور كامل توضيح داده خواهد گردید ).

قطعات خارج شده از اين بخش وارد بخش جوشكاری مي گردد در اين بخش قطعات مختلف ورودی ، با در نظر داشتن نيازشان جوشكاری می شوند. برای از بين بردن اثر خال جوشها و به مقصود يكنواخت كرد.

سطح فلز در رنگ كاری بخش های جوشكاری شده خارجی را به بخش فرزكاری می برند در اين بخش سطوح جوشكاری خارجی را توسط سنگ فرز صاف می كنند اين مرحله پايان كار بخش فلزكاری و تأمين يا تغذيه ورودی بخش رنگ كاری می باشد .

2- رنگ كاری:

قطعات ساخته شده در بخش فلزكاری پس از پرداخت كاری وارد بخش رنگ كاری می گردد.

دراين بخشاز رنگ های ساده برای محیط باز و رنگ های چرمی برای محیط بسته بهره گیری میشود.

پودر رنگ را در داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ 20 kv بار دار می کنند و بدنه تابلو را به زمین متصل میکنند و اقدام پاشش را انجام میدهند .

و بعد آنها را از (چنگک) آويزان می كنند تا رنگ كمی خود را بگيرد و خشک گردد. سپس قطعات نيمه خشک شده را به (كوره) منتقل می كنند و در درجه حرارت 180 0c در مدت 20 دقيقه قرار می دهند.

3- مونتاژ بدنه و اسكلت داخلی:

در اين بخش كليه قطعات رنگ آميزی شده با در نظر داشتن مكانهايی كه برای آنها مشخص شده به همديگر متصل می شوند. البته در مونتاژ بدنه به خاطر تلرانسی كه در ساختمان قطعات هست و همچنين عدم اطمينان پانچ زنی در مرحله فلزكاری بعضی از سوراخ كاريها در اين بخش روی قطعات صورت می گيرد.

4- مونتاژ الكتريكی:

بدنه و اسكلت مونتاژ شده در بخش مونتاژ وارد اين بخش می گردد و در اين بخش كليه ادوات الكتريكی شامل ، فيوز ـ كليد ـ كنتاكتور ـ رله ـ فتوسل ـ لامپ و شينه ها روی اسكلت داخلی تابلو نصب می گردد و اين اسكلت داخلی ، روی پايه های داخلی تابلو نصب می گردد. البته در مورد (شينه های الكتريكی) داخل تابلو بايد توضيح داد كه اين شينه ها از (نوارهای مسی) كه به صورت كلاف هستند در بخش (برش شمش) با در نظر داشتن اندازه های مورد نياز بريده و خم و سوراخ مي گردد و روی آن (وار نيش) قرار می گيرد سپس مدار توسط تكنسين برق تست می گردد و تابلو تكميل شده به انبار مربوطه منتقل می گردد .

اختصار طرح :

موضوع طرح:تولید و مونتاژ تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف

نوع تولیدات: تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف با ظرفیت 3600 متر مربع در سال

  1. معرفي طرح

1-3. نام و نشاني متقاضيان:

الف) حقيقي:

رديف نام و نام خانوادگي نوع پست/ سمت تحصيلات تجربه
1        
2        

ب) حقوقي:

نام شركت نوع شركت تعداد و نوع سهام شماره ثبت محل ثبت تاريخ ثبت
           
           

2-3. نام و مشخصات سهام داران عمده:

رديف نام و نام خانوادگي سمت درصد سهام تعداد سهام مبلغ سهام
           
           

3-3. مشخصات محل اجراي طرح:

    استان

    شهرستان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

    ابعاد، مساحت، فاصله و…

4-3. عنوان محصول يا محصولات (كالا/ خدمات) و ظرفيت توليد:

رديف نام محصول ظرفيت توليد سالانه واحد قيمت فروش كنوني هر واحد در بازار
         
         

5-3. ميزان سرمايه‌گذاري:

سرمايه گذاری كل آورده كارآفرين آورده سهامداران تسهيلات
برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید