دانلود پروژه رشته اقتصاد درباره شرکت های سهامی – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

مثال : اگر شرکتی ۱۰۰ سهم داسته باشد و ۱۰ سهم از آن متعلق به سهامداران اقلیت (مخالف هیات مدیره ) باشد .و اگرمجمع عمومی بخواهد ۵ نفر عضو جدید هیات مدیره را انتخاب کند

در این حالت اقلیت سهامداران را در عدد مدیران ضرب می کنیم و جمع آراء آنها ۵۰ خواهد بود در این صورت اگر اقلیت سهامداران کلیه آراء خود را به یکنفر کاندید بدهند قادر خواهند بود یکی از نمایندگان خود را به هیات مدیره بفرستند .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ملاحظه می گردد ادغام اراء از ناحیه سهامداران اقلیت موجب دراختیار گرفتن بعضی از پستهای مدیریتی شرکت بوسیله آنان می گردد .

از این رو لازم می باشد در چند مرحله به نحوه اثر گذاری اقلیت سهامدارن بپردازیم :

الف اقلیت یک سوم سهامداران

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

: این گروه از اقلیت سهامداران می توانند باستناد به مواد ۸۷ و ۱۰۱ و ۱۰۴ و ۱۰۵ و ۸۴ و ۸۵ ل.ا.ق.ت که در بخشهای مجمع عمومی عادی و فئوق العاده به آنها تصریح رفت ، در صورا اجماع آراء در تصمیم سازیها کاملا تأثیر ایفاء کرده و در انتخاب هیات مدیره، نمایندگان خود را در آن هیات منصوب کنند.

ب اقلیت یک پنجم سهامداران :

ماده ۹۵ :” سهامدارانی که اقلا یک پنجم سهام شرکت را مالک باشند حق دارند که دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیات مدیره خواستار شوند و هیات مدیره بایستی حداکثر تا ۲۰ روز مجمع مورد درخواست را با رعایت تشریفات مقرره دعوت کند. در غیر اینصورت درخواست کنندگان می توانند دعوت مجمع را از بازرس یا بازرسان شرکت خواستار شوند و بازرس یا بازرسان مکلف خواهند بود که با رعایت تشریفات مقرره مجمع مورد تقاضا را حداکثر تا ۱۰ روز دعوت نمایند و گرنه آنگونه صاحبان سهام حق خواهند داشت مستقیما به دعوت مجمع عقدام کنند بشرط آنکه کلیه تشریفات راجع به دعوت مجمع را رعایت نموده و در آگهی دعوت بعدم اجابت درخواست خود توسط هیات مدیره و بازرسان تصریح نمایند .”

در صورت تخلف یا تقصیر هیات مدیره ، این گروه اقلیت می توانند بنام شرکت علیه مدیران شرکت شکایت کنند و هزینه های صورت گرفته در صورت محکومیت مدیران از محکوم به وصول می گردد.

ج اقلیت انفرادی یا کمتر از یک پنجم سهامداران :

 این گروه از سهامداران در صورت نظاره تخلف یا تقصیریا سوء مدیریت مدیران باستناد مقررات جزایی مندرج در مواد ۲۴۳ تا ۲۶۹ ق.ت که بعنوان ضمانت اجرای تخلفات پیش بینی شده می باشد ، دعوی خسارت نمایند .

نکته قابل توجه در این مبحث این می باشد که در حال حاضراکثر علماء و حقوقدانان ارتباط مدیران با شرکت را ارتباط امین دانسته و بر این اساس حیف و میل مدیران از اموال شرکت از مصادیق خیانت در امانت تلقی می گردد و در این ارتباط هر سهامداری در صورت نظاره تخلف یا تقصیری که منجر به اتلاف اموال شرکت گردد بعنوان خیانت در امانت از هیات مدیره شکایت کند . و دادگاهها این نوع شکایت را می پذیرند زیرا جرم خیانت در اما نت را از جرایم عمومی می دانند .

در خاتمه امیدوارم این نوشته توانسته باشدبه سهم خود در آگاه ساختن کسانی که با سرمایه اندک خویش کوشش در مشارکت جمعی برای توسعه اقتصادی کشور دارند ادای دین نموده و بازگوئی ایرادات و نواقص موجود از سوی همکاران اندیشمند، منجر به تکمیل این سطور در آینده خواهد گردید

به موجب ماده 8 قانون اصلاحی ، اساسنامه بایستی دارای موارد ذیل باشد

نام شرکت

مرکز اصلی شرکت

موضوع شرکت

مدت شرکت

اساسنامه مهمترین رکن شرکت سهامی و سندی می باشد که شرط فقط به آن بستگی دارد . کلیه شرکت های سهامی اعم از شرکت سهامی عام یا شرکت سهامی خاص بایستی دارای اساسنامه باشند. اساسنامه روابط شرکاء با یکدیگر و حدود اختیارات مجامع عمومی و هیئت مدیره را تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت و مدت انحلال آن را معین می نماید . اساسنامه تابع نظر مؤسسین و اکثریت دارندگان سهام می باشد و قانون از لحاظ اهمیت ، مواردی را در آن ذکر کرده که در هر حال لازم الرعایه می باشد.

مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن ، اگر تأسیس شعبه مورد نظر باشد .مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک .

تعداد سهام بی نام و با نام و مبلغ اسمی آنها . در صورتی که ایجاد سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام.تعیین مبلغ پرداخته شده هر سهم و نحوه مطالبه بقیه مبلغ اسمی هر سهم و مدتی که ظرف آن بایستی مطالبه گردد که به هر حال از پنج سال متجاوز نخواهد بود.

نحوه انتقال سهام با نام

طریقه تبدیل سهام با نام به سهام بی نام و بالعکس

در صورت پیش بینی امکان صدور اوراق قرضه ، ذکر شرایط و ترتیب آن.

شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه شرکت.مواقع و ترتیب دعوت مجامع عمومی .مقررات راجع به حد نصاب لازم برای معتبر بودن تصمیمات مجامع عمومی.تعداد مدیران و طرز انتخاب و مدت مأموریت آنها و نحوه تعیین جانشین برای مدیرانی که فوت یا استعفاء می کنند یا محجور یا معزول یا به جهات قانونی ممنوع می گردند.طریقه شور و اخذ رأی و اکثریت لازم برای معتبر بودن تصمیمات مجامع عمومی.تعیین وظایف و حدود اختیارات مدیران.تعداد سهام تضمینی که مدیران بایستی به صندوق شرکت بسپارند.قید این که شرکت یک بازرس خواهد داشت یا بیشتر و نحوه انتخاب و مدت مأموریت بازرس.تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت و موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و به مجمع عمومی سالانه.نحوه انحلال اختیاری شرکت و ترتیب تصفیه امور آن.

نحوه تغییر اساسنامه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 نام شرکت

شرکت بایستی دارای نام مخصوصی باشد . زیرا نامیدن شرکت به نام شرکاء به علت این که مسئولیتی ندارند ممنوع می باشد وچون هر شخص حقوقی مانند شخص طبیعی بایستی دارای نام باشد تا تشخیص داده گردد از این جهت نام شرکت ضروری و از اقدامات اولیه می باشد.

ذکر کلمه سهامی از این جهت می باشد که اشخاص مخصوصاً معامله کنندگان متوجه محدود بودن مسئولیت مدیران بوده و بدانند که کسی ضمانت اضافه بر آن چیز که سرمایه شرکت می باشد ننموده می باشد.

در شرکت های سهامی عام کلمه عام و در شرکت های سهامی خاص کلمه خاص بلافاصله بعر از اسم و یا قبل از اسم شرکت اضافه می گردد و علت آن هم تشخیص نوع شرکت سهامی برای مراجعه کنندگان می باشد. .                                                                                                                                                                                                                         

در بعضی از کشورها مانند انگلستان و آلمان شرکت به نام شریک مؤسس از لحاظ زحماتی که در تأسیس شرکت کشیده می باشد با ذکر کلمه محدود که معرف محدودیت مسئولیت او می باشد نامیده می گردد . اما در بعضی از ممالک مانند فرانسه قید آن ممنوع می باشد .

نام شرکت ممکن می باشد بستگی به موضوع شرکت داشته باشد ، مانند شرکت سهامی عام پنبه ایران که برای خرید و فروش پنبه تشکیل شده و ممکن می باشد نام دیگری باشد مانند شرکت سهامی عام تهران و نیز ممکن می باشد به حروفی که به مناسباتی از موضوع شرکت اخذ شده نامیده می گردد . مانند شرکت سهامی خاص ت.ث.ث.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نام تجارتی شرکت همان نام شرکت می باشد پس در صورتی که در محلی شرکتی به نامی تأسیس شده می باشد نمی توان همان نام یا نامی که شباهت خیلی زیادی به آن دارد برای شرکت دیگر انتخاب نمود که باعث اشتباه مراجعه کنندگان باشد.

مرکز اصلی شرکت

مرکز اصلی شرکت یکی از مواردی می باشد که بایستی در اساسنامه نوشته گردد و معمولاً مجامع عمومی در آنجا منعقد و جلسات هیئت مدیره در آنجا تشکیل می گردد . مرکز شرکت را مجمع عمومی فوق العاده می تواند تغییر دهد . ما به قدر کافی در این موضوع ذیل عنوان اقامتگاه اشخاص حقوقی بحث نموده ایم.

موضوع شرکت

موضوع شرکت چیزی می باشد که شرکت برای آن تأسیس شده می باشد . مثلاً شرکتی که برای خرید و فروش چرم یا استخراج مس تشکیل شده اقدام خرید و فروش چرم و یا استخراج مس موضوع شرکت می باشد.

موضوع شرکت ممکن می باشد به گونه کلی باشد مانند معاملات صرافی و بانکی و یا اقدام به خصوصی ، مثل تجارت پارچه های ابریشمی اما در هر حال بایستی صریح و منجز باشد.

موضوع شرکت و همچنین جهت آن همان طوری که قبلاً هم ذکر گردید بایستی مشروع و متضمن منافع عقلایی باشد و الا از موارد ابطال شرکت خواهد بود . مثلاً شرکتی که برای اداره قمارخانه تشکیل می گردد ، موضوع آن نامشروع می باشد و یا اگر شرکتی به جهت تغییر مسیر رودخانه ها بدون این که برای زراعت یا اخذ منافعی باشد تشکیل گردد ، زیرا متضمن منافع عقلایی نیست جهت آن صحیح نمی باشد.

مدیران نمی توانند در اقدام از حد موضوع شرکت تجاوز نمایند و در صورت تجاوز اقدام آنها اثر قانونی ندارد و در صورت تفریط یا تعدی کلیه مدیران متضامناً مسئول خسارت صاحبان سهام می باشند .

در بعضی از کشورها مانند انگلستان موضوع شرکت را نمی توان عوض کرد . علماء حقوق تجارت انگلستان عقیده دارند شرکتی که برای موضوع معینی مثلاً پارچه بافی تشکیل شده ، اگر موضوع آن تغییر داده گردد ، مثلاً به استخراج معادن تبدیل گردد مسلماً شرکت دیگری خواه د بود که ارتباطی غیر از از لحاظ شرکاء با شرکت اولی نخواهد داشت اما قوانین ایران تغییر موضوع شرکت را منع ننموده و زیرا در مجمع عمومی فوق العاده مواد اساسنامه را می توان عوض کرد و موضوع شرکت هم جزئی از اساسنامه می باشد از این جهت تغییر آن اشکالی ندارد.

مدت شرکت

شرکت ممکن می باشد برای مدت محدودی مثلاً 10 یا 30 سال تشکیل گردد و نیز ممکن می باشد برای مدت نا محدودی باشد. در صورتی که برای مدت معین باشد بایستی آن مدت معلوم گردد . واثر آن این می باشد که با رسیدن تاریخ و انقضاء مدت ،شرکت خود به خود منحل و برچیده می گردد.

ماده 83 اصلاحی هرگونه تغییر در مواد اساسنامه را در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده قرار داده و مسلم می باشد که مدت شرکت نیز یکی از مواد مذکور در اساسنامه می باشد از این جهت مجمع عمومی می تواند مدت را تمدید و یا این که به ملاحظاتی مدت شرکت را تقلیل دهد.

این نوشته در اقتصاد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید