دانلود فرمت ورد:دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد بررسي وقايع نفت در يك دهه پيش از انقلاب – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

در سطح جهاني، مدتهاست كه وقايع مهم بين المللي ريشه در نفت دارند. جنگ اول جهاني به خاطر كشته شدن وليعهد اتريش به دست دانشجوي عربستاني نبود بلكه بخاطر بي بهره ماندن آلمان از منابع نفتي جهان و به مقصود دستيابي آن كشور به معادن شناخته شده ولي هنوز حفاري نشده نفت بين النهرين بود جنگ دوم جهاني براي دست يابي هيتلر به نفت عراق و ايران بود. حمله ناگهاني و غير منتظره هيتلر به شوروي براي بدست آوردن نفت باكو بود. ژاپن هم مي خواست نفت سرزمين‌هاي اندونزي و مالزي را بدست آورد آمريكا با بهره گیری از فرصت جنگ دوم جهاني امپراتوري هاي اروپايي را برادرانه به زمين كوبيد، و اين به خاطر بدست آوردن حوزه‌هاي نفتي متصرفي آنها در جهان و به خصوص در خاورميانه بود ناله هاي چرچپل از رفتار روزولت در كنفرانس يالتا و ساير كنفرانس هاي زمان جنگ مربوط به نفت ايران و ساير نقاط خاورميانه بود.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

انگلستان كه مالك الرقاب نفت خاورميانه شده بود در اثر جنگ دوم، ضعيف گردید. چرچپل و هم قطارانش پیش روی چند حركت شطرنجي روزولت و بعد ترومن، مات شدند و به ناچار با تحمل خفت و خواري موقعيت ممتاز انگلستان را با آمريكا تقسيم كردند از آن جمله نفت ايران كه صد در صد در اختيار انگلستان بود، بعد از مات شدن چرچپل با آمريكا تقسيم گردید.

در آن وقت دكتر مصدق و يارانش ژست هاي به ظاهر دوستانه آمريكايي ها را به خوشبيني تفسير مي كردند ولي وقتي مصدق به نيويورك براي دفاع از حقوق ملت ايران در شوراي امنيت رفت و در واشنگتن با ترومن ملاقات كرد متوجه گردید كه آمريكايي‌ها براي طرفداريشان از نهضت ملي شدن نفت سهمي معادل 50 درصد نفت ايران را طلب مي كنند.

بهرحال با اوجگيري نهضت ملي شدن صنعت نفت و سپس وقوع كودتاي آمريكايي 28 مرداد انگلستان در ايران و خاورميانه شكست خورد و سهم خود را به حريف زورمند يعني آمريكا تقديم كرد ولي پس از كودتا با وجود همكاري‌هايي كه با آمريكا داشت هميشه بصورت آب زير كاه در ايران و خاورميانه با آمريكائيها مبارزه كرده می باشد كه البته دود مبارزات پنهاني دو حريف هميشه به چشم مردم ايران رفته می باشد.

انگليسي ها ضرب المثلي دارند كه مي گويد هر جا نفت هست آتش هست البته مقصود از كلمه آتش در اين مثال جنگ و تسليحات می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در كشور ايران تير هر اتفاق مهمي كه در گذشته رخ داده می باشد در ارتباط با نفت بوده می باشد از زماني كه انگليسي ها نفت را در ايران كشف كردند، حتي مستعمره شبه قاره هند براي آنها در درجه دوم اهميت قرار گرفت و تمام توجه خود را معطوف به تضعيف ايران و حفظ نفت ايران نمودند. قرارداد 1919 براي حفظ انحصاري نفت ايران بود اما آن چنانكه از اسناد و مدارك به جا مانده از آن وقت بر مي آيد، رهبران آن روز ايران به اين نكته توجه نداشته اند و يا شايد از آن بي اطلاع بوده اند.

هجوم به خاك ايران در شهريور 1320 به خاطر حفظ نفت ايران از دستبرد هيتلر بود. مارشال رومل در آفريقا معجزه نظامي كرد و قواي خود را به كانال سوئز نزديك ساخته بود از سويي قواي نازي ها بالكان و يونان را به تصرف در آورده بود بعلاوه از طرف شوروي ارتش آلمان تا كوههاي قفقاز پيشروي كرده بود و داشت به مرزهاي ايران نزديك مي گردید بدين ترتيب نفت ايران از سه جهت، بطور گاز انبري در معرض تهديد هيتلر قرار گرفت.

كلمانسوي فرانسوي قبلاً در جنگ اول جهاني گفته بود كه يك قطره نفت برابر می باشد با يك قطره خون سرباز رزمي، حال نفت اين جان ارتشها، داشت از دست چرچپل به در مي رفت. وي در غايت پريشاني و دستپاچگي استالين را در اشغال خاك ايران شريك ساخت، اما از نوشته هايش پيدا می باشد كه حدود چند هفته بعد، از اين كه شوروي را هم در اشغال ايران شريك كرده، پشيمان گردید. به استالين نوشت كه قواي خود را از خاك ايران بيرون ببرد.

اما در اين تاريخ استالين ديگر گوشش بدهكار حرفهاي او نبود و قواي خود را در ايران باقي گذارد و تا بالاخره در اثر تحولات بعدي و اولتيماتوم ترومن نيروهاي خود را از ايران بيرون كشيد ايجاد غائله آذربايجان و كردستان به دست استالين براي امتياز نفت شمال بود. بطور كلي تا اين تاريخ هيچ رويداد مهمي در ايران رخ نداده كه به خاطر نفت نبوده می باشد.

نفت علت العلل بسياري از وقايع در ايران بوده می باشد در اينجا فقط به يك نمونه تصریح مي گردد در سال 1973 نفت بشكه اي 80/2 دلار بود اوپك بتدريج منسجم گردید و نيرو گرفت و بصورت يك واقعيت جدي در آمد كه مي توانست حقوق كشورهاي عضو خود را در قبال حطامع كشورهاي صنعتي مصرف كننده نفت صيانت كند. حتي در مرحله اي با كمپاني هاي نفتي كه رقيب آن بودند، به ضرر مصرف كنندگان غربي، همدست گرديد و بالاخره قيمت نفت را مرتب بالا برد تا در سال 1978 به بشكه‌اي 56/13 دلار رسانيد.

بازي قدرت بين المللي به ضرر اوپك به حركت در آمد و در اثر اين بازي اوپك انسجام خود را از دست داد، ضعيف گردید و به موضع دفاعي افتاد وقتي فروشنده به هر دليلي ضعيف بشود، تعيين قيمت با خريدار می باشد به همين دليل در سال 1984 قيمت نفت را از 34 دلار به حدود 25 دفلار پائين آوردند درصورتيكه با در نظر داشتن نرخ تورم جهاني و قيمت كالاهاي مصنوعي، مي بايست حداقل تا بشكه اي 50 دلار بالا مي‌رفت. بازي قدرتها ادامه يافت حكومت هاي كشورهاي صاحب نفت را بعضاً گرفتار و بعضاً مرعوب كردند در اوايل سال 1986 (اوايل بهمن 1364) انگلستان با تمهيد مقدماتي كه خيلي از قبل تدارك ديده شده بود، قيمت نفت درياي شمال را بطور مصنوعي پائين آورد در اين تاريخ به دلايل گوناگون، قدرت مقاومت از اكثر كشورهاي عضو اوپك سلب شده بود. در حقيقت ديگر، اوپكي براي چانه زدن درمورد قيمت نفت وجود نداشت و بدين ترتيب طي چند ماه قيمت نفت را در بازار جهاني آن چنان پائين آوردند كه حتي در بعضي موارد به بشكه اي 7/4 دلار هم رسانيدند. البته اين بهائي بود كه كمپاني ها و تجار و دولتهاي خريدار به توليد كنندگان مي‌پرداختند والا در داخل كشورهاي مصرف كننده قيمت نفت را به هيچ روي پائين نياوردند.

طبق گزارش مطبوعات و خبرگزاريها، جهان صنعتي غرب و ژاپن از اين سقوط قيمت نفت، فقط طي 18 ماه اول يعني از فوريه 1986 تا ژوئن 1987 متجاوز از 100 ميليارد دلار سود برد. از اين نخوان يغما سهم آلمان غربي 10 ميليارد دلار و سهم فرانسه حدود 8 ميليارد دلار بود. انگلستان و ژاپن هم هر كدام سهمي در حدود سهم فرانسه داشتند سهم شير، از آن آمريكا بود كه به وضع اقتصاد به كسادي افتاده خود سر و ساماني داد.

توجه داشته باشيم كه اين برآورد از طرف رسانه هاي گروهي خودشان ارائه شده می باشد و قطعاً حقيقت امر چند برابر اين برآورد مي باشد مضافاً اينكه برآورد
100 ميليارد دلار فقط مربوط به 18 ماه اول سقوط قيمت نفت مي باشد و سود آوري همچنان ادامه دارد در اين زمان بايد حداقل نفت بشكه اي 100 دلار سرچاه بفروش برسد ولي بشكه‌اي 15 تا 18 دلار فروخته مي گردد آنها توليد كنندگان را به مواضعي افكنده‌اند كه نمي توانند نفروشند.

پیش روی كشورهاي توليدكننده و صادركننده نفت از سقوط بهاي نفت به حد خردكننده‌اي صدمه ديدند اين صدمات در واقع براي آنها جبران‌ ناپذير می باشد بعنوان مثال طبق اظهار و زير برنامه و بودجه ايران سقوط بهاي نفت درآمد ارزي كشور را در سال 1365 به يك سوم تقليل داد. از ملي شدن صنعت نفت ايران كه تاثيرات بسيار مهم سياسي و اقتصادي در كشور ما بر جاي گذاشت كه بگذريم مي رسيم به تاثيراتي كه مسئله نفت در ده سال قبل از انقلاب بر جريان‌‌هاي سياسي- نظامي و اقتصادي كشور ما داشت اين بود كه به علت افزايش درآمدهاي نفتي شاه تصميم به ايجاد رفورم در ايران گرفت به همين دليل شاه اعلام كرد «كشور من در زمره پنج قدرت بزرگ جهاني در خواهد آمد» و يا مكرراً مي گفت كه در ده سال آينده كشور ايران به دروازه هاي بزرگ تمدن خواهد رسيد به همين دليل شاه برنامه اصلاحات ارضي را اعلام كرد كه اول داراي شش اصلي بود و بعداً به اصول دوازده گانه تغيير كرد شاه نام اصول اعلام شده خود را انقلاب سفيد شاه و ملت نام گذاشت كه عبارت بودند از:

1- اصل الغاء رژيم ارباب و رعيتي و اجراي اصلاحات ارمي.

2- اصل دوم ملي كردن جنگل ها.

3- اصل سوم فروش سهام كارخانجات دولتي.

4- اصل چهارم سهيم شدن كارگران در سود كارخانه ها.

5- اصل پنجم تأمين آزادي زنان از طريق اصلاح قانون انتخابات.

6- اصل ششم ايجاد سپاه دانش.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

7- اصل هفتم ايجاد سپاه بهداشت.

8- اصل هشتم ايجاد سپاه ترويج و آباداني.

9- اصل نهم تاسيس دادگاههاي دهقاني (خانه هاي انصاف).

10- اصل دهم ملي كردن آبها.

11- اصل يازدهم تجديد ساختار و بازسازي كشور.

12- اصل دوازدهم تجديد ساختار امور اداري و آموزشي كشور.

كه تاريخ ايران و وقايع بعد از آن خود نشان دهنده ميزان موفقيت شاه در اين بازي شاهانه می باشد بهرحال در اثر شكوفايي اقتصادي بخاطر فروش نفت شاه به تحكيم موقعيت خود پرداخت و اقدام به تقويت ارتش نمود و با خريد جنگ افزارهاي مدرن خود را ژاندارم منطقه خواند و از مرزهاي كشور عبور كرد و به سركوب انقلابيون ظفار در كشور عمان پرداخت و از طرفي براي بدست گرفتن سفت و سخت و محكم امور به تقويت ساواك يا همان پليس مخفي پرداخت.

بنابراين شاه مستبد براي توسعه و حفظ درآمدهاي نفتي كه موفقيت برنامه ها و حتي بقاء رژيم او وابسته به آن می باشد، استدلالات متعددي را اقامه مي كند شاه لاينقطع بر روي نكاتي مكرراً تكيه مي كند- نفت را بايد براي آينده حفظ كرد و نبايد نسلهاي آتي را از آن محروم ساخت به كارگيري عمومي نفت ارزان به وسيله غربي‌ها اولاً باعث ولخرجي غيرقابل قبولي مي گردد ثانياً آنها را از کوشش براي دست يافتن و به كارگيري منابع ديگر انرژي باز مي دارد ثالثاً غربي ها بايد براي كمك به جهان سوم بهاي حقيقي نفت را بپردازند او اضافه مي كرد كه بالا رفتن قيمت نفت مي تواند در دراز مدت به نفع همه و از آن جمله كشورهاي مصرف كننده نيز باشد. بدون اينكه بخواهيم بر تمام نقطه نظرهاي شاه صحه بگذاريم بايد اضافه كنيم كه آيا چه كسي مي‌تواند منكر اين واقعيت باشد كه يك مصرف‌كننده متوسط فقط براي اينكه با سرعت به مقصد خويش برسد مقدار بنزيني كه در اتومبيل چهار نفره او مصرف مي‌گردد يك انرژي ذي قيمتي می باشد كه به باطل صرف مي گردد؟

برنامه رفورم شاه با مخالفت اقشار مختلف و به خصوص روحانيون مترقي و در راس آن امام خميني قرار گرفت كه منجر به قيام خونين پانزده خرداد و تبعيد
امام خميني به كشور تركيه و از آنجا به كشور عراق و سكونت امام خميني در شهر نجف گرديد.

در اين زمان بود كه امام خميني طي درسها و سخنرانيهاي خود پيشنهاد سيستم جديدي از حكومت بنام حكومت اسلامي به رهبري ولايت فقيه عنوان كرد براي اطلاع بيشتر به بخشي از گفتار او از كتاب ولايت فقيه تصریح مي گردد «معناي الفقاء امناء الرسول» اين باشد كه فقها در مسئله گفتن امين باشند در حقيقت، مهمترين وظيفه انبياء (ع) مستقر كردن يك نظام عادلانه اجتماعي از طريق اجراي قوانين و احكام می باشد كه البته با بيان احكام و نشر تعاليم و عقايد الهي ملازمه دارد. فقهاي عادلند كه احكام اسلام را اجرا كرده و نظامات آنرا مستقر مي گردانند حدود و قصاص را جاري مي‌نمايند، حدود و تماميت ارضي وطن مسلمان را پاسداري مي كنند اختصار اجراي تمام قوانين مربوط به حكومت به عهده فقهاست تا اجراي حدود و قصاص كه بايد تحت نظر مستقيم حاكم باشد ولي مقتول هم بدون نظارت او نمي تواند اقدام كند- حفظ مرزها و نظم شهرها، همه و همه زیرا حكومت اسلام حكومت قانون می باشد قانون شناسان و از آن بالاتر دين شناسان يعني فقها بايد متصدي آن باشند ايشان هستند كه بر تمام امور اجرايي و اداري و برنامه ريزي كشور مراقبت دارند.

امروز فقهاي اسلام حجت بر مردم هستند همانطور كه حضرت رسول (ص) حجت خدا بود و همه امور به او سپرده شده بود و هر كس تخلف مي كرد بر او احتياج مي‌گردید فقها از طرف امام (ع) حجت بر مردم اند همه امور و تمام كارهاي مسلمين به آنان واگذار شده می باشد شما اين افسردگي را از خود دور كنيد و برنامه و روش تبليغات خودتان را تكميل نماييد و در معرفي اسلام جديت به خرج دهيد و تصميم به تشكيل حكومت اسلامي بگيريد و در اين راه پيشقدم شويد و دست به دست هم و مردم مبارز و آزاديخواه بدهيد حكومت اسلام قطعاً مستقر خواهد گردید به خودتان اعتماد داشته باشيد شما كه اين قدرت و جرات و تدبير را داريد كه براي آزادي و استقلال ملت مبارزه مي كنيد شما كه توانسته ايد مردم را بيدار كنيد و به مبارزه وادار كنيد و دستگاه استعمار و استبداد را به لرزه در آوريد روز به روز بيشتر تجربه مي آموزيد و تدبير و لياقت شما در كارهاي اجتماعي بيشتر مي گردد وقتي موفق شديد دستگاه حاكم جائر را سرنگون كنيد يقيناً از عهده اداره حكومت و رهبري توده هاي مردم برخواهيد آمد طرح حكومت و اداره قوانين لازم براي آن آماده می باشد.

اگر اداره كشور، ماليات و درآمد لازم دارد اسلام مقرر داشته، و اگر قوانين لازم دارد همه را وضع كرده می باشد احتياجي نيست بعد از تشكيل حكومت بنشيند و قانون وضع كند يا مثل حكام بيگانه پرست و غرب زده به سراغ ديگران برويد.

این نوشته در اقتصاد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید