پژوهش: دانلود پروژه رشته برق درباره نوسان ساز های سینوسی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

  نوسان ساز راینارتز

این نوسان ساز زیاد در گیرنده های ترانزیستوری بهره گیری می گردد بنابر این خیلی مورد توجه قرار می گیرد..در این مدار فیدبک مثبت با اتصال مدار کلکتور به مدار امیتر با القای متقابل و تامین می گردد. و هر دو به مدار تعیین کننده فرکانس   نیز متصل هستند. این نوسان ساز به روش تقسیم ولتاژ پایدار می گردد اما همانطور که نشان داده شده می باشد اثر بازوی پایینی مقسم ولتاژ بایستی با خازن کم مقاومتی خنثی گردد تا سیگنال تولید شده در دو سر   مستقیما بین بیس و امیتر اعمال گردد . در نگاه اول به نظر می رسد که بخش تعیین کننده فرکانس در نوسان ساز راینارتز چهار اتصال دارد اما اتصال مثبت و منفی منبع تغذیه در واقع مشترک هستند زیرا امپدانس منبع در فرکانس نوسان ناچیز می باشد یا بهتر می باشد که چنین باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نوسان ساز کنترل شده کریستالی  

  و اما مهم ترین نوع نوسان ساز ، نوسان ساز کریستالی می باشد زیرا در بعضی کاربرد ها لازم می باشد نوسان ساز پایداری فرکانسی زیادی داشته باشد . یعنی یک فرکانس ثابت را بدون وابستگی به عوامل دیگر تولید کند ، مثل منبع موج حامل در فرستنده ها. اگر کنترل تلویزیون را دیده باشید احتمالا یک قطعه مکعبی زرد رنگ(کریستال) را در آن دیده اید ، یا مدار تلویزیون یا بعضی رادیو ها. از دیگر جاهایی که این نوسان ساز به کار می رود منابع تولید کننده پالس های ساعت در کامپیوتر ها و سیستم های دیجیتال می باشد . روش رایج برای به دست آوردن پایداری فرکانسی لازم ، بهره گیری از کریستال پیزوالکتریک برای کنترل فرکانس نوسان می باشد .   چنین کریستال هایی (بسته به ابعاد و شکل شان)دارای فرکانس تشدید طبیعی هستند در اقدام ، کریستال بین دو صفحه فلزی نصب می گردد که اتصال الکتریکی با کریستال را ایجاد می کند . راه های متعددی برای اتصال کریستال به مدار نوسان ساز هست، که یک نمونه از آن به این حالت می باشد که کریستال بین کلکتور و بیس ترانزیستور وصل شده تا نوسان ساز کولپیتس را تشکیل دهد . خازن های داخلی کلکتور بیس و بیس امیتر فیدبک مثبت را تامین می کنند. مدار کلکتور نیازی به تنظیم ندارد سیم پیچ ثانویه ترانسفورماتور نقطه خروجی را ایجاد می کند.

  نوسان سازهای مقاومت منفی

همان گونه که گفته گردید اگر یک مدار تشدید به منبعی با مقاومت منفی مناسب متصل گردد نوسان خواهد نمود. که تفاوت آن با نوسان ساز هایی که قبلا اظهار شده در این می باشد که تنها به دو اتصال به بخش تعیین کننده فرکانس نیاز دارد.مقصود از مقاومت منفی قطعه ای می باشد که مشخصه انتقالی آن(نمودار ولتاژ _جریان) حداقل در یک محدوده ی کوچک شیب منفی داشته باشد. یعنی با افزایش ولتاژ در بعضی از ناحیه های ولتاژی ، جریان آن کاهش یابد و یا با افزایش جریان ولتاژ آن کاهش یابد.این عنصر می تواند یک قطعه خاص یا یک مدار باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

برای بهره گیری از یک مقاومت منفی در یک نوسان ساز از این نوع بایستی مقدار مقاومت منفی برابر مقدار مقاومت مثبت مدار تشدید متصل به آن باشد.

زیرا اصولا چیزی که باعث میرایی دامنه نوسان می گردد مقاومت مثبت می باشد .

  دیود تونل

یکی از قطعات نیمه رسانا که مشخصه اش یک مقاومت منفی را نشان می دهد دیود تونل می باشد . این قطعه یک دیود می باشد که غلظت ناخالصی درآن بسیار زیاد و پیوند آن بسیار نازک می باشد. شکست در دیود تونل در مقادیر بایاس معکوس خیلی پایین اتفاق می افتد و در نتیجه ناحیه ی مقاومت معکوس زیاد وجود ندارد.شیب منفی در بایاس مستقیم کم معمولا بین   0.1 تا 0.3 ولت ایجاد می گردد. این مشخصه جالب به دلیل نفوذ در سد پتانسیل در پیوند با الکترونهایی که انرژی کافی برای عبور از این سد ندارند به وجود می آید. این اثر، معروف به اثر تونل در فیزیک کلاسیک ، غیر قابل توجیه می باشد اما با مکانیک کوانتومی قابل توضیح می باشد . دیود های تونل را می توان با ظرفیت خیلی کم تولید نمود و نوسان ساز هایی که با آن کار می کنند در فرکانسهای چند مگاهرتزی قابل ساخت هستند برای به دست آوردن بیشترین مقدار خروجی (یا ماکزیمم سویینگ متقارن) بایستی نقطه کار در وسط ناحیه مقاومت منفی قرار داده گردد . واضح می باشد که دامنه خروجی کمتر از یک ولت می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در یک سلف خالص توان چگونه می باشد ؟

در جریان dc سلف فقط در حین قطع و صل جریان از خود عکس العمل نشان می دهد اما ÷س از جاری شدن جریان همانند یک مقاومت سیمی اقدام می کند . اما در جریان ac سلف مطابق قانون لنز در برابر تغییرات جریان یک نیروی ضد محرکه ایجاد می کند که خود را بصورت عکسالعملی در برابر تغییر جریان نشان می دهد . پس در سلف جریان و ولتاپ همفاز نبوده بلکه جریان 90 درجه نسبت به ولتاژ ÷س فاز می باشد . این موضوع در توان یک سلف خود را بصورت توانهای مثبت و منفی نشان می دهد . ( شکل 2 ) بعبارت دیگر سلف در یک سیکل از جریان یا ولتاژ دارای دو سیکل بوده که در این دو سیکل هنگام توان مثبت از شبکه بار می گردد و در توان منفی به شبکه انرژی پس می دهد .

با این اوصاف سلف در مدار توان مصرفی ندارد این موضوع را چگونه توضیح می دهید ؟

در حالت تئوری محض این قضیه کاملا درست می باشد و وفقط در زمان اتصال مدار سلف از شبکه جریان می کشد . اما در اقدام اتفاقی که روی می دهد اتلاف انرپی در مسیر عبور جریان به سلف می باشد . به این معنی که سلف بخشی از توانی را که می خواهد به شبکه پس بدهد بصورت حرارت در مسیر عبور آن هدر می دهد .

چرا از سلف در مدارات بهره گیری می گردد ؟

هیچگاه در برق تفکیک الکتریسیته از مغناطیس امکان پذیر نیست . هر جا الکتریسته هست ردی از مغناطسی هم هست . همچنین در تمامی وسایلی که در آنها از سیم پیچ بهره گیری می گردد ( مانند الکتروموتورها – مولدها و ترانسها ) اثر سلفی مدار هست . نمی توان کار دستگاههای ذکر گردیده را بدون تصور خاصیت سلفی ممکن دانست . پس سلف و خاصیت آن را نمی توان از بین برد .

توان اکتیو و راکتیو به چه معنا می باشد ؟

توانی که از شبکه کشیده می گردد توان راکتیو نام دارد . این توان در مقاومت بیشترین مقدار خود را دارد . توانی که در یک مدار سلفی خالص بین سلف و شبکه تبادل می گردد توان راکتیو می باشد . این توان برای انجام کار سلف ضروری می باشد اما با زگشت آن به شبکه بار ان را زیاد می کند

افزودن خازن و سلف براي کاهش گراديان جريان و ولتاژ

بيشترين ميزان توليد امواج الكترومغناطيسي در فضاي اطراف ترانزيستور اصلي می باشد كه اقدام كليدزني را انجام مي دهد. پس مي توان گفت كه اين ترانزيستور بعنوان يك منبع توليد نويز مخابراتي پرقدرت، اقدام مي كند. انتقال ناگهاني جريان و ولتاژ در مدار، نوساناتي را بصورت تحريك ضربه اي در مدل پارازيتي خازن و همچنين سلف ترانسفورماتور و سيم پيچ¬ها ايجاد مي كند. براي اينكه ميزان تداخل امواج الكترومغناطيسي را در درون منبع توليد نويز كاهش دهيم، بايد توجه داشت كه چقدر مي توانيم سرعت تغييرات جريان را در منبع مولد نويز كاهش دهيم. در صورتي كه امكان كاهش تغييرات جريان براي ما وجود داشته باشد يك سلف كوچك را براي محدود کردن تغييرات جريان di/dt در مدار بصورت سري و يك خازن را بصورت موازي براي كاهش دادن تغييرات ولتاژ dv/dt قرار مي دهيم. اين روش مناسبترين و مؤثر ترين روش كاهش مقدار توان نويز در المان كليد¬زني می باشد.

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید