دانلود فرمت ورد:دانلود پروژه رشته برق در مورد تجارت الكترونيك – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

ب) به عنوان يك وسيله پرداخت براي تعهدات اشخاصي غير از مؤسسه صادر كننده پذيرفته شده می باشد.

ج) بدين مقصود ايجاد شده می باشد كه به عنوان جانشيني الكترونيكي براي سكه و اسكناس در دسترس و اختيار بهره گیری كنندگان قرار بگيرد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

د) به مقصود انتقال الكترونيكي وجوه و پرداخت‌هاي با مقدار محدود ايجاد شده می باشد مشاور امور مصرف كنندگان فدرال رزرو آمريكا. پول الكترونيكي را به اين عنوان توصيف نموده می باشد: پولي می باشد كه به صورت الكترونيكي حركت كرده و به گردش در مي‌آيد و مي‌تواند به صورت كارت هوشمند و يا كار‌ت‌هايي كه در آن‌ها ارزش ذخيره شده يا كيف پول الكترونيكي ارايه گردد. همچنين مي‌تواند در پايانه فروش بهره گیری شده و يا بدون دخالت هيچ شخص ديگري و مستقيماً به صورت شخص به شخص مورد بهره گیری قرار بگيرد. و نيز مي‌تواند از طريق خطوط تلفن به سوي بانك‌ها و يا ديگر ارايه دهندگان خدمات و يا صادركنندگان (پول الكترونيكي) به حركت درآمده و يا خرج گردد. از تعريف و توصيف‌ فوق مي‌توان نتيجه گرفت كه پول الكترونيكي توسط مصرف كننده و مشتري خريداري مي‌گردد و هر بار كه مستقيماً به دستگاه‌هاي ديگر متصل گردد و يا مصرف‌كننده از دستگاه بهره گیری كند تا از طريق پايانة فروش و يا حتي از شبكه‌هاي  كامپيوتري همانند اينترنت خريدي را انجام دهد از موجودي آن كاسته مي‌گردد.

5- «ويژگي‌هاي كليدي پول الكترونيكي»:

ويژگي‌هاي اصلي پول الكترونيكي عبارتند از:

اولاً: ارزش بر روي قطعه و يا وسيله الكترونيكي و به صورت الكترونيكي ذخيره مي‌گردد. محصولات گوناگون از لحاظ اجراي تكنيكي متفاوت هستند. در پول الكترونيكي مبتني بر كارت، يك قطعه سخت افزاري كامپيوتري كه مخصوص به آن و قابل حمل بوده و نوعاً يك ريز پردازنده می باشد، در يك كارت پلاستيكي جاي داده شده در حالي كه در پول الكترونيكي مبتني بر نرم افزار تخصصي و مخصوص كه بر روي كامپيوتر شخصي نصب شده، بهره گیری مي‌گردد.

ثانياً: ارزش موجود در پول الكترونيكي به چند طريق و به صورت الكترونيكي منتقل مي‌گردد. برخي از انواع پول الكترونيكي امكان انتقال الكترونيكي را مستقيماً از يك مصرف كننده به ديگري و بدون دخالت شخص ثالث (همانند صادركننده پول الكترونيكي) فراهم مي‌آورند و آن چیز که كه بيشتر متداول و مرسوم می باشد آن می باشد كه تنها پرداخت‌هاي مجاز و ممكن، پرداخت از مصرف كننده با تاجر و همچنين امكان باز خريد ارزش پول الكترونيكي براي تجار می باشد.

ثالثاً: قابليت انتقال، محدود به معاملاتي می باشد كه سابقه آن‌ها ثبت و ضبط شده باشد.

در اكثر روش‌ها و رويه‌هاي محصول، برخي از جزئيات معاملات بين تاجر و مصرف كننده در يك پايگاه داده مركزي ثبت و ضبط مي‌گردد كه قابل نمايش دادن و ارائه هستند.

در مواردي كه معاملات به گونه مستقيم بين مصرف كنندگان امكانپذير باشد اين اطلاعات بر روي دستگاه شخصي مصرف كننده ضبط مي‌گردد و تنها هنگامي مي‌تواند از طريق دستگاه مركزي نمايش داده شده و ارايه گردد كه مصرف كننده از طريق اپراتور (عامل طرح) پول الكترونيكي قرارداد بسته باشد.

رابعاً: تعداد شركاء و طرفيني كه به نحو كاركردي و مؤثر در معاملات الكترونيكي دخيل و درگير هستند، بسيار بيشتر از معاملات قراردادي می باشد. عموماً در معاملة پول الكترونيكي، چهار دسته دخيل هستند: صادر كننده ارزش پول الكترونيكي، اپراتور شبكه، فروشنده سخت افزارها و نرم افزارهاي خاص و ويژه، نقل و انتقال دهنده و تسويه كننده معاملات پول الكترونيكي. صادر كننده پول الكترونيكي مهمترين شخص در اين ميان می باشد در حالي كه اپراتور شبكه و فروشنده ارايه كنندگان خدمات فني هستند و نهادهاي انتقال دهنده و تسويه كننده پول الكترونيكي، بانك‌ها و يا شركت‌هايي با ماهيت بانك هستند كه خدماتي را كه ارائه مي‌دهند كه مشابه با خدماتي می باشد كه براي ديگر ابزارهاي پرداخت بدون پول نقد نيز ارايه مي‌گردد.

خامساً: موانع فني و اشتباهات انساني مي‌تواند اجراي معاملات را مشكل و يا غير ممكن سازد در حالي كه در معاملات مبتني بر كاغذ چنين مشكلي با اين حجم وجود ندارد.

6- اثرات پول الكترونيكي بر بانك‌ها:[1]

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ابزار پرداخت الكترونيكي تأثیر مهمي در توسعة تجارت الكترونيكي دارند و خدمات و محصولات بانكداري الكترونيك من جمله پول الكترونيكي مي‌تواند فرصت‌هاي مهم و جديدي را براي بانك‌ها فراهم كنند. بانكداري الكترونيكي و پول الكترونيكي، به بانك‌ها اين امكان را مي‌دهد كه بازار خود را از تأثیر‌هاي سنتي سپرده‌گذاري و اعطاي اعتبار فراتر برده و توسعه بخشند، مضاف بر اين بانكداري الكترونيكي و پول الكترونيكي مي‌تواند هزينه‌هاي (عملياتي) بانك‌ها را كاهش دهد.

در مقياس وسيع‌تر، توسعه و پيشرفت مداوم بانكداري الكترونيك و پول الكترونيكي مي‌تواند در كاهش هزينه‌هاي معاملات خرده‌فروشي هم در سطح‌ ملي و هم در سطح بين‌المللي مشاركت و همكاري داشته باشد و اين امر به نوبة خود و بالقوه مي‌تواند به توليدات بيشتر و رفاه اقتصادي منجر گردد. بانكداري الكترونيك به مصرف كنندگان قدرت انتخاب‌هاي بيشتري مي‌دهد. مصرف كنندگان و تجار قادر هستند تا مؤثر بودن و تأثيرگذاري و بهره بردن از راحتي و آسايش بيشتر را افزايش دهند اما توسعه بانكداري الكترونيك و پول الكترونيكي همچنان چالش‌هاي جديدي را براي بانك‌هاي سنتي به وجودآورده می باشد. معاملات پول الكترونيكي بسيار ارزانتر از ساير معاملات هستند و امروزه اين مسايل مي‌تواند به عنوان هزينة رقابتي مطرح گردد و از سويي ديگر، بانكداري الكترونيك باعث مي‌گردد كه كار براي بانك‌هاي سنتي سخت‌تر گردد، هزينه‌هاي آنان افزايش يابد (به دليل كاهش مشتريان) و كسب و كارها را كمتر بادوام و ماندني سازد. اين بانك‌ها قادر به جذب سرماية مازاد و بيشتر از بازار سرمايه و سهام نيستند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

7- «جمع‌بندي و نتيجه‌گيري»:

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید