پژوهش: دانلود پروژه رشته برق در مورد ترانزيستورها – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بهره گیری از دیود زنر برای تهیه ولتاژ ثابت

دیودهای زنر

همانطور که قبلا” تصریح کردیم از این دیودها برای تثبیت ولتاژ بهره گیری می گردد. این نوع از دیود ها برای شکسته شدن با اطمینان در ولتاژ معکوس ساخته شده اند، پس بدون ترس می توان آنها را در جهت معکوس بایاس نمود و از آنها برای تثبیت ولتاژ بهره گیری نمود. به هنگام بهره گیری از آنها معمولا” از یک مقاومت برای محدود کردن جریان بطور سری نیز بهره گیری می گردد. به شکل نگاه کنید به این طریق شما یک ولتاژ رفرنس دقیق بدست آورده اید.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

دیودهای زنر معمولا” با حروفی که در آنها Z هست نامگذاری می شوند مانند BZX یا BZY و … و ولتاژ شکست آنها نیز معمولا” روی دیود نوشته می گردد، مانند 4V7 که به معنی 4.7 ولت می باشد. همچنین توان تحمل این دیود ها نیز معمولا” مشخص می باشد و شما هنگام خرید بایستی آنرا به فروشنده بگویید، در بازار نوع 400mW و 1.3W آن بسیار رایج می باشد.

دیود های یکسوساز عموما” در مدارهای جریان متناوب بکار برده می شوند تا با کمک آنها بتوان جریان متناوب (AC) را به مستقیم (DC) تبدیل نمود. این عملیات یکسوسازی یا Rectification نامیده می گردد.

یکسو ساز نیم موج با بهره گیری از یک دیود.

از مشهورترین این دیودها می توان به انواع دیودهای 1N400x و یا 1N540x تصریح نمود که دارای ولتاژ کاری بین 50 تا بیش از 1000 ولت هستند و می توانند جریان های بالا را یکسو کنند. این ولتاژ، ولتاژی می باشد که دیود می تواند بدون شکسته شدن – سوختن – در جهت معکوس آنرا تحمل کند.

دیودهای یکسوساز معمولآ از سیلیکون ساخته می شوند و ولتاژ بایاس مستقیم آنها حدود 0.7 ولت می باشد.

یکسو سازی جریان متناوب با یک دیود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

شما می توانید با قرار دادن فقط یک دیود در مسیر جریان متناوب مانع از گذر سیکل منفی جریان در جهت مورد نظر در مدار باشید به شکل اول دقت کنید که چگونه قرار دادن یک دیود در جهت موافق، فقط به نیم سیکل های مثبت اجاز خروج به سمت بار را می دهد. به این روش یکسوسازی نیم موج یا Half Wave گفته می گردد.

بدیهی می باشد برای بالابردن کیفیت موج خروجی و نزدیک کردن آن به یک ولتاژ مستقیم بایستی در خروجی از خازن هایی با ظرفیت بالا بهره گیری نمود. این خازن در نیم سیکل مثبت شارژ می گردد و در نیم سیکل منفی در غیاب منبع تغذیه، وظیفه تغذیه بار را بعهده خواهد داشت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

بصورت استاندارد دو نوع ترانزیستور بصورت PNP و NPN داریم. انتخاب نامه آنها به نحوه کنار هم قرار گرفتن لایه های نیمه هادی و پلاریته آنها بستگی دارد

نماد و شماتیک پیوندها در ترانزیستورها

هر چند در اوایل ساخت این وسیله الکترونیکی و جایگزینی آن با لامپهای خلاء، ترانزستورها اغلب از جنس ژرمانیم و بصورت PNP ساخته می شدند اما محدودیت های ساخت و فن آوری از یکطرف و تفاوت بهره دریافتی از طرف دیگر، سازندگان را بر آن می دارد که بعدها بیشتر از نیمه هادیی از جنس سیلیکون و با پلاریته NPN برای ساخت ترانزیستور بهره گیری کنند. تفاوت خاصی در عملکرد این دو نمونه وجود ندارد و این به آن معنی نیست که ترانزیستور ژرمانیم با پلاریته NPN یا سیلیکون با پلاریته PNP وجود ندارد.

نمای واقعی تری از پیوندها در یک ترانزیستور که تفاوت کلکتور و امیتر را بوضوح نشان می دهد.

برای هریک از لایه های نیمه هادی که در یک ترانزیستور هست یک پایه در نظر گرفته شده می باشد که ارتباط مدار بیرونی را به نیمه هادی ها میسر می سازد. این پایه ها به نامهای Base (پایه) ، Collector (جمع کننده) و Emitter (منتشر کننده) مشخص می شوند. اگر به ساختار لایه ای یک ترانزیستور دقت کنیم بنظر تفاوت خاصی میان Collector و Emitter دیده نمی گردد اما واقعیت اینگونه نیست. زیرا که ضخامت و بزرگی لایه Collector به مراتب از Emitter بزرگتر می باشد و این عملا” باعث می گردد که این دو لایه با وجود تشابه پلاریته ای که دارند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. با وجود این معمولا” در شکل ها برای سهولت این دو لایه را بصورت یکسان در نظر میگیردند.

بدون آنکه در این مطلب قصد مطالعه دقیق نحوه کار یک ترانزیستور را داشته باشیم، قصد داریم ساده ترین مداری که می توان با یک ترانزیستور تهیه نمود را به شما معرفی کرده و کاربرد آنرا برای شما توضیح دهیم. به شکل زیر نگاه کنید.

مدار ساده برای آشنایی با طرز کار یک ترانزیستور

بطور جداگانه بین E و C و همچنین بین E و B منابع تغذیه ای قرار داده ایم. مقاومت ها یی که در مسیر هریک از این منابع ولتاژ قرار دادیم صرفا” برای محدود کردن جریان بوده و نه چیز دیگر. زیرا که در صورت نبود آنها، پیوندها بر اثر کشیده شدن جریان زیاد خواهند سوخت.

طرز کار ترانزیستور به اینصورت می باشد، چنانچه پیوند BE را بصورت مستقیم بایاس (Bias به معنی اعمال ولتاژ و تحریک می باشد) کنیم بطوری که این پیوند PN روشن گردد (برای اینکار کافی می باشد که به این پیوند حدود 0.6 تا 0.7 ولت با در نظر داشتن نوع ترانزیستور ولتاژ اعمال گردد)، در آنصورت از مدار بسته شده میان E و C می توان جریان بسیار بالایی کشید. اگر به شکل دوم دقت کنید بوضوح خواهید فهمید که این اقدام چگونه امکان پذیر می باشد. در حالت عادی میان E و C هیچ مدار بازی وجود ندارد اما به محض آنکه شما پیوند BE را با پلاریته موافق بایاس کنید، با در نظر داشتن آن چیز که قبلا” راجع به یک پیوند PN توضیح دادیم، این پیوند تقریبا” بصورت اتصال کوتاه اقدام می کند و شما عملا” خواهید توانست از پایه های E و C جریان قابل ملاحظه ای بکشید. (در واقع در اینحالت می توان فرض نمود که در شکل دوم عملا” لایه PN مربوط به BE از بین می رود و بین EC یک اتصال کوتاه رخ می دهد.

پس نظاره می کنید که با برقراری یک جریان کوچک Ib شما می توانید یک جریان بزرگ Ic را داشته باشید. این مدار اساس سوئیچ های الکترونیک در مدارهای الکترونیکی می باشد. بعنوان مثال شما می توانید در مدار کلکتور یک رله قرار دهید که با جریان مثلا” چند آمپری کار می کند و در عوض با اعمال یک جریان بسیار ضعیف در حد میلی آمپر – حتی کمتر – در مدار بیس که ممکن می باشد از طریق یک مدار دیجیتال تهیه گردد، به رله فرمان روشن یا خاموش شدن بدهید.

یکسو ساز تمام موج با بهره گیری از پل دیود.

پل دیود یا Bridge Rectifiers

اما برای آنکه بتوانیم از نیمه منفی موج ورودی که در نیمی از سیکل جریان امکان عبور به خروجی را ندارد، بهره گیری کنیم بایستی از مداری بعتوان پل دیود بهره گیری کنیم. پل دیود همانطور که از شکل دوم مشخص می باشد متشکل از چهار دیود به یکدیگر متصل می باشد. جریان متناوب به قسمتی که دو جفت آند و کاتد به یکدیگر متصل هستند وصل می گردد و خروجی از یک جف آند و یک جفت کاتد به یکدیگر متصل شده گرفته می گردد.

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید