متن کامل: دانلود پروژه رشته برق در مورد ترموستات ديجيتالي قابل برنامه ريزي – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تغییر سیستم‌های مکانیکی و برقی به سیستم‌های الکترونیکی روز به روز در حال افرایش می باشد. در بیشتر تکنولوژی‌های عمده، سیستم‌های الکترونیکی جایگزین بخش‌های مکانیکی شده و از آن پیش افتاده‌اند .امروزه چاپ الکترونیکی شده می باشد. تلویزیون، کامپیوتر و بسیاری از ابزارهای دیگر نیز که در زندگی روزمره از آن بهره گیری می‌کنیم همین گونه‌اند. سیستم‌های الکترونیکی مسلماً بر تکنولوژی فکری متکی هستند زیرا محاسبات ریاضی و نوشتن نرم‌افزار و برنامه‌ها کارکرد آنها را ممکن می‌گرداند.
یکی از برجسته‌ترین تغییرات، کوچک شدن وسایلی می باشد که هادی برق هستند یا تکانه‌های برقی را منتقل می‌کنند. اختراع ترانزیستور تغییری شگرف را به دنبال داشت: توانایی تولید وسایل میکروالکترونیک با صدها کارکرد مانند کنترل، تنظیم، هدایت و حافظه که میکروپرسسورهاومیکروکنترلرها به اجرا درمی‌آورند. در آغاز هر تراشه 4 کیلو بایت حافظه داشت که بعدها به 8، 16، 32، 64 کیلو بایت افزایش پیدا نمود و امروزه سازندگان میکروپروسسور تراشه‌هایی تولید می‌کنند که ظرفیت ذخیره‌سازی آنها چندین مگابایت یا حتی گیگا بایت می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

امروزه یک تراشه‌ی ریز سیلیکنی(میکروپروسسوریا میکرو کنترلر) حاوی مدارهای الکترونیکی دارای صدها هزار ترانزیستور و همه‌ی اتصالات لازم و بهای آن فقط چند دلار می باشد. مداربندی روی این تراشه می‌تواند خود میکروکامپیوتری باشد با ظرفیت پردازش ورودی / خروجی و حافظه‌ی دستیابی تصادفی و… .

 نحوه عملكرد ترموستات

ترموستات طراحي شده قابليت برنامه ريزي در رنج هاي دمايي بين C°‌0 تا C°150 را دارد و مي توان از آن براي تعديل دمايي محيط بهره گیری نمود براي راه اندازي آن به ولتاژي بين 6 تا 9 ولت نياز می باشد يك رنج دمايي خاصC° 32 C°(250 به عنوان پيش فرض در برنامه اين ترموستات در نظر گرفته شده می باشد كه در ابتداي راه اندازي و همچنين به هنگام بروز خطا، خود به خود اين رنج عملياتي پيش فرض فعال مي‌گردد باتوجه8 به شكل صفحه بعد نظاره مي گردد كه يك صفحه نمايش ،چهار كليد و سه LED در نظر گرفته شده می باشد كه كاربر مي تواند با بهره گیری از اين كليد ها رنج هاي دمايي مورد نظر را انتخاب نمايد و LED ها براي نشان دادن وضعيت دما و همچنين خطاهاي احتمالي در حين كار با ترموستات تعبيه شده می باشد.

وقتي ترموستات فعال مي گردد رنج دمايي پيش فرض بر روي صفحه نمايش نشان داده مي گردد و كاربر مي تواند با بهره گیری ار كليد START آن را فعال نموده و يا با بهره گیری از كليد DOWN, UP,CHANGE آن را تغيير دهد تغييرات مورد نظر براي رنج هاي دمايي را درحين كار ترموستات نيز با زدن كليد change مي توان اعمال نمود  بازدن كليد change رنج دمايي آغاز به صورت خودكار بر روي MAX رفته و كاربر مي تواند با بهره گیری اركليد up آن را زياد و توسط كليد down آن را كم نمايد البته توجه داشته باشيد كه رنج دمايي كمتر از c °0 را نمي توان به آن اعمال نمود و پس از تنظيم max و زدن كليد start مي توان رنج min را انتخاب نمود. حال با زدن كليد start صفحه نمايش رنج دمايي مورد نظر شما را نمايش داده وشما مي توانيد آن را فعال نماييد پس از فعال شدن رنج مورد نظر اگر دماي محيط بين رنج min و max باشد LED زرد به منزله متعادل بودن دما روشن مي گردد چنانچه دماي محيط بين minو max باشد . LED  قرمز به منزله نا متعادل بودن دما روشن مي گردد و اگر دماي محيط از min كمتر گردد LED سبز به منزله نامتعادل بودن دما روشن مي گردد با اتصال اين ترموستات به وسايل جانبي مانند بخاري و كولر در محيط مي توان دمارا در شرايط متعادل نگهداري نمود.

نمايش خطاهاي احتمالي به هنگام انتخاب رنج هاي خاص:

– چنانچه در رنج دمايي انتخاب شده minو max برابر باشند، هر سه LED به صورت چشمك زن فعال شده و ترموستات به صورت خودكار رنج پيش فرض را انتخاب مي نمايد.

– چنانچه ‌min بيشتر از max انتخاب گردد هر سه LED به صورت چشمك زن فعال شده و ترموستات به صورت خودكار، رنج پيش فرض را انتخاب مي نمايد.

از مشكلات اين ترموستات وجود نداشتن اشميت تر مگير نرم افزاري در برنامه آن می باشد.

 

مبدل آنالوگ به ديجيتال(ANALOG TO DIGITAL COVERTOR)

متداول ترين انواع ADC ها به قرار زير می باشد:

  • مبدل ADC نوع شمارشي (COUNTING ANALOG TO DIGITAL CONVERTOR)

2- مبدل ADC نوع تقريبهاي متوالي (SUCCESSIVE – APROXIMATION CONVERTOR)

3- مبدل ADC با مقايسه موازي(PARALLEI-CIMPARATOR ADC)

4- مبدل ADC دو شيبه (DUAL- SLOP OR RATIOMETRIC ADC)

 

مبدل نوع SUCCESSIVE- APPROXIMATION

مبدل آنالوگ به ديجيتال داخلي ميكروهاي AVR كه ADC دارند از اين نوع می باشد به همين دليل قصد داريم در مورد اين نوع ADC مختصري توضيح دهيم.

بجاي شمارنده در اين طرح از يك ميكروكنترلر يا ميكروپروسسور بهره گیری مي گردد.

با برنامه اي MSB يك شده و در يك DAC بزرگتر باشد MSB صفر شده و MSB بعدي 1 مي گردد و مقايسه مي گردد واگر كوچكتر باشد MSB 1 باقي مانده و MSB بعدي 1 مي گردد واين اقدام به همين ترتيب ادامه پيدا مي كند تا سيگنال آنالوگ خروجي DAC با سيگنال آنالوگ حاضر در پايه ADC برابر گردد.

 

مبدل آنالوگ به ديجيتال داخلي ميكرو

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

خصوصيات مبدل آنالوگ به ديجيتال داخلي AVR به توضیح زير می باشد :

* وضوح 10بيتي

* صحت مطلق 2LSB

* زمان تبديل    65-260(CONWERSION TIME)

* وضوح 15KSPS در بالاترين حد

* كانالهاي مولتي پلكس شده

* مدهاي تبديل SINGLE .FREE

* ولتاژ ورودي از 0V تا VCC

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

* پرچم وقفه پايان تبديل ADC

* حذف كننده نويز(NOISE CACELER)

ADC بسته به ميكرو به چند كانال آنالوگ مالتي يلكس شده كه به هر يك از پايههاي پورت اجازه مي دهد كه به عنوان يك ورودي مبدل آنالوگ به ديجيتال اقدام نمايد. مبدل داخلي ميكرو داراي وضوح 10 بيتي می باشد و براي تبديل با اين وضوح،نياز به فركانس كلاكي بين 50KHZ بين 200KHZ دارد و اين كلاك را از تقسيم فركانس كريستال تامين مي كند. در صورت كه نياز به وضوح بالا ( كمتر از 10 بيت ) نيست مي توان كلاكي بالاتر از 200KHZ به آن اعمال كرد. ADC داراي يك SAMPLE AND HOLD می باشد كه باعث مي گردد ولتاژ ونرودي ADC در زمان تبديل در سطح ثابت نگه داشته گردد تا عمليات تبديل با دقت بيشتري انجام گردد.

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید