دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته برق در مورد ساخت شمارندة فرکانس تا یک گیگاهرتز – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

شکل 4-1-مدار تغذیه

تراشه های رگولاتور سه سر در کاربردهایی که ولتاژ رگوله شده ی ثابتی مورد نیاز می باشد مناسب هستند. آنها نیاز به فیدبک خارجی ندارند و معمولا دارای مدارات محافظ در برابر اتصال کوتاه و افزایش حرارت می باشند.رگولاتورهای تجاری در رنج وسیعی از ولتاژ موجود هستند ودر پلاریته ی مثبت و منفی پیدا نمود می شوند( به عنوان مثال سری **78 رگولاتور مثبت و**79 رگولاتورهای منفی هستند) و از جریان های 100 میلی آمپر تا 3 آمپر پیدا نمود می شوند. برای تثبیت ولتاژ خروجی، لازم می باشد که ولتاژ ورودی از مقدار حداقلی بیشتر باشد، این ولتاژ معمولا 4 تا 5 ولت بالاتر از ولتاژ خروجی تراشه می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در کاتالوگ این نوع تراشه ها پیشنهاداتی برای بهره گیری ی هر چه بهتر از این تراشه ها ارایه شده می باشد. به عنوان مثال برای حذف جریان های گذرای خط و جلوگیری از آسیب دیدن رگولاتور وجود دو خازن در ورودی و خروجی رگولاتور پیشنهاد شده می باشد. با وجود این که این تراشه ها دارای ولتاژ ثابت هستند، می توان با افزودن مداراتی ساده به آنها ولتاژ را عوض کرد ویا جریان آنها را افزایش داد. به عنوان مثال برای افزایش خروجی 7805 به ولتاژ حوالی 6 ولت مدار شکل (4-2 ) مناسب می باشد:

شکل 4-2-افزایش ولتاژ رگولاتور

4-2- تعیین عملکرد دستگاه
با اینکه این فرکانس متر برای فرکانس های بالا طراحی شده می باشد اما باتوجه به قابلیت های میکرو می توان فرکانس های پایین را هم اندازه گرفت. برای این مقصود از یک سلکتور برای انتخاب دو حالت بهره گیری شده می باشد:
 حالت فرکانس بالا (حالت معمول)
 حالت فرکانس پایین
وقتی حالت فرکانس پایین را انتخاب می کنیم سیگنال به وسیله ی رله ورودی مطابق شکل(4-3) از تراشه تقسیم کننده عبور نمی کند و فقط از قسمت تقویت وشکل دهی عبور کرده و سپس به میکرو داده می گردد.در این حالت با انتخاب دکمه ی مربوطه فرمان مناسب به میکرو داده می گردد و برای محاسبه فرکانس نسبت تقسیم در نظر گرفته نمی گردد و فرکانس به گونه صحیح محاسبه می گردد.

شکل 4-3-تغییر عملکرد به وسیله رله

4-3- قسمت تقسیم و شکل دهی سیگنال ورودی
قسمت اول مدار که برای سیگنال هایی با فرکانس بالا طراحی شده می باشد به صورت (4-4 ) می باشد. دو دیود D1 و D2 برای محدود کردن ولتاژ ورودی می باشد. تقسیم کننده ی sp8704 دارای 4 مد کاری می باشد که توسط پایه های 3 و 6 تراشه تعیین می شوند. در این پروژه با در نظر داشتن نیاز نسبت تقسیم 129 انتخاب شده می باشد که برای این مقصود بایستی پایه های 3 و6 صفر باشند. خازن های به کار رفته بر اساس پیشنهادهایی که در کاتالوگ تراشه آمده می باشد، انتخاب شده اند و تعدادی هم برای کوپلاژ بین طبقات به کار رفته اند. در مدار تقویت کننده برای تنظیم THD موج خروجی بایستی R2 تغییر داده گردد تا مقدار مناسب به دست آید.
شکل 4-4-قسمت ورودی مدار

با در نظر داشتن اینکه قسمت ورودی مدار با فرکانس های بالا سر و کار دارد، بایستی در تهیه برد مدار چاپی آن به این نکته توجه داشت و این قسمت تا حد امکان کوچک باشد و همچنین با در نظر داشتن اینکه تراشه تقسیم کننده SP8704 در قطع SMD می باشد و در پشت فیبر لحیم می گردد بایستی در مورد اتصالات آن دقت گردد.
4-4- شمارش پالس ها و کنترل مدار
سیگنال ورودی پس از کاهش فرکانس وتبدیل به پالس مناسب برای میکرو به پایه ورودی کانتر یک (T1) داده می گردد. برای آنکه بتوانیم فرکانس های بالاتری را به وسیله ی میکرو اندازه بگیریم، کلاک میکرو به وسیله اسیلاتور کریستالی 16 مگاهرتز تامین می گردد و همچنین برای ساختن زمان دقیق یک ثانیه به وسیله ی تایمر دو، بایستی کریستال ساعت را به میکرو وصل نمود. کریستال 16 مگاهرتز و ساعت (768/32 کیلو هرتز ) مطابق شکل زیر به میکرو وصل می شوند:

شکل 4-5-نحوه اتصال کریستال ها به میکرو

نوع کلاک میکرو در هنگام برنامه ریزی کردن میکرو تعیین می گردد. این کلاک به گونه پیش فرض اسیلاتور RC کالیبره شده داخلی می باشد و در صورتی که هنگام برنامه ریزی کردن برای کلاک میکرو کریستال خارجی را انتخاب کنیم، برای کار میکرو حتما بایستی کریستال انتخاب شده را به میکرو وصل کنیم. برای برنامه ریزی کردن دوباره میکرو هم بایستی کریستال به آن وصل باشد، اگر این طور نباشد میکرو برنامه ریزی نخواهد گردید.

5- نرم افزار پروژه

انواع متنوعی از کامپایلر های AVR عرضه شده اند که در این بین کامپایلر های BASCOM ، CODVISION و FASTAVR از اهمیت واعتبار بیشتری برخوردار هستند. در این پروژه برای برنامه ریزی میکرو از کامپایلر BASCOM بهره گیری شده می باشد. در این کامپایلر از زبان BASIC برای برنامه نویسی بهره گیری می گردد.

در این برنامه آغاز به وسیله ی تایمر دو که به صورت آسنکرون از کریستال ساعت کلاک دریافت   می کند، زمان دقیق یک ثانیه ساخته می گردد و سپس در طی این مدت تعداد پالس های داده شده به شمارنده دو شمرده می گردد. در صورت سرریزی شمارنده متغیر کمکی I یک واحد افزایش می یابد. پس از اتمام زمان یک ثانیه با در نظر داشتن عدد شمارنده، تعداد دفعات سرریزی و در نظر گرفتن نسبت تقسیم پیش شمارنده (129) فرکانس محاسبه می گردد. با در نظر داشتن این که شمارنده یک 16 بیتی می باشد، پس پس از شمارش 65536 پالس سرریز می گردد که بایستی این مقدار در نظر گرفته گردد. در صورتی که کلید انتخاب وضعیت در حالت فرکانس پایین باشد، یعنی پایه D.5  میکرو یک گردد نسبت تقسیم در نظر گرفته نمی گردد.

4-5-1- برنامه

A:

 

regfile = “m16def.dat”$

crystal = 16000000$

Config Pinb.1 = Input

Config Pind.5 = Input

Config Pind.6 = Input

Config Lcdpin = Pin , Db7 = Pina.7 , Db6 = Pina.6 , Db5 = Pina.5-

Db4 = Pina.4 , E = Pina.3 , Rs = Pina.2-

Dim A As Single

Config Lcd = 16 * 2

Dim I As Byte

Config Timer2 = Timer , Async = On , Prescale = 128

Config Timer1 = Counter , Edge = Rising

Enable Counter1

Enable Interrupts

Enable Ovf1

Enable Ovf2

On Ovf1 S

On Ovf2 Ss

A = 0

I = 0

  * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

B:

 

Counter1 = 0

Timer2 = 0

Start Timer2

Do

Loop

End

  * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

C:

 

S:

Incr I

Counter1 = 0

Return

  * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

D:

 

Ss:

Stop Timer2

A = 65536 * I

A = A + Counter1

A = A * .129

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

If Pind.5 = 1 Then A = A / .129

If Pind.6 = 1 Then A = A / 2

Cls

Lcd “freq is”:

Locate 2 , 1

Lcd A

Locate 2 , 13

Lcd ” khz”

I = 0

Counter1 = 0

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

Start Timer2

Return

  * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

قسمت A مربوط به تعیین نوع میکرو، کریستال، پیکره بندی تایمر/کانتر ها و LCD  می باشد. متغیرها نیز در این قسمت تعریف می شوند، متغیرها بایستی با در نظر داشتن مقادیر به گونه مناسب تعریف و در صورت لزوم مقداردهی اولیه شوند. در این قسمت وقفه تایمر/کانترها و وقفه سراسری نیز فعال شده می باشد.

در قسمت B مقادیر اولیه در تایمر و کانتر قرار گرفته و تایمر را فعال کرده و سیاق برنامه در یک حلقه قرار می گیرد و زمانی که وقفه رخ می دهد به زیرروال های مربوطه پرش می کند.

قسمت C مربوط به وقفه کانتر یک می باشد. در این زیرروال با هر بار سرریز شدن کانتر یک، متغیر I یک واحد اضافه می گردد تا در هنگام محاسبات سرریزی کانتر در نظر گرفته گردد.

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید