منبع تحقیق : دانلود پروژه رشته برق در مورد شمارنده محصولات يك ريل خط توليد – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه
دانستن تعداد و مقدار انواع اجسام از قديم مرحوم بوده و همه در هر كاري آن را رعايت مي كردند چه در كارهاي خانگي و چه در كارهاي توليدي.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

امروزه در كارهاي توليدي توسط شركت هاي بزرگ اين كار توسط مدارهاي الكترونيكي و دستگاههاي الكترونيكي انجام مي گردد.

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

براي مثال شمارش توليد يك شركت شكلات سازي توسط يك دستگاه الكترونيكي بسيار آسان تر و ارزان تر استن تا توسط بشر كه خطاي آن هم بيشتر می باشد.
اين كار را مي توان با طراحي و ساخت مداراتي با ICها و قطعات الكترونيكي انجام داد. انواع مختلف مدارهاي شمارنده با بهره گیری از ICهاي TTL از قبيل 7497 , 7490 در دسترس مي باشد. اما مدار مورد بررسي در اين قسمت سواي ديگر مدارها می باشد. اين مدار از ICهاي CMOS بهره گیری كرده می باشد كه داراي مزيت هاي زيادي نسبت به ICهاي TTL هستند بعضي از برتريهاي آي‌سي هاي CMOS نسبت به آي‌سي هاي TTL عبارتند از:

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
1- محدوده وسيع ولتاژ تغذيه. محدوده مجاز ولتاژ تغذيه آي‌سي‌هاي TTL بين NOV4 تا 25/5 مي باشد بنابراين آي‌سي‌هاي TTL به يك منبع تغذيه ولتاژ كاملاً تثبيت شده نياز دارند. اما آي‌سي‌ها با ولتاژهاي تغذيه بين 37 تا 15 ولت مي توانند بخوبي كار نمايند. بنابراين در ساخت منبع تغذيه آي‌سي‌هاي CMOS صرفه جويي اقتصادي صورت مي گيرد.
2- توان مصرفي بسيار كم توان مصرفي آي‌سي‌هاي CMOS حدود mw1/0 تا mw2/0 مي باشد در حالي كه توان مصرفي مدارهاي مجتمع TTL حدود mw15 می باشد.
3- مصونيت در برابر نويز. مصونيت پیش روی نويز آي‌سي‌هاي CMOS بسيار بيشتر از آي‌سي‌هاي TTL می باشد. نويز در كارخانه ها بيشتر ناشي از كليد زني بارهاي سلفي مي باشد كه از طريق شبكه برق كارخانه به روي وسايل الكترونيكي موجود اثر نامطلوب دارد.
4- دانسيته بسته بندي بالا. به دليل اين خاصيت تعداد عناصر به كار رفته در يك مدار خاص حداقل مي گردد و در نتيجه مخارج مدار نيز كاهش مي يابد. براي مثال در خانواده CMOS شمارنده BCD افزاينده هست ولي در خانواده TTL خير. همچنين ICهاي CMOS كه در داخل آن يك شمارنده باينري و يك شمارنده BCD هست در بازار موجود مي باشد. ولي در خانواده TTL خير.
بنابراين بايد از دو يا چند آي‌سي TTL بهره گیری كرد تا مدار معادل اين آي‌سي CMOS به دست آيد. علاوه بر اين بيشتر آي‌سي‌هاي CMOS با آي‌سي‌هاي TTL (پايه به پايه) سازگار هستند و در نتيجه جايگزين آنها بسيار آسان می باشد.
5- گنجايش خروجي بالا. گنجايش خروجي يك آي‌سي عبارت می باشد از تعداد آي‌سي از همان خانواده كه مي توان به خروجي آن متصل نمود. گنجايش خروجي آي‌سي‌هاي خانواده CMOS برابر 5 و TTL برابر 10 می باشد.
تقريباً انواع آي‌سي‌هايي كه در خانواده TTL هست در خانواده CMOS در سطحي بالاتر موجود مي باشد به دليل قابليت هاي متنوعي كه آي‌سي‌هاي CMOS دارند طراحي مدارهاي ديجيتال با بهره گیری از آن بسيار ساده می باشد در اينجا شمارنده‌اي ارائه شده می باشد كه در تمام قسمت هاي آن از آي‌سي‌هاي CMOS بهره گیری مي شوند.
بطور كلي در سيستم هاي مخابراتي، اطلاعات به صورت سيگنال هاي الكتريكي مخابره مي شوند، اين سيگنالها مي توانند گفتار، موسيقي، تصوير تلويزيوني، داده‌هاي علمي و تجاري و غيره باشند.
شكل موج اين سيگنال ها پيچيده و دائماً در تغيير می باشد، ولي طيف فركانسي آنها معمولاً به پهناي باند مشخصي محدود مي گردد، اين محدوديت يا از طبيعت منبع سيگنال ناشي مي گردد و يا از فيلترهاي موجود در دستگاه فرستنده سرچشمه مي گيرد. حد پايين باند فركانسي بسياري از اين سيگنال ها تا چند هرتز هم مي رسد، به همين خاطر نمي توان آنها را بر روي يك مسير انتقال مشترك بصورت اصلي شان مخابره كرد، زيرا جداسازي آنها در گيرنده ممكن نيست.
داشتن يك خط انتقال، يا يك مسير راديوئي مجزا براي هر سيگنال هم از نظر اقتصادي و هم از نظر عملي ممكن نيست به اين خاطر بايد در سيستم مخابراتي راهي براي ارسال همزمان چند سيگنال انديشيده گردد، اين كار يا با قراردادن سيگنالها در بخشهاي متفاوت طيف فركانسي صورت مي گيرد و يا با فرستادن نمونه‌هايي از هر سيگنال براساس يك تقسيم بندي زماني.
طول موج يك موج راديويي، برحسب متر، از ارتباط C/F بدست مي آيد كه در آن C سرعت نور (10*3 متر بر ثانيه) و F فركانس برحسب هرتزاست. (براي محاسبات RF بهتر می باشد به ياد داشته باشيد كه F برحسب مگاهرتز * برحسب متر می باشد=300) براي داشتن يك بازده معقول، طول فيزيكي آنتن بايد حدود نصف طول موج باشد. بنابراين با افزايش فركانس انتقال ابعاد فيزيكي و هزينه آنتن كاهش و بازده آن افزايش مي يابد.
يكي از انواع سيستم هاي مخابراتي كه درمورد طراحي و ساخت آن در اين مجموعه بحث خواهد گردید، كنترل از راه دور راديوئي چند كاناله مي باشد. اصولاً كنترل از راه دورها شامل فرستنده و گيرنده اي مي باشند كه ارتباط در آنها بصورت بي سيم مي‌باشد. زیرا بخش مهمي از ساختمان كنترل از راه دورها را فرستنده ها و گيرنده ها تشيكل مي دهند مناسب می باشد در اينجا به تاريخچه اي از ارتباطات الكتريكي بصورت گذرا، تصریح اي گردد.
تلگراف مورس در سال 1838 ميلادي اختراع گردید. تلگراف بي سيم توسط ماركوني در سال 1897 ميلادي به وجودآمد. گيرنده AM سوپر هترورين در سال 1918 ميلادي توسط آرمسترانگ ساخته گردید. آ‎غاز خدمات تايپ از راه دور (تلكس) در سال 1931 ميلادي مي باشد. راديو FM آرمسترانگ در سال 1936 ميلادي اختراع گردید. جنگ جهاني دوم كه بين سالهاي 1940 تا 1950 ميلادي مي باشد باعث پيشرفت در زمينه‌هاي رادار و سيستم هاي مايكروويو مي گردد. در سال 1958 ميلادي كاربرد نظامي سيستم هاي انتقال داده هاي راه دور مطرح گردید. در سال 1962 ميلادي ارتباطات ماهواره‌اي به وجودآمد. در سال 1970 ميلادي ارتباطات ماهواره تجارتي ايجاد گردید و سرانجام تا به امروز كه شاهد پيشرفتهاي عظيمي در زمينه مخابرات هستيم.
1-2- انواع سيستم هاي كنترل از راه دور
1-2-1- كنترل از راه دور به كمك برق شهر
در اين روش توسط نوسان ساز يك فرستنده، فركانس مشخصي ساخته شده و آنرا روي خط ولتاژ شهري سوار مي كنند، حال اگر در مسير گيرنده هايي كه همزمان مسير برق 220 ولت تغذيه مي شوند ، يك فيلتر جهت جدا کردن اين امواج از برق شهر قرار دهيم، قادر به دريافت فركانس فوق بوده كه پس از آشكارسازي و تقويت آن مي‌توان يك رله را بكار انداخته و در نهايت باعث وصل دستگاهي بشويم. در اين سيستم، چنانچه برق مصرف كننده توسط ترانس ايزوله از برق شهر جدا شده باشد (يعني در سر راه برق، ترانس 220 ولت به 220 ولت قرار داشته باشد) قادر به دريافت فركانسهاي فوق نخواهيم بود.
1-2-2- كنترل از راه دور توسط امواج آلتراسونيك (امواج مافوق صوت)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

همانطوريكه مي دانيم به فركانسهاي بين 20هرتز تا 20 كيلوهرتز، فركانسهاي صوتي اطلاق مي گردد كه قابل شنيدن مي باشند و بقيه فركانسها غير قابل شنيدن مي باشند. در سيستم آلتراسونيك از فركانسهاي بين 30 تا 50 كيلوهرتز بهره گیری مي نمايند و طرز كار به اين صورت می باشد كه توسط نوسان سازي، فركانس فوق ساخته شدهت و توسط بلندگوي تويتر و يا توسط ترانس داكتور (يا ترانس مبدل كه با علامتR.T.C مشخص مي گردد.) كه مخصوص پخش فركانس هاي بالا می باشد در فضا پخش شده و توسط گيرنده اين امواج دريافت و تقويت و آشكار شده و باعث وصل رله و در نهايت روشن شدن دستگاهي مي گردد. لازم به ذكر می باشد كه در مدار گيرنده نيز از ترانس داكتور براي دريافت فركانس هاي بالا بهره گیری مي گردد كه براي تشخيص ترانس داكترو فرستنده از گيرنده، بر روي ترانس داكتور گيرنده حرف R كه مخفف RECEIVER می باشد و به معناي گيرنده مي باشد، نوشته شده می باشد.
ضمناً ترانس داكتور برحسب فركانس كار آن، خريداري مي گردد و بايستي ترانس داكتور فرستنده و گيرنده هر دو برحسب يك فركانس مشخص انتخاب شوند. جنس ترانس داكتور فرستنده از پيزوالكتريك می باشد كه با رسيدن ولتاژ متناوب به آن، شروع به نوسان مي نمايد كه تا چند متر بيشتر برد ندارد، جنس ترانس داكتور گيرنده نيز از پيزوالكتريك می باشد كه با رسيدن نوسان به آن، در دو سر آن ولتاژ ظاهر مي گردد.
1-2-3- كنترل از راه دور توسط امواج راديويي
براي كنترل از راه دور در مسيرهاي طولاني و براي دستگاههايي كه متحرك هستند از اين روش كه بهره گیری از امواج الكترومغناطيسي می باشد، بهره گیری مي گردد.
در اين روش توسط نوسان ساز امواج راديويي در محدوده فركانسهاي بالا، يعني 27 تا 72 مگاهرتز ساخته مي گردد (به اين علت كه موانع در مسير، خللي در حركت اين امواج پيش نمي آورد) بطور كلي وقتي امواج مغناطيسي در فضا پخش شوند هر گاه هر جسم هادي را قطع نمايد مقداري از انرژي خود را در آن جسم القا، مي كنند، بطور مثال وقتي اين امواج از فرستنده پخش شوند و به يك آنتن ميله اي برخورد نمايند مقدار كمي از انرژي امواج در آنتن بصورت ولتاژ جذب مي گردد و پس از تقويت شدن و آشكار شدن در گيرنده در نهايت باعث وصل رله و دستگاهي مي‌گردد. در كنترل از راه دور راديويي، يا نوسان تنها از فرستنده ارسال مي گردد و يا فركانسهاي خاصي بر روي امواج راديويي به صورت رمز يا كد ارسال مي گردد كه اين مخصوص كنترل از راه دور با چندين كانال مي باشد.
1-2-4- كنترل از راه دور توسط امواج نوري
براي دستگاههايي كه در فاصله نزديك مي باشند مانند راديو، تلويزيون و ويدئوها، از سيستم كنترل از راه دور نوري بهره گیری مي كنند كه به دو صورت مي باشد. با بهره گیری از نور قابل ديد و نور غير قابل ديد (اشعه مادون قرمز).
الف) در روش نور قابل ديد، توسط يك لامپ، نور مرئي پخش شده و توسط فتوسل و يا فتو ترانزيستور، اين نور دريافت مي گردد (فتو ترانزيستور، ترانزيستوري می باشد با سقف شيشه اي كه تابش نور باعث هدايت جريان بين اميتروكلكتور آن مي‌گردد كه گاهي سه پايه دارد).
ب) در روش نور غير قابل ديد (اشعه مادون قرمز)، توسط ديويد مخصوص فرستنده امواج مادون قرمز كه بصورت مستقيم پخش مي گردد و در نهايت توسط ديويد مخصوص گيرنده امواج مادون قرمز، و يا توسط فتوترانزيستور، امواج دريافت و تقويت شده و رله اي را به كار مي اندازد، لازم به ذكر می باشد كه براي كاركرد بهتر، بايستي بر روي ديويد گيرنده امواج، حتماً يك تلق يا شيشه دودي قرار داده گردد.
1-2-5- كنترل از راه دور توسط امواج صوتي
به گونه اختصار در اين روش، توسط يك ميكروفن خازني، امواج صوتي توليد شده از بلندگوي مربوط به فرستنده صوتي سيستم كنترل از راه دور صوتي دريافت و پس از تقويت رله اي را به كار انداخته كه در نهايت باعث وصل شدن مداري مي گردد.
1-3- بلوك كلي سيستم هاي كنترل از راه دور راديويي
بطور اختصار فرايندي كه طي آن پيام اصلي به شكل مناسب براي انتقال تبديل مي‌گردد مدولاسيون نام دارد.
در فرايند مدولاسيون، مشخصه‌اي- مانند دامنه، فركانس يا فاز از يك حامل فركانس بالا متناسب با لحظه اي سيگنال مدوله كنند (پيام) تغيير مي كند به اين ترتيب محتويات پيام اصلي كه بخشي از طيف فركانسي در حوالي فركانس حامل منتقل مي‌گردد. در گيرنده فرايند معكوس صورت گرفته و آشكارساز، سيگنال اصلي را بازيابي مي كند. در خصوص فرايندهاي مدولاسيون در فرستنده و دمولاسيون در گيرنده، در فصل هاي دوم و سوم به اين موضوع به گونه مفصل پرداخته خواهد گردید.
در شكل (3-1) نمودار بلوكي ساده اي از يك مدار كنترل از راه دور راديويي رسم شده می باشد تا پردازشهاي انجام گرفته بر روي سيگنال ها، نشان داده گردد. عملكرد هر بلوك در فصل چهارم توضيح داده خواهد گردید.
شكل (1-3) بلوك كلي سيستم هاي كنترل از راه دور راديويي

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید