جدید: دانلود پروژه رشته برق در مورد هاديهاي خطوط توزيع و انتقال – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

انواع كلمپ :

 • كلمپ انتهايي يا گيره انتهايي :‌

كلمپ انتهاي وسيله اي می باشد از آلياژ AL كه در دداند 20 كيلو ولت هادي با آن بسته مي گردد وبه سه دسته : سيم گير دو پيچ‚ سه پيچ‚ پنج پيچ تقسيم مي گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • كلمپ عبوري :

نمونه ديگر كلمپ در شبكه هايي كه مقره ها بشقابي و به صورت آويزي مي باشد هادي را با متعلقات مقره بشقابي به آن نگاه مي دارد.

اجزاء كلمپ انتهايي :

الف)   سيم گير از آلياژ آلومينيوم

 • مغزي يا لقمه از جنس آلومينيوم
 • پيچ يو شكل از فولاد گالوانيزه با مهره
 • واشر فنري فولادي
 • پين از فولاد سخت
 • اشپيل از فولاد سخت

برخي از لوازم فشار ضعيف :

 • اتريه يا جا مقره چرخشي :

اتريه يا جا مقره چرخشي جهت نگهداري مقره چرخشي و سيم فشار ضعيف بر روي تير بهره گیری مي گردد واز سه جزء تشكيل مي گردد.

الف ـ تسمه اتريه كه از جنس فولاد گالوانيزه می باشد كه ضخامت آن 5 ميلي متر و پهناي آن50 ميلي متر مي باشد.

تسمه به شكل D می باشد كه داراي دو سوراخ يكي در لبه بالائي و ديگري در لبه پائين اتريه مي باشد. بايستي سوراخها در يك امتداد بوده و حدود 10 ميلي متر از لبه اتريه فاصله داشته باشند. قطر سوراخ پشت اتريه كه به تير پيچ مي گردد حدود 17 ميلي متر می باشد و پشت اتريه حدود 2 ميلي متر بصورت گرده ماهي در آمده تا بهتر بتواند نيرو ها را تحمل نمايد.

ب ـ پين كه از جنس فولاد گالوانيزه می باشد و طول آن 115 و قطر آن 16 ميلي متر مي باشد.

ج ـ اشپيل از جنس برنز

  شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • راك و انواع آن :

معمولا در شبكه هاي فشار ضعيف روي پايه هاي چوبي و نيز روي پايه هاي بتني 12 متري كه فشار متوسط در بالاي آن كشيده شده بهره گیری مي گردد. راكها معمولا 5 مقره اي‚ 3 مقره اي و 2 مقره اي مي باشند. بهتر می باشد اتريه ها به راك با جوش كامل انجام گيرد.

بازوي جلوبر( براك ) :

براي اينكه حريم افقي خطوط فشار ضعيف بهم نخورد و فاصله خط تا ساختمان و بالكن منازل حفظ گردد از بازوي جلوبر بهره گیری مي گردد. همچنين در طرفين ترانسفورماتور براي ايجاد فضاي كافي جهت اتصال كابلهاي فشار ضعيف خروجي از تابلو به شبكه و نيز حفظ فضاي كافي نسبت به ترانسفورماتور بهتر بهره گیری مي گردد.

 • مقره چرخي :

مقره چرخي از چيني كه روي آن لعاب قهوه اي يا سفيد داده شده ويا از شيشه سفيد يا سبز رنگ ساخته مي گردد. اين مقره براي خطوط توزيع فشار ضعيف بهره گیری مي گردد. اين مقره ممكن می باشد يك شياره يا دو شياره باشد. نوع دو شياره آن باعث مي گردد كه بتوان براحتي از آن انشعاب گرفت بدون اينكه با سيم ديگر ارتباطي پيدا كند. سطح بالايي آن صاف و مانع از جمع شدن آب باران يا برف روي آن مي گردد وسطح پائين آن با يك رنگ سفيد دايره اي شكل مشخص گرديده می باشد.

دمپر (موج گير ):

يكنوع از خفه كننده هاي نوسان دمپر مي باشد. از آنجا كه هاديهاي خطوط هوايي كه در بالاي زمين قرار دارند ودر اسپانهاي بلند تحت تنش نسبتا بالايي به لرزش يا ارتعاش در مي آيند بنابراين براي جلوگيري از ايجاد اين نوع نوسانات يا لرزشها كه موجب فرسودگي و خردگي در هادي در محل اتصال هادي به پايه هاي عبوري رخ مي دهد از دمپر       ( لرزشگير ) بهره گیری ميگردد.

كراس آرم يا كنسول و انواع آن :

كراس آرم ها جهت نگهداري مقره ها و هاديهاي خط روي پايه ها نصب مي گردد. طول آن به پارامترهاي زياد از قبيل ولتاژ خط ( فاصله بين فازها )‚ باد‚ برف و يخ بستگي دارد و معمولا نوع آن هم بستگي به شرايط وموقعيتهاي گوناگوني كه لازم باشد از نمونه خاص آن مورد بهره برداري قرار گيرد بهره گیری مي گردد.

كراس آرم صليبي :

الف) كراس آرم چوبي :

از خيلي وقت پيش براي خطوط تلفن ‚ تلگراف و توزيع برق بهره گیری گرديده می باشد وعموما از درخت صنوبر و كاج ساخته مي گردد. ابعاد آن بطول 244سانتيمتر و ابعاد مقطع آن 5/11*9 سانتيمترمي باشد در كراس آرم صليبي مي توان از مقره سوزني و يا مقره بشقابي به صورت آويز بهره گیری نمود و علاوه بر آن مي توان به صورت تركيبي از سوزني و بشقابي را توأما بكار برد. مخصوصا در كراس آرم به طول 150سانتيمتر مقره سوزني را در راس تير و مقره هاي كناري را با مقره هاي سوزني و يا مقره بشقابي بهره گیری نمود.كراس آرم چوبي را آغاز روي پايه نصب و پس از بستن بازوها به آن و محل نصب بازوها به پايه را مشخص و سوراخ نماييد ضمنا مي توان بجاي بريس يكپارچه از دو تسمه به طول 70سانتيمتر و عرض 3 سانتيمترنيز بهره گیری نمود. انواع بريس يا بازو.

ب) كراس آرم فولادي :

كراس آرم فولادي جهت تيرهاي فولادي ‚ بتوني و چوبي به كار ميرود و از نبشي با بالهاي مساوي ساخته مي گردد كه توسط بريس يا بازو به پايه محكم مي گردد.كراس آرم نبشي بايستي يكپارچه ومحكم وگالوانيزه باشد.

 • 1) كراس آرم ال ارم :

اين كراس آرم ها بيشتر براي رفع موانع به كار مي رود.قابل بهره گیری در مناطقي كه محدوديت حريم از يك طرف باشد معمولا در كوچه ها يا جاهايي كه پايه نزديك ساختمان مي باشد و امكان بهره گیری از كراس آرم هاي معمولي ( تخت يا مثلثي ) بدليل نزديك شدن فازها به ساختمان يا موانع ديگر مي باشد مي توان از كنسول ال آرم بهره گیری نمود.

كراس آرم پرچمي :

در مناطق و مواقعي كه فضا جهت نصب كراس آرم هاي معمولي نيست نظير كوچه هاي كم عرض يا جاهايي كه در يك طرف درخت كاري شده می باشد مي توان از كنسول هاي نوع پرچمي بهره گیری نموددر اين گونه كراس آرم مي توان از مقره هاي سوزني ويا از بشقابي بهره گیری نمود. كراس آرم كانادايي ( جناقي ):

قابل بهره گیری در مناطقي كه محدويت حريم هست و به دو صورت از مقره هاي سوزني و هم مقره هاي بشقابي قابل بهره گیری مي باشد.

كراس آرم چتري :

اولين سازنده آن كشور فرانسه بوده و در اين نوع كراس آرم فقط شبكه را با مقره بشقابي بصورت آويز ميتوان احداث نمود و درمناطقي قابل بهره گیری مي باشد كه محدوديت حريم وجود نداشته باشد و بيشتر بخاطر طول بازوي آن در مناطقي كه در آب وهواي آلوده ويا مرطوب باشد بكار مي رود

كراس آرم نيرو شكن :

در واقع همان كراس آرم هاي صليبي به طول 244سانتيمتر كه بطور معمول در پايه هاي عبوري از يك كراس آرم بهره گیری مي گردد و در مواقعي بهره گیری مي گردد كه نيروي وارده به كراس آرم بيش از حد معمول می باشد يا اسكلت استوارتري مورد نياز باشد و آنجا كراس آرم دوبله و متعلقات مربوطه بهره گیری مي گردد. اين كشش هاي اضافي بيشتردرانتهاي خطوط‚ در زوايا ودر سرپيچها قابل نصب می باشد. كاربرد اين كراس آرم دوبله باعث مي گردد كه نيروهاي وارده به هر دو كراس ارم ونيز احيانابين دو مقره سوزني و ميله مقره هاي مربوطه وهر دوسيم اصلي تقسيم گردد و باعث مي گردد نيروهاي وارده را تحمل نمايد.

تسمه حائل ( بريس ) يا بازو :

این نوشته در برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید