فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته تاریخ درمورد موزه ایران باستان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

منتخبی از این آثار که جهت مطالعه و ویژگی های فرهنگی و هنری و تمدن جوامع باستانی مورد بهره گیری قرار می گیرد در یکی از ویترینهای موزه ایران باستان به معرض نمایش گذاشته شده می باشد. قدیمیترین مهره از هزاره چهارم پ.م. و از جنس گل پخته، سنگ گچ، سنگ مرمر، سنگ صابون و سنگ آهک ساخته شده می باشد. شکل مهرهای اولیه دگمه ای شکل، استامپی، یا به شکل حیوان خوابیده می باشد. نقوش آنها از خطوط ساده هندسی، تأثیر حشرات، صورت خورشید، تأثیر بشر و حیوان تشکیل شده و اکثر آنها از مناطق شوش، تپه سیلک کاشانف تپه حصار دامغان و تپه گیان بدست آمده می باشد. انواع دیگر مهرها به شکل استوانه ای از جنس سنگهای تزئینی مانند عقیق، سنگ لاجورد، سنگ یشم، سنگ مرمر سیاه و سفید می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

مهرها دارای نقوش متنوعی مانند صحنه های شکار حیوانات، صید ماهی، کشاورزی، نقوش حیوانی و نیمه حیوانی، نقوش انسانی و نیمه انسانی و صحنه های افسانه ای و اساطیری می باشد که نمایانگر پرستش خدایان و الهه ها می باشد. قدیمیترین مهره در موزه ملی ایران از حفاری شوش و مربوط به هزاره چهارم پ.م می باشد. از مناطق باستانی دیگر مانند تپه حصار، تپه سیلک، شهداد کرمان، شهر سوخته و زابل، چغازنبیلف مارلیک و رودبار نیز مهرهایی بدست آمده می باشد.

جدول گاهنگاری دوره های فرهنگی ایران

پارینه سنگی قدیم 200000-2000000سال پیش
پارینه سنگی میانی 40000-200000سال پیش
پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی 10000-12-40000سال پیش
نو سنگی 6000-12000سال پیش
عصر مس سنگی
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید