فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد وبا – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

انتقال فرد به فرد در بیماری وبا وجود ندارد و دست زدن به بیمار مثل ایدز یا هپاتیت اشکالی ندارد و بیماری از این طریق انتقال نمی‌یابد. تنها راه انتقال این بیماری از طریق مدفوع فرد مبتلا می‌باشد.

آشامیدن آب‌های آلوده به‌ویژه در فصل گرما برای رفع تشنگی، بهره گیری از آب‌های آبیاری درختان برای شست و شوی میوه‌ها، خرید انواع خوراکی‌های خام و بستنی از دست‌فروشان و مصرف یخ آلوده امکان انتقال میکروب بیماری‌های روده‌ای و اسهالی مثل “وبا” را افزایش می دهد. پس کوتاه کردن مرتب ناخن‌ها برای جلوگیری از تجمع آلودگی در زیر آنها، شست وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون پس از توالت، شستن کاهو و سبزیجات با آب سالم و ضدعفونی‌کردن آنها با مایع ظرفشویی یا ضدعفونی کننده، جوشاندن کشک مایع و شیر پاستوریزه نشده و دفع مناسب زباله‌ها می‌تواند این چرخه انتقال را متوقف کند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آشنایی مسئولان و کارکنان یک مرکز درمانی، از دربان گرفته تا پزشک معالج می‌تواند در درمان و نجات به‌موقع یک بیمار حاد وبایی مؤثر واقع گردد.

بیماری بایستی ظرف 48 ساعت توسط مسئولین وزارت بهداشت به سازمان بهداشت جهانی اطلاع داده گردد. اما متأسفانه طریقه اطلاع‌ رسانی به سازمان بهداشت جهانی، اکنون توسط کشورها رعایت نمی‌گردد. دلیل این مورد نیز برخوردهای نامناسب سیاسی و اقتصادی با کشور درگیر این نوع بیماری‌هاست. به‌همین جهت کشورها از ترس تحریم اقتصادی ترجیح می‌‌دهند این نوع موارد را گزارش ندهند.

شبکه مراقبت بیماری‌های همه‌گیر

مراقبت به معنی بهره گیری به موقع و صحیح از اطلاعات مربوط به وقایعی می باشد که ثبت و جمع‌آوری شده و در یک مرکز طبقه‌بندی می گردد. براساس این اطلاعات شاخص‌های بهداشتی مشخص می گردد و نقاط قوت و ضعف یک بیماری و مسائل بهداشتی، تعیین و امکان اصلاح و مبارزه با بیماری فراهم می گردد. در واقع مجموع اطلاعات به‌دست آمده به‌صورت گزارش مستند به مسئولان مربوطه برای اصلاح و بهبود شاخص‌های بهداشتی ارائه می گردد تا اقدامات مقتضی صورت پذیرد.

کوتاه کردن مرتب ناخن‌ها برای جلوگیری از تجمع آلودگی در زیر آنها، شست وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون پس از توالت، شستن کاهو و سبزیجات با آب سالم و ضدعفونی‌کردن آنها با مایع ظرفشویی یا ضدعفونی کننده، جوشاندن کشک مایع و شیر پاستوریزه نشده و دفع مناسب زباله‌ها می‌تواند چرخه انتقال بیماری وبا را متوقف کند.

نظام مراقبت‌ بیماری‌های همه‌گیر، یک نظام پیوسته می باشد که از مراکز بهداشتی کشورها شروع و به مرکز سازمان بهداشت جهانی ختم می گردد. چگونگی برخورد با بیماری‌های همه‌گیر متفاوت می باشد. در جایی که بیماری اسهال آبکی حاد در افراد 5 سال به بالاتر نظاره گردید نیازی به آزمایش نیست و بایستی به وبا مشکوک گردید و مراقبت‌های بهداشت و درمان را آغاز نمود. مردم آنقدر بایستی با تعاریف بیماری وبا آشنا باشند که خودشان با نظاره نشانه‌ها بلافاصله به مرکز بهداشتی منطقه گزارش دهند.

پیام‌های بهداشتی صریح نیست

به اعتقاد کارشناسان بهداشتی پنهان کردن اخبار بهداشتی به مصلحت هیچ‌کس و هیچ‌جا نیست. این نکته به‌ویژه در مرزهای داخلی یک کشور، اهمیت بیشتری به خود می‌گیرد، زیرا علاوه بر زیان‌های اقتصادی و سیاسی، جان بشر‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

افراد به‌دلیل عدم اطلاع کافی از بروز یک بیماری، مبتلا می شوند و جانشان به خطر ‌می‌افتد. بی تردید مسأله بیماری وبا نیز به‌عنوان بیماری بومی‌ ایران‌، مسئولیت دستگاه‌های مرتبط امور بهداشتی را دوچندان می کند و ارائه اطلاعات همگانی و آموزش فراگیر از طریق رسانه‌های جمعی به‌ویژه صدا و سیما می‌تواند در کاهش این بیماری موثرتر واقع گردد.

یک خانم خانه‌دار در این مورد می‌گوید: چندی پیش از طریق تلویزیون و در برنامه‌های مختلفی راجع به رعایت اصول بهداشتی در بهره گیری از سبزی و میوه و آب بهداشتی اطلاعاتی کسب کردم که به‌صورت ابهام‌آمیزی نیز امکان ابتلا به بیماری‌های واگیردار را گوشزد می‌نمود امّا اعلام مستقیم و هشدارهای به موقع گویا چندان مورد توجّه مسئولان نیست.

به اعتقاد کارشناسان پنهان کردن اطلاعات و اخبار مربوط به شیوع بیماری‌های همه‌گیر که با جان شماری از بشر‌ها سرو کار دارد ،هر نوع مصلحت‌اندیشی مسئولان را تحت‌شعاع قرار داده و زیر سوال می‌برد. پس اطلاعات شفاف و به‌موقع تنها راه حل منطقی می باشد.

بیماری وبا، خطری در تابستان

 

بیماری وبا، نوعی بیماری همه‌گیر می باشد که توسط باکتری ویبریو کولرا (VIBRIO CHOLERA) ایجاد می گردد. علائم این بیماری اسهال شدید، تهوع، گرفتگی عضلات پا و معده می باشد. در بدترین حالت، بیمار مبتلا با از دست دادن آب و مایعات حیاتی بدن، از کار افتادن کلیه و شوک شدید از بین می رود. بیماری ممکن می باشد به گونه ناگهانی در شدیدترین حالت خود بروز کند یا اینکه روندی نسبتا کند داشته باشد. اما در هر صورت اگر به آن توجهی نشود می‌تواند در فاصله 6 ساعت تا کمتر از یک هفته به مرگ منتهی گردد.

 علائم بیماری وبا اسهال شدید، تهوع، گرفتگی عضلات پا و معده می باشد

چگونگی سرایت وبا

شخص ممکن می باشد با مصرف آب یا غذای آلوده به باکتری وبا، به این بیماری مبتلا گردد. در مواردی که بیماری شایع شده باشد، مدفوع اشخاص بیمار هم بسیار آلوده کننده می باشد. آب های باز مانند برکه ها، نهرها و استخرها هم می‌توانند بسیار خطرناک باشند و نوشیدن آب آن یا شنا در آنها می‌تواند بیماری زا باشد. به دنبال یک همه‌گیری وبا در آمریکای جنوبی در سال 1991، یک شیوه انتقال بسیار رایج، خوردن غذاهای دریایی خام و نیم پخته مانند سوشی و انواع صدف ذکر گردیده بود.

مصرف سبزیجات خام، در دوران همه‌گیری بیماری وبا، به کلی ممنوع می باشد. اگر در گل فروشی ها، گل هایی که با آب رنگین، به رنگ های سبز و آبی درآورده شده‌اند را دیده باشید، متوجه می شوید که آب، بدون هیچ گونه تغییر و تحولی وارد برگ ها و گل می گردد. باکتری ها هم مانند رنگ، به داخل بافت های گیاه نفوذ پیدا می‌کنند. سبزیجاتی مانند کاهو، سبزی خوردن، کلم و کرفس مانند مواردی هستند که مصرف آنها در دوران شیوع وبا منع می گردد. همچنین سبزیجاتی که در اصل ریشه هستند، مانند سیب زمینی و هویج، حتما بایستی آغاز کاملا شسته، پوست گرفته و پخته شوند و بعد به مصرف برسند.

 برای جلوگیری از مبتلا شدن به “وبا” فقط از آب جوشیده و تصفیه شده، غذاهای کاملا پخته و داغ ، میوه و سبزیجات شسته و ضدعفونی شده بهره گیری کنید.

تهیه غذاهای پروتئینی به خصوص از نوع دریایی آن حتما بایستی با رعایت کامل بهداشت انجام گردد و گوشت مورد مصرف کاملا پخته گردد.

پیشگیری

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با وجود اینکه وبا یک بیماری مرگ آور می باشد، اما پیشگیری از آن چندان مشکل نیست. به نکات زیر توجه کنید:

– فقط آب جوشیده و تصفیه شده مصرف کنید. اگر مدتی خارج از خانه هستید، یک بطری کوچک آب جوشیده خنک با خود ببرید و از نوشیدن آب میوه باز خود داری کنید. چای، قهوه و نوشیدنی های بسته بندی شده مانند نوشیدنی های مجاز هستند.

– تنها غذاهایی را میل کنید که کاملا پخته و داغ باشند.

– هرنوع میوه را قبل از مصرف به خوبی بشویید و پوست بکنید.

– از مصرف سالاد – حتی در خانه- خودداری کنید و سبزیجات مصرفی خود را کاملا بپزید.

– از دستفروش ها هیچ خوراکی خریداری نکنید.

قانون کلی برای مصرف غذا در دوران شیوع بیماری وبا این می باشد : یا آن را بجوشان، بپز و پوست بکن یا فراموشش کن!

 از آنجایی که بیمار به سرعت مایعات بدن را از دست می‌دهد، بایستی بلافاصله و به گونه مداوم با نوشیدن آب و محلول ORS، همراه با مقداری آب لیموی تازه این کمبود را جبران کند.

درمان وبا

درمان وبا ساده و موفقیت آمیز می باشد، به این شرط که به موقع انجام گردد. باکتری بیماری زا با چسبیدن به جداره روده کوچک، موجب بیماری می گردد و بایستی دوران مشخصی را طی کند تا به کلی از بدن خارج گردد. طبعا با بالا بردن مقاومت بدن و رعایت بهداشت، می‌توان این طریقه را سرعت بخشید.

از آنجایی که بیمار به سرعت مایعات بدن را از دست می‌دهد، بایستی بلافاصله و به گونه مداوم با نوشیدن آب و محلول های قندی-نمکی مانند ORS، همراه با مقداری آب لیموی تازه، این کمبود را جبران کند. محلول ORS در تمام جهان، برای مقابله با وبا و اسهال های شدید به کار می رود و مصرف فراوان آن نجات بیمار را تضمین می کند. البته در موارد حاد، مایعات بدن از طریق تزریق سرم سیاهرگی نیز انجام می گردد. داروهای پادزیست (آنتی‌بیوتیک)، دوره بیماری را کوتاه می کند اما به اندازه مصرف فراوان آب و محلول های حیات بخش، مفید نیست.

در موارد همه‌گیری، بروز هرنوع حالت اسهال یا تهوع بایستی جدی گرفته گردد.

مدت زمان همه‌گیری

پیش بینی اینکه همه‌گیری بیماری وبا تا چه مدت باقی بماند، بسیار مشکل می باشد و شیوع چنین بیماری هایی نمیتواند بلافاصله پایان بگیرد و بستگی به میزان رعایت بهداشت فردی و عمومی، اطلاع رسانی مناسب و ارائه تجهیزات بیمارستانی، پزشکی و دارویی دارد. به عنوان مثال همه‌گیری وبا در آفریقا 30 سال به طول انجامید.

راه های پیشگیری از وبا

 

وبا بیماری اسهالی می باشد که توسط باکتری بنام ویبریو کلرا ( VIBRIO CHOLERA ) ایجاد می گردد. میکروب این بیماری بیشتر در آب هست و از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده و روده تکثیر پیدا کرده و موجب ترشح سم و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می گردد که با علامت اسهال همراه می باشد. پس میکروب از طریق مدفوع بشر در محیط پخش شده و می تواند آب و غذا را آلوده کند . شایع ترین راه انتقال آن آب آشامیدنی می باشد. بیماران وبایی به گونه مشخص دچار اسهال آبکی همراه با از دست دادن آب بدن می شوند. وبا را می توان با مایع درمانی خوراکی یا تزریق و جایگزینی املاح درمان نمود.

روش های انتقال

وبا منحصراً از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می گردد. انتقال، توسط تماس مستقیم فرد به فرد مانند تماس با بیمار به ندرت اتفاق می افتد.

شرایط محیطی مناسب برای شیوع وبا

مناطقی که دارای آب سالم نیستند و بهداشت محیط مناسبی ندارند، در معرض خطر شیوع وبا هستند. این مناطق شامل نقاط شهری که آب آن بمقدار کافی کلرزنی نمی گردد و مناطق روستایی که به لوله کشی و چاه های حفاظت شده دسترسی ندارند و مناطقی که توالت و سیستم فاضلاب در آنها معمولاً بهره گیری نمی گردد، می باشد.

عوامل فردی موثر در شیوع وبا

عوامل فردی که موجب مقاومت در برابر بیماری وبا می گردد شامل ایمنی ناشی از عفونت قبلی با باکتری وبا و تغذیه نوزاد با شیر مادر می باشد. از آنجا که عامل وبا در محیط اسیدی نمی تواند زندگی کند، پس بیمارانی که داروهای آنتی اسید مصرف می کنند یا تولید اسید معده در آنها کم می باشد ، برای ابتلا به وبا مستعدتر می باشند.

دوره نهفتگی

دوره نهفتگی معمولاً یک تا سه روز می باشد که می تواند از چندین ساعت تا 5 روز به طول انجامد. علائم بیماری 2 تا 3 روز طول می کشد که در بعضی از بیماران تا 5 روز ادامه می یابد.

علائم و نشانه ها

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

علائم شاخص بیماری اسهال آبکی، استفراغ و از دست رفتن آب بدن می باشد. شروع بیماری با اسهال آبکی حجیم ، بدون تب و دل پیچه بوده و مدفوع حالت آب برنجی دارد. معمولاً بدون بو بوده یا بوی ماهی دارد . استفراغ و گرفتگی دردناک در پاها شایع می باشد. در موارد شدید بیمار دچار دل پیچه و درد دست ها و پاها می گردد.

راه های پیشگیری

برای پیشگیری از بیماری وبا رعایت موارد زیر ضروری می باشد :

1- از آب آشامیدنی سالم بهره گیری کنید.

2- در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و … بهره گیری می گردد ، حتماً آب را قبل از مصرف بجوشانید یا کلرزنی نمایید.

3- مواد غذایی یا خوراکی را از دست فروش ها نخرید.

4- در آب رودخانه ، جوی ها یا استخرهای آلوده شنا نکنید.

5- از مصرف یخ غیربهداشتی خودداری کنید.

6- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی و ساندویچ خودداری نمایید.

7- از میوه های شسته شده و سبزیجات ضدعفونی شده بهره گیری کنید.

8- قبل از تهیه، توزیع و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به کودک حتماً دست ها را با آب و صابون بشویید.

9- دست ها را بعد از رفتن به توالت و نیز قبل از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتماً با آب و صابون بشویید.

10- مواد غذایی را در معرض مگس و آلودگی های دیگر قرار ندهید و حتماً در یخچال نگهداری کنید.

این نوشته در تربیت بدنی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید