دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته حقوق درباره اثر بازی های رایانه ای بر كودكان و نوجوانان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

ج) تنبل شدن ذهن:

دراین بازی ها به دلیل این كه كودك و نوجوان با ساختنی ها و برنامه های دیگران به بازی می پردازد و كمتر قدرت دخل و تصرف در آنها پیدا می كند اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل می گردد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تصور بیشتر خانواده ها این می باشد كه در بازی های رایانه ای فرد در بازی مداخله فكری مداوم دارد. اما این مداخله، فكری نیست بلكه این بازی ها سلولهای مغزی را گول می زنند و از نظر حركتی نیز فقط چند انگشت كودك را حركت می دهند . ماهر چه دراین مسیر حركت كنیم و بازی ها را گسترش دهیم، انسانهایی را تحویل جامعه خواهیم داد كه سر خورده ، افسرده، غیر متحرك وغیرسازنده هستند و خود اتكایی آنها بسیار كم خواهد بود و ابتكار اقدام نخواهند داشت. درحالی كه برای جامعه ، نیاز به انسانهایی خلاق ، مبتكر و متفكر داریم.

د) تاثیر منفی در روابط خانوادگی :

با در نظر داشتن این كه زندگی دركشور ما نیز به طرف ماشینی شدن پیش می رود و در بعضی خانواده ها زن و مرد شاغل هستند و یا بعضی ازمردان بیش از یك شغل دارند خود به خود روابط عاطفی و دركنار هم بودن خانواده كمتر شده وعده زیادی ازاین وضع و وجود تلویزیون به عنوان جعبه جادویی كه باعث سرد شدن روابط خانوادگی شده ناراضی هستند وحالا نیز جعبه جادویی دیگری یا جاذبه ی سحر آمیزتری به نام رایانه اضافه براین وضعیت شده و مشكلات را دوچندان كرده می باشد.

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

و) افت تحصیلی

به دلیل جاذبه مسحور كننده ای كه این بازی ها دارد، بچه ها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می  كنند، حتی بعضی از كودكان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه كمی بازی كنند و وقتهای تلف شده را هم به این شکل جبران می كنند. یكی از والدین اظهار می دارد كه در سال گذشته پسرم بهترین نمرات را داشت اما از وقتی كه رایانه برایش خریده ایم روزی 2 الی 3 ساعت وقت خود را صرف بازی می كند و از لحاظ تحصیلی افت پیدا كرده می باشد.

رهنمودها

– اگر چنانچه قراراست از بازی های كامپیوتری بهره گیری كنید، بهتراست بازی های تصویری خلاق كه كودكان بایستی به وسیله آنها، معما هایی را حل كنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قراردهید.

– بازی دسته جمعی كودكان ، با ابزارهای تصویری كمتر مسئله ساز می باشد، این اسباب بازی ها ، زمانی مخرب خواهد بود كه كودك به تنهایی برای ساعات طولانی ، غرق بازی گردد.

– والدین وقت بیشتری را به كودك و نوجوان خویش اختصاص بدهند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی كمتر فراهم می گردد.

به اعتقاد پزشكان ایتالیایی وبعضی كشورهای دیگر اروپایی ، مقصران اصلی ، والدین هستند كه فرزندان خود را برای ساعتهای طولانی درمقابل تلویزیون ،  كامپیوتر، ویدئو گیم ، یا فیلم های ویدئویی رها می كنند.

– بهتراست كه والدین همراه فرزندان خود به كوهستان، باشگاهها و میادین ورزشی بروند و به بازی های مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه شده و توجهشان ازبازی ها ی رایانه ای منحرف گردد.

-به فرزندتان اجازه ندهید در فاصله نزدیكی از صفحه رایانه بنشیند.

-ازرایانه های با صفحه كوچك بهره گیری كنید.

-نور صفحه تلویزیون را كم كنید.

– ضروری می باشد بچه ها به گونه مرتب بین دو نوبت بازی استراحت كنند.

– چشمها بایستی مسلط به صفحه رایانه باشد.

– روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد كه زنندگی نور به حداقل برسد.

– بهتر می باشد والدین با كودكان صحبت كنند كه فقط روزهای تعطیلی مجاز به بهره گیری ازاین بازی ها  هستند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با استدلال و منطق آسیب هایی را كه كامپیوتر به كودكان وارد می آورد متذكر شوید.

مخربترین بازی های تصویری ، بازی هایی هستند كه تصاویر آنها، به گونه مكرر، بر صفحه ظاهر می شوند و كودك بایستی به تمام تصاویری كه ازبرابر چشم وی می گذرند، شلیك كند، لذا توصیه می گردد از این گونه بازی ها كمتر در دسترس كودك قرار گیرد.

تحقيقات جديد انجام شده در جوانان نشان مي دهد بهره گیری از بازي هاي ويدئويي و رايانه اي با ناتواني ارتباط مناسب جوان با دوستان و اطرافيانش مرتبط می باشد. اين تحقيق بر اساس اطلاعات جمع آوري شده از 813 جوان مدرسه اي و دانشگاهي در سراسر آمريكا انجام شده می باشد.
    هر چه ميزان ساعات انجام بازي هاي ويدئويي بالاتر مي رود از آن سو كيفيت ارتباط جوان با همسالان و والدينش كمتر مي گردد.
    يك دليل اين می باشد كه فرد به خاطر علاقه زياد به بازي هاي ويدئويي و رايانه اي خودش را از انجام فعاليت هاي اجتماعي مهم و ارتباط جمعي دور مي كند.
    علت ديگر هم مي تواند درگيري فرد با خانواده و محيط اطرافش باشد كه در اين حالت فرد براي پر كردن اوقات فراغت شركت كنندگان در اين تحقيق ساعاتي را كه اغلب مشغول بازي هستند گزارش كردند؛ همچنين به برخي پرسش هايي كه كيفيت ارتباط آنان با اطرافيانشان را نشان مي داد، پاسخ دادند. مثلاچه مدتي را در حال به اشتراك گذاشتن عواطف و احساسات و مهرورزي به ديگران يا حمايت از دوستان و خانواده هستند.محققان بر اين باور بودند كه تنها بازي هاي ويدئويي و رايانه اي نمي توانند به معناي خاتمه دادن كامل ارتباط با اجتماع باشند، زیرا ميزان ارتباطي كه به آن دست يافتند نسبتا زياد نبود.
    كيفيت ارتباط اجتماعي با بشر هاي اطراف مي تواند با بازي هاي ويدئويي و رايانه اي مرتبط باشد. البته نكته مهم اين می باشد كه بيشتر موضوعات و عوارض مطرح شده حول اين موضوع (بازي هاي ويدئويي و رايانه اي) نكات مثبتي در بر ندارند.
    تحليل ها نشان مي دهد جوانان اغلب وقتي درگير رفتارهاي خطرناك مانند نوشيدن الكل و مصرف مواد مخدر هستند به بازي هاي ويدئويي و رايانه اي روي مي آورند.

این نوشته در حقوق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید