دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته حقوق درباره اثر بازی های رایانه ای بر كودكان و نوجوانان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

این پدیده جدید دانش بشری كه تقریباً درهمه شئون زندگی بشر راه یافته می باشد ، همچون دیگر ساخته های دست بشر دو رو دارد كه یك روی آن بهره گیری صحیح در كارها و كمك به رشد و سعادت بشراست. و روی دیگرآن بهره گیری غلط می باشد كه معمولاً غیر از در موارد علمی وشغلی ازآن بهره گیری می گردد.
آن چیز که بیشتر كودكان و نوجوانان را شیفته خود می كند بازی های رایانه ای می باشد. پیشرفت كیفیتی این بازی ها به فاصله كوتاهی در ایران رواج یافته و بازار اسباب بازی و لوازم سمعی و بصری را به تسخیر خود درآورده می باشد .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
این بازی ها كه دارای تصاویر دو بعدی می باشد تا 50 درصد با تصاویر واقعی انطباق دارد و همچنین دارای موسیقی متن هست . چیزی كه اخیراً بر تعداد طرفداران این بازی ها افزوده ، قیمت مناسب آنها برای مصرف كننده می باشد. به علاوه زیرا كودك و نوجوان خود اجرا كننده و در بطن بازی می باشد و همراه با سایر شخصیت های بازی درگیر ماجراهایی می گردد كه طراح بازی برای او تدارك دیده می باشد ، برای او بسیار جذاب می باشد .
این بازی ها با بهره گیری از تصاویر پرتحرك و صداهای مهیج ، دنیایی از هیجان را به این انسانهای تشنه جنب وجوش ارزانی می كند و همین جذبه ، روح و جسم آنان را مطیع خود می سازد و به عالمی از تخیلات می برد كه خود را محور و قهرمان اصلی ماجرا می پندارند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

محاسن بازی ها ی رایانه ای
یادگیری را آسان و توجه بچه ها را جلب می كند.
-با رایانه هرچند بار كه بخواهند، می توانند موضوعی را ببینند و مرور كنند.
-برنامه های بسیار متنوعی هستند كه به كودكان امكان می دهد تا نقاشی ها یا داستانهایی را خلق كنند ، ویا بازی هایی هستند كه كودكان را به تاریخ یا جغرافیا علاقه مند می كند.
-برنامه آموزشی به كودكان كمك می كند تا مهارت هایی را تمرین كنند.
-كودك بدون كثیف كردن لباسها و اطراف می تواند به راحتی نقاشی بكشد و رنگها را عوض كند. مثلا اگر از رنگ سبز لباس نقاشی اش خوشش نیامد به رایانه می گوید رنگ قرمز كن ، رنگ قرمز رضایت او را فراهم نكرد رنگ آبی و…
-مفاهیم و مبانی ریاضیات را با كمك شكلهای كودكانه به كودك آموزش می دهد.
-به عقیده بعضی از پزشكان ، بازی های رایانه ای به كودكان كمك می كند كه به داروهای مسكن كمتر احتیاج پیدا كنند.
-بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می كند كه كنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل آنها از این بازی لذت می برند.
-باعث هماهنگی چشم و دست وپرورش عضلات ظریف كودك می گردد.
-وسیله كمك آموزشی برای معلولین و پركردن اوقات فراغت آنان می باشد.

معایب بازی های رایانه
الف ) آسیبهای جسمانی
چشمان فرد به دلیل خیره شدن مداوم به صفحه نمایش رایانه به شدت تحت فشار نور قرار می گیرد و دچارعوارض می گردد.مشاهدات نشان داده می باشد كه نوجوانان چنان غرق بازی می شوند كه توجه نمی كنند تا چه حد از لحاظ بینایی و ذهنی برخود فشار می آورند.
به دلیل این كه كودك در یك وضعیت ثابت تا ساعتها می نشیند ، ستون فقرات و استخوان بندی او دچارمشكل می گردد. همچنین احساس سوزش و سفت شدن گردن ، كتف ها و مچ دست از دیگر عوارض كار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه می باشد .
پوست فرد در معرض مداوم اشعه هایی قرار می گیرد كه از صفحه رایانه پخش می گردد.
ایجاد تهوع و سرگیجه خصوصاً دركودكان و نوجوانانی كه زمینه صرع دارند، از دیگر عوارض بازی ها ی رایانه ای می باشد .

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

ب ) آسیبهای روانی – تربیتی
1- تقویت حس پرخاشگری .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مهمترین مشخصه بازی های رایانه ای حالت جنگی اكثر آنهاست و این كه فرد بایستی برای رسیدن به مرحله بعدی بازی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد ، استمرار چنین بازی هایی كودك را پرخاشگر و ستیزه جو بار می آورد.
” خشونت ” مهمترین محركه ای می باشد كه در طراحی جدیدترین و جذابترین بازی های كامپیوتری به حد افراط از آن بهره گیری می گردد، چهره های معروف هالیوود كه در فرهنگ ما انسانهای ضد ارزش و غیراخلاقی هستند، در این بازی ها به صورت قهرمانهای شكست ناپذیر جلوه نمایی می كنند.
2- انزواطلبی :

این نوشته در حقوق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید