منبع تحقیق : دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره خنده – قسمت اول

دانلود پایان نامه

خنده باعث می گردد انرژی از منبع دورنی وجود شما به سطح بیاید. انرژی همانند سایه ای خنده را دنبال می کند و بدنبال آن جاری می گردد. آیا تا کنون توجه کرده اید اوقاتی که واقعاً و از ته دل می خندید به گونه عمیق در حالت مدیتیشن قرار دارید؟! در واقع در این لحظات فکر کردن کاملاً کاملاً متوقف می گردد. اصلاً غیر ممکن می باشد که در یک زمان هم فکر نمود و هم خندید. خندیدن و فکر کردن دقیقاً متضاد یکدیگرند. اگر واقعاً بخندید، فکر کردن متوقف می گردد اما اگر فکر کردن ادامه پیدا کند خنده، واقعی و از ته دل نخواهد بود. هنگامیکه شما عمیقاً می خندید، ناگهان فکر ناپدید می گردد. خندیدن یکی از بهترین، ساده ترین و طبیعی ترین راههای خلاصی از شر ناآرامیهای ذهن می باشد. خندیدن می تواند مقدمه ای شورانگیز برای وارد شدن به مرحله توقف افکار و بی ذهنی باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
مدیتیشن خندیدن

هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب قبل از باز کردن چشمانتان به خوبی بدنتان را کش و قوس دهید و خستگی احتمالی را به این ترتیب از تن خود بیرون کنید. پس از سه یا چهار دقیقه همانطور با چشمان بسته شروع به خندیدن کنید. برای مدت پنج دقیقه فقط بخندید. در آغاز ممکن می باشد خنده شما واقعی نباشد اما پس از مدتی صدای این خنده مصنوعی باعث خواهد گردید تا واقعاً بخندید. خود را کاملاً رها کنید و به این خنده بسپارید. شاید چند روزی طول بکشد تا این حالت بطور واقعی اتفاق بیفتد. این مدیتیشن تاثیر بسایر خوبی خواهد داشت و باعث می شودتا کل روز شما تغییر کند.

چرا خنده بر هر درد بی درمان دواست؟

تاثير بر هورمون ها

خنده موجب کاهش هورمون هاي استرس زا مانند: کورتيزول، آدرنالين(اپي نفرين) ، دوپامين و هورمون رشد مي گردد. در اثر خنديدن، ميزان هورمون کورتيزول، 39 درصد و ميزان هورمون آدرنالين 70 درصد کاهش مي يابد.
همچنين باعث افزايش مقدار هورمون هاي سلامتي از قبيل: آندورفين و نوروترانسميتر مي گردد.

آزادسازي احساسات

تا به حال برايتان پيش آمده که بگوييد، دلم گرفته و نمي دانم بايد گريه کنم يا بخندم؟ آيا بعد از خنديدن، اين اتفاق برايتان رخ مي دهد؟ به گونه کلي، خنده باعث آزاد سازي احساسات مي گردد. خنديدن، يک احساس آرامش را مستقر مي کند. جالب می باشد بدانيد کسي که مي خنداند، بيشتر از شنونده اثر مفيد بر بدن خود به جاي مي گذارد.

کارکرد دروني بدن

وقتي مي خنديد، ورزش انجام مي دهيد. شکم شما شروع به حرکت مي کند، شانه هايتان شروع به لرزش مي کند و عضلات شما آرامش مي يابد و بالاخره براي سلامت قلب بهترين و آسان ترين کار می باشد.

از بين برنده گيجي و حواس پرتي

با خنديدن، عصبانيت، مجرم بودن، استرس و ديگر احساسات منفي را از خود دور مي کنيد.
اثرات اجتماعي خنده
خنده باعث ايجاد ارتباط اجتماعي بهتر و بيشتر با مردم مي گردد و مردم دوست دارند که با آن فرد ارتباط داشته باشند. از همه مهم تر باعث کاهش درد ديگران مي گردد، پس اثر خوبي براي فردي که مردم را مي خنداند، دارد.

تاثير خنده بر بيماري هاي جسمي

خنده، گنجايش ريه را بالا مي برد و باعث مي گردد اکسيژن بيشتري وارد خون گردد، بنابراين، بيماري هاي ريوي مثل برونشيت را از بين مي برد.

خنده، ميزان قند خون را کم مي کند.
خنده، قاتل بيماري ها مي باشد، بيماري هايي از قبيل: سرطان ، بيماري قلبي ، ديابت ، ورم مفاصل ، گرفتگي عضلاني ، بي خوابي ، ميگرن ، آلرژي ، زخم معده و روده، روماتيسم و … .
خنده موجب افزايش اکسيژن رساني وماده غذايي به سلول مي گردد.

اگر شما 1 دقيقه بخنديد، آن خنده، 45 دقيقه باعث آرامش شما مي گردد، خطر بيماري قلبي را از شما مي گيرد و محرکي براي اشتها و هضم مواد غذايي خورده شده مي باشد.

خنديدن، موجب افزايش آنتي بادي ها(عوامل دفاع کننده از بدن در برابر عوامل بيماري زا) مي گردد، يعني باعث افزايش قدرت سيستم ايمني بدن مي گردد.
ساير اثرات مفيد خنده
تقويت کننده روح و روان مي باشد.
باعث ترقي و پيشرفت در زندگي مي گردد.
کاهش دهنده گرسنگي می باشد.

وقتي مي خنديم، چه اتفاقي رخ مي دهد؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

وقتي مي خنديم، عضلات صورت و بدن را مي کشيم. فشار خون بالا مي رود. تندتر نفس مي کشيم و اکسيژن بيشتري را به بافت ها مي رسانيم.

به گزارش پارسینه، اگر خنديدن و ورزش کردن را با هم انجام دهيم، سرعت ضربان قلب بالا رفته و موجب سلامتي مي گردد. تحقيقات ثابت کرده که براي سلامت قلب 10 دقيقه راه برويد و يا 1 دقيقه بخنديد.
در کودکي و جواني، ورزش اثر مثبت بر قدرت عضلاني و استحکام بدن پیش روی بيماري ها دارد، ولي وقتي پير مي شويد از آنجا که انرژي کمتري مي سوزانيم، براي تناسب اندام و جلوگيري از ضعف، بخنديد. 10 تا 15 دقيقه خنديدن، باعث سوختن 50 کالري در بدن مي گردد.
هرگاه بخنديم، يکي از بزرگ ترين و مهم ترين اندام بدنمان شروع به فعاليت مي کند که کبد مي باشد. کبد مواد زائد را دور مي ريزد، مواد غذايي مازاد بر نياز بدن را به شکل قند(گليکوژن) در خود ذخيره مي سازد تا وقتي بدن نياز به انرژي داشت، قند را بسوزاند و تبديل به انرژي کند و به خون تحويل دهد. همچنين کبد محل ذخيره پروتئين هاي خون، ويتامين ها و عناصر معدني مي باشد. ببينيد خنديدن چقدر خوب می باشد!

راه و روش هايي براي خنديدن

براي شما سخت می باشد که بخنديد؟ با اقدام به روش هاس زير به راحتي مي توانيد خندان باشيد:
1. از موقعيت هاي خنديدن آگاه شويد.
2. با افراد ديگر دور يک ميز بنشينيد و براي همديگر وقايع خنده دار را بازگو کنيد.
3. اگر يک واقعه خنده دار و يا يک طنز به دستتان مي رسد، آن را براي ديگران بازگو کنيد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

4. فيلم ها يا تئاترهاي خنده دار ببينيد.
5. کتاب ها يا مجلات خنده دار بخوانيد.
6. يکديگر را بخندانيد.
7. به جاي شکايت کردن از زندگي، به آن بخنديد. فکر کنيد چگونه مي توانيد واقعه اي را که براي شما اتفاق افتاده می باشد، به دوستان تان بگوييد که آن ها هم بخندند.
به هر موقعيت بدي که برمي خوريد، آن را به شکلي خنده دار براي خود تعريف کنيد. اين روش سخت می باشد، اما با سعي و کوشش بسيار آسان مي گردد. با اين روش مي توانيد سختي ها را تحمل کنيد و به آساني از آنها عبور مي کنيد. خنده از بين برنده رفتارهاي منفي، چه جسمي و چه رواني مي باشد.

تاثیر خنده بر سلامت قلب

خنده از ته دل، برقلب تاثیر می گذارد. برای اولین بار محققان دریافته اند که خنده باعث می گردد اندوتلیوم، لایه داخلی رگهای خونی متسع گردد. این امر جریان خون را افزایش می دهد که برای سیستم قلبی عروقی سودمند می باشد.
به گفته سرپرست این پژوهش دکتر میلر از دانشگاه مریلند همه بایستی 15 تا 20 دقیقه در روز بخندند.
وی می گوید تلویزیون ممکن می باشد تأثیر مشخصی در سلامت قلب داشته باشد اگر نمایش های خوبی داشته باشد و وقت افراد به تماشای کمدی بگذرد بجای آنکه برنامه ها و فیلم ها ی استرس زا ببینند.
گرچه این اولین مطالعه ای می باشد که نشان میدهد خنده چنین تاثیری دارد ، گزارشات قبلی نیز حاکی از این بوده که مبتلا یان به بیماری های قلبی در مقایسه با افراد سالم کمتر در برابر امور روزمره برخورد شاد دارند.
و محققان دانشگاه هاروارد گزارش کرده اند افراد ی که دید خوش بینانه ای دارند کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می گیرند.
هنوز مشخص نشده چرا خنده چنین تاثیر سودمندی دارد اما دکتر میلر می گوید اندوتلیوم دارای گیرنده های اندورفین می باشد.
پس از خنده اندورفین ها رها می شوند و گیرند ها را فعال می کنند و این امر باعث نوعی تداخل می گردد یا شاید تنها یک اتساع مستقل اندوتلیوم عروقی روی دهد.
اندورفین ها مواد شیمیایی با خواصی شبیه به مورفین هستند که حس خوبی را ایجاد می کنند.
این احتمال هست که استرس روحی منجر به رها شدن هورمون های استرس همچون کورتیزول گردد که ممکن می باشد رها شدن اکسید نیتریک را از سلولهای اندوتلیوم کاهش دهد. و در نتیجه موجب تنگی عروق می گردد.
به هرحال پیام این پژوهش برای کاردیولوژِست ها روشن می باشد و آن این می باشد که بایستی وقت بیشتری را به صحبت کردن با بیماران راجع به استرس و جوانب روانشناسی بیماری اختصاص دهند.

پژوهشگران تاكيد مي‌كنند كه خنده مانند دارويي براي تمام نقاط بدن اقدام مي‌كند. اگر امروز خنديده‌ايد بدانيد كه كار خوبي انجام داده‌ايد زیرا اكثر مردم زندگي را زيادي جدي مي‌گيرند، اما كساني كه مي‌خندند سالم‌تر هستند، زیرا خنديدن كمك مي‌كند از استرس‌ رهايي يابيد.اگرچه خنديدن در آغاز باعث افزايش ضربان قلب مي‌گردد اما بزودي ميزان قابل توجهي قلب آرام مي‌گردد و در نتيجه فشار خون كاهش پيدا مي‌كند. به گفته روان‌شناسان، خنديدن باعث آرامش ماهيچه‌هاي اسكلتي و نگهدارنده مي‌شوند و در نتيجه گردش خون را در ماهيچه‌ها بهبود مي‌بخشند. خنديدن همچنين هورمون استرس را از بين مي‌برد و باعث ترشح هورمون‌هايي مي‌گردد كه با شادي در ارتباط می باشد. به علاوه خنده سيستم دفاعي بدن را در جريان خون تقويت مي‌كند و بدن را در برابر سرطان و بيماري‌هاي قلبي حفاظت مي‌نمايد

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید