دانلود فایل: دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره دروغگویی كودكان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

– جلب نظرها : گاهی شما به عنوان پدر یا مادر  در میان جمعی از دوستان خود نشسته و سرگرم بحث و گفتگو هستید  و كودكی را كه در میان جمع شماست فراموش كرده و یا او را به حساب نمی آورید . ناگهان می بینید كهكودك با اظهار مسئله ای كه واقعیت ندارد لب به سخن می گشاید  و امری را با زرق و برق  و با جلوه ای خاص اظهار می كند، تا توجه تان رابه سوی خود معطوف دارد .

6- كسب منافع : شما به فرزندتان اعلام می كنید كه اگر در ثلث سوم و در امتحانات آخر سال  بتواند رتبه اول  گردد و یا  در فلان درس فلان نمره را بیاورد برایش فلان اسباب بازی را كه بسیار مورد علاقه اوست تهیه  خواهید كرد . حال  وضع او را در نظر آورید كه به  فلان رتبه  و نمره دست پیدا نكرده می باشد . اما به آن اسباب بازی علاقه مند می باشد . طبیعی می باشد كه با گفتن دروغ و به كار گرفتن راه خطا و نادرستی بخواهدخود را به آن منفعت  برساند .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

7- خودنمائی و غرور : آدمی برای این كه در میان جمع خود را  دست كم نگیرد و نشان دهد كه او هم  كسی می باشد به دروغ  از شخصیت خود،از اهمیت خانواده  و وضع خود صحبت می كند.

8- پوشاندن لغزش : كودك نیز  زیرا دیگران دارای حب ذات می باشد . خودش  رادوست دارد و شخصیت او در نزدش عزیز می باشد . او ممكن می باشد د رمواردی دچار لغزش و خطا شده باشد  و می داند كه در این امر مورد طعنه و سرزنش  دیگران قرارخواهد گرفت و شخصیت او به خطر خواهد افتاد .به همین دلیلبرای پوشاندن گناه  و رهایی  از خطر سرزنش و تمسخر تن به دروغ می دهد و آماده می گردد  كه بر خلاف واقعیت حرف بزند .  البته  اگر او می دانست كه لغزش  و خطای او بخشیده می گردد تن به دروغ نمی داد .

9- آرزو  ، امید  : دروغ كودك در مواردی می تواند نشان دهندهیامید و آرزوی او در وصول به هدفیومقصدی باشد . او آرزو دارد كه از فلان جوی بپرد و عبور كندپسهمان آرزو را به صورت تحقق یافتهیآن مطرح می سازد  .

10- انتقام گیری : در مواردی دروغگویی نوعی انتقام گیری می باشد و او می خواهد با زحمت انداختن پدر و مادر كه آزارش رسانده اند ، ‌با سوزاندن دلِ آنها كه روزی دل او را سوزانده اند  انتقام بگیرد . آنها معمولاً با گفتن دروغی پدر و مادر خود را مضطرب  می سازند ، ‌و حتی در مواردی کوشش دارند آبروی آنها را ببرند . از آن بابت كه روزی آنها آبروی او را نزد دوستش برده اند. این گونه رفتار در كودكانی كه ظرفیت روحی مناسبی ندارند واغلب احساس مظلومیت و ضعف وحقارت می كنند بیشتر دیده می گردد . آنها اعمال این روش را برای خود نوعی دفاع و مقابله می پندارند.

11- بازی كودكانه : كودك می باشد و بازی ،‌ تمایل به لذت بازی او را وامی دارد كه در مواردی با دروغ های خود  دیگران را هم بازی دهد .

12- تخیل كودكانه : این از مسائل مهم  و از نكات اساسی روانشناسی كودك می باشد كه طفل در موارد بسیاری بین واقعیت و  تخیل  فرق نمی گذارد . چه بسیارند مسائلی كه او در ذهن آن را تخیّل و تصویر می كند و بعد همان  را به عنوان یك واقعیت مطرح می سازد . این امر در كودكانی كه كمتر از پنج سال دارند به فراوانی دیده می گردد  و والدین ناآگاه به جای تفهیم  كودك او را به باد مسخره و سرزنش می گیرند و متهمش می سازند كه دروغ گفته می باشد . دروغ او به واقع دروغ نیست . نوعی تصور و خیال می باشد و گاهی هم نتیجه داستان روز قبل مادر و یا رؤیای شب قبل اوست . به خصوص كه او از اظهار واقع دررؤیا و تفاوت گذاری بین این دو عاجز می باشد .

13- ناشیگری در تربیت : مطالعه ها نشان داده اند والدینی كه توانسته اند محیط  خانه را محیطی پر از صدق و صفا سازند و ضوابط  اخلاقی را در خانه رعایت كرده و هشیار باشند فرزندانشان صادق و راستگو بار خواهند آمد.

14- الگوی غلط : چشم و گوش كودك  دریچه هایی از او به سوی جهان خارج هستند.  آنها نگاه می كنند شما چه می گویید و چه می كنید.شما ممكن می باشد دائماً فرزندان خود را نصیحت كنید كه راست بگویند اما اقدام شما خلاف آن باشد. فراموش نكنید طفل آن چیز که را كه از شما دیده و شنیده می باشد میآموزد یا در اجتماع امروز یا فردای خود آن را پیاده می كند . همهیرفتار و گفتار شما سرمشق اوست و به او سرایت خواهد كرد .

15- تشویق غلط : گاهی كودكی را می بینیم كه به علت شیرین زبانی  دوران خردسالی  دروغی را كه مثلاً از كسی یاد گرفته با زبان كودكانه اش در حضور پدر و مادر می گوید  و آنها بدون توجه  به عواقب آن شروع به تشویق و بوسیدن او می كنند . طفل بی خبر از همهیمسائل،از این پذیرش شاد شده  و به ادامه راهش خواهد پرداخت و روز بعد برای این كه محبت بیشتری ببیند دروغ بزرگتری را خواهد گفت و این امر به تدریج در او به صورت عادت در می آید .

16- آزمودن والدین : گاهی كودكان دروغی را می گویند تا در سایه آن بتوانند پدر و مادر را آزمایش كرده و  موضع آنهارادر برابراین امر دریابند . می دانید فرزندان ما به علت ناآگاهی و بی تجربگی در دنیایی از معماها و چراها قرار می گیرند و نمی دانند  در برابرآنها چه موضعی اتخاذ كنند . سخنی  را به دروغ می گویند و منتظر می مانند كه عكس العمل  آنها را ببینند . اگر عكس العمل منفی  بود می گویند  شوخی كردم و دروغ بود ، اگر مثبت بود به ادامه آن راه می پردازند . براین اساس این دروغ برای كشف می باشد نه مسئله ای دیگر .

عوامل و انگیزه های دیگری هم در این زمینه هست كه برای رعایت اختصار از ذكر آن خودداری می كنیم.

امكان اصلاح دروغگویی

این كه آیا  امكان  اصلاح و درمان كودك دروغگو هست یانه؟پاسخ،مثبت می باشد . كودك در مرحله آغاز زندگی می باشد و امكان  ایجاد هر گونه تحول و تغییری  در او هست و او بیش از هر سن دیگری تأثیر پذیر می باشد

چرا بچه ها دروغ می گویند؟

 1 –اعمال خشونت نسبت به  کودکان، خصوصا  کتک زدن آنها باعث می گردد که بچه ها از پدر و مادر خود بترسند و ازروی ترس به آنها دروغ بگویند. بزرگترین علت دروغ گفتن  بچه ها ، همین ترس از بدرفتاری و خشونت بزرگترهاست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

2 –تقلید کودکان از بزرگسالان، علت دیگر دروغگویی آنهاست. پدر و مادری که خود دروغ می گویند، چگونه انتظار دارند فرزندشان راستگو باشد؟ بچه ها بیشتر از آنکه حرف بزرگترها را گوش کنند ، از کارهای آنها تقلید می کنند . پس بکوشیم الگوی شایسته ای برای آنها باشیم.

3 –اگرتوقع ما از کودکان ماناز حد سنی و توانایی آنها بیشتر باشد ، زیرا نمی توانند انتظار ما را برآورده سازند، متوسل به دروغ می شوند.

4 – یکی دیگر از علتهای دروغگویی ، کمبود محبت و بی توجهی به کودکان می باشد. وقتی به حد کافی به فرزندانمان محبت و توجه نکنیم ، آنها برای جلب نظر ما دروغ می گویند.

5 –ملامت و سرزنش زیاد و مقایسه دائم بچه با کودکان دیگر، نیز سبب می گردد او خود را کمتر از دیگران بداند و احساس تقصیر، گناه وحقارت کند و برای سرپوش گذاشتن بر روی این احساسات ،  دروغ بگوید.

6 – مخالفت با کودک ، امر و نهی زیاد ، و جلوگیری مدام از کارهایی که می خواهد انجام دهد، باعث لجبازی او می گردد و لجبازی ، دروغگویی کودک را به دنبال دارد.

7 –خیالپردازی زیاد کودکان به خصوص در سنین پائین ، موجب می گردد که بچه ها به قول بعضی از افراد ” دروغهای عجیب و غریب ” بگویند. زیرا کودکان در این دوران هنوز تفاوت بین واقعیت و خیال را به خوبی درک نمی کنند و گاهی آرزوها، نگرانی ها و خیالپردازی های خود را به صورت پیشامدهای واقعی تعریف می کنند.

 

چه کنیم که بچه ها دروغ نگویند؟

 اگر کودکی دروغ می گوید ، به جای اینکه عصبانی و ناراحت شویم ، بهتر می باشد که آرامش خود را حفظ کرده و کوشش کنیم بفهمیم چرا دروغ می گوید و  کدامیک از علت های فوق  باعث دروغگویی او شده می باشد؟ یافتن علت هرکار، شرط اصلی و مهم در درمان و پیشگیری می باشد. پس بهتر می باشد به نکات زیر توجه کنیم:

1 –با کودکان ، خشن رفتار نکنیم و ارتباط خود را با آنها براساس ترس قرار ندهیم. زیرا طبیعت کودکان با خشونت و اجبار سازگاری ندارد.

2 – از آنها بیشتر از حد توانشان انتظار نداشته باشیم.

3 – به اندازه کافی به آنها محبت و توجه کنیم.

4 – آنها را سرزنش و ملامت نکنیم و از مقایسه  آنها با دیگران خودداری کنیم.

5 – در راستگویی برای آنها الگو باشیم ، به خصوص اینکه به آنها و در حضورشان دروغ نگوییم.

6 – با امر و نهی دائم خود، کاری نکنیم که آنها با ما لجبازی کنند.

7 – با بهره گیری از قصه، نمایش، نقاشی و بازی ، خیال پردازی را در آنها پرورش دهیم و آن را در جهت مثبت هدایت کنیم.

اگر نکات بالا را به دقت مورد توجه قرار دهیم و تا حد امکان آنها را اجرا کنیم و در صورت لزوم رفتار خود را تغییر دهیم، مسلماً نه فقط دروغگویی فرزندانمان را برطرف می کنیم، بلکه به موقع و قبل از آن که به دروغ گفتن عادت کنند، می توانیم از آن پیشگیری نماییم.

يکي از اشکال عمده رفتارهاي نادرست دروغگويي می باشد. روانشناسان دروغگويي را به 8 دسته تقسيم مي کنند:
1- دروغ بازي: با اين دروغ مي خواهند حوادث تخيلي و يا بازي را به ديگران بفهمانند.
2- دروغ مبهم: از ناتواني کودک در گزارش دقيق جزئيات و يا مغالطه کردن ناشي مي گردد.
3 – دوغ پوچ: جهت جلب توجه کردن ديگران اين دروغ را مي گويد.
4 – دروغ انتقام جويانه: از نفرت کودک به شخص يا شيئي ناشي مي گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

5- دروغ محدود: که در نتيجه ترس از مقررات شديد و يا تنبيه بدني ناشي مي گردد.
6- دروغ خودخواهانه: دروغ حساب شده اي می باشد جهت گول زدن ديگران براي به دست آوردن آن چیز که را که مي خواهد.
7- دروغ عرفي يا وفادارانه: به مقصود حفظ و مراقبت از دوست يا دوستانش انجام مي دهد.
8- دروغ عادتي: به دليل الگوبرداري از والدين يا ديگران فرا مي گيرد.
در کودکان کم سن تر دروغگويي بيشتر جنبه خيالبافي و رويا انديشي دارد و کمتر به مقصود فريب ديگران به کار مي رود.

علل دروغگويي کودکان
عمده علل دروغگويي کودکان را مي توان به توضیح زير اختصار نمود.

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید