فرمت word : دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره رنگ سبز – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

رنگ سبز نشانه ای از طبیعت و فطرت نباتات می باشد. جنگل ها، مراتع، چمنزارها و گیاهان در سراسر عالم از بدو پیدایش كائنات مفتخرند كه به رنگ سبز ملبس شده اند.

ميان هفت رنگ موجود در رنگين كمان (قرمز، زرد، نارنجى، سبز، آبى، بنفش و نيلى) رنگ هاى گرم قرمز، نارنجى و زرد، سرشار از انرژى هستند. از اين رنگ هاى گرم در آشپزخانه تان بهره گیری كنيد. اگر در اتاقى صبح ها و هرموقع ديگرى ورزش مى كنيد در آن ها مى توانيد از اين رنگ ها بهره بگيريد. در ديگر قسمت هاى خانه كه در آن ها فعاليت و آمد و گردید زياد می باشد مى توانيم از اين رنگ ها بهره گیری كنيم. به گونه مثال رنگ زرد در آشپزخانه مى تواند القا كننده يك روز آفتابى و پرنور باشد. قطعاً كسى وجود ندارد كه مايل به بهره گیری از اين فضا نباشد.

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رنگ هاى خنثى و دقت در بينايى
رنگ سبز براى چشم از بهترين رنگهاست. اين رنگ موجب مى گردد كه شما در زمان خواندن قدرت بيشترى پيدا كنيد و زياد به چشمانتان فشار نيايد. رنگ سبز باعث متمركز شدن چشم به نقطه مورد دلخواه مى گردد و اين امر سبب آرامش و افزايش توانايى چشم خواهد گردید. براى اتاق ها و يا قسمت هايى از خانه كه در آن قصد مطالعه كردن و نوشتن داريد از اين رنگ بهره بگيريد. همچنين براى انجام كارهايى كه در آن نياز به تمركز در جزئيات می باشد پيشنهاد مى گردد رنگ سبز را به كار بگيريد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

آرامش با رنگ هاى خنك
رنگ هاى سرد و خنكى مثل آبى، نيلى و بنفش به ايجاد آرامش در فضاى خانه كمك خواهد كرد. پس از يك روز كارى سخت ورود به خانه و استراحت در قسمتى كه با اين رنگ ها تزيين شده باعث فراهم شدن محيطى آرام مى گردد. رنگ هاى خنك كه به آن تصریح گردید را سعى كنيد در قسمت هايى از خانه بكار ببريد كه مى خواهيد در آن فعاليتى نداشته باشيد و استراحت كنيد. بيشتر كاربرد اين قبيل رنگ ها به اتاق هاى خواب بزرگسالان و يا كودكان معطوف مى گردد. قابليت ديگر بهره گیری از اين رنگ ها به حمام مربوط مى گردد. هنگامى كه مى خواهيد بعد از يك روز كارى طولانى به حمام برويد حتماً نياز به آرامش داريد كه اين رنگ ها به شما اين اجازه را مى دهد كه در فضايى آرام قرار بگيريد.
گوناگونى
با وجود گوناگونى و تعدد زياد رنگ هايى كه بايد از ميان آنها انتخاب صورت بگيرد، شايد در نظر گرفتن اين توضيحات كمى به شما كه مى خواهيد خانه را دوباره رنگ بزنيد كمك كند تا از ميان اين گوناگونى رنگ بهترين رنگ را براى قسمت هاى مختلف خانه خودتان به كار بگيريد

هركدام از رنگها نه تنها تأثير بسزايى در روان بشر دارند، بلكه از معنا و مفهومى خاص برخوردارند. به مناسبت فصل بهار و طبيعت سرسبز، رنگ سبز را جهت بررسى روانشناختى برگزيده‏ايم. رنگ سبز از رنگهاى فرعى می باشد كه از تركيب دو رنگ زرد و آبى به وجود مى‏آيد.رنگ سبز متمايل به آبى مظهر انعطاف‏پذيرى در هدف و خواسته می باشد كه شامل اين خصوصيات می باشد:

تمركز، شكيبايى، استقلال، انحصارطلبى، دفاع، ثبات قدم و استقامت. جنبه‏هاى مؤثر عاطفى و روحى افرادى كه رنگ سبز را به عنوان رنگ مورد علاقه‏شان انتخاب مى‏كنند، عبارت می باشد از مقاومت و كله‏شقى و خود مثبت‏بينى و انتخاب و علاقه به رنگ سبز دلالت بر «كشش هدف و خواسته« دارد و با اتكاى به آن، فرد با وجود تمام مشكلات و موانع بر هدف خود پافشارى مى‏كند. رنگ سبز مفرح و نشاط‌آور می باشد و براى كسانى كه زياد كار مى‏كنند رنگهاى سبز ملايم مناسب می باشد. رنگ سبز از نظر نمادى شباهت به درخت كاج دارد و حس چشائى رنگ سبز، طعم «گس» دارد، درك حسى آن سرسختى می باشد و محتواى عاطفى آن غرور می باشد بنابراين زخم معده و سوءهاضمه معمولاً با نگرانى كه فرد در موردموقعيت و مقام و عدم موفقيت شخصى دارد، توام مى‏گردد. شخصى كه رنگ سبز را به عنوان اولين رنگ مورد علاقه‏اش انتخاب مى‏كند مايل می باشد كه عقايد خويش را به كرسى بنشاند و خود را به عنوان نماينده اصول اساسى و تغييرناپذير معرفى كند. در نتيجه براى خود مقام بلندى را قائل می باشد و مى‏خواهد كه خود را محور قرار دهد و کوشش در ارشاد و رهبرى ديگران دارد. قادر به تأثير گذاردن در محيط پيرامون خويش می باشد!

فرد علاقه‏مند به رنگ سبز، نيازمند شناخته شدن و تثبيت و داراى عقايد و راه و رسم خاص خود می باشد. اگر سرى به بيمارستان‏ها بزنيد، جراحان و پزشكان را در اتاق اقدام جراحى مى‏بينيد كه از پوشاك و لوازم سبز بهره گیری مى‏كنند تا بدين‏وسيله موجب آرامش نسبى بيمار مضطرب را فراهم كنند.

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید