فرمت ورد:دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسي احساس – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه
تمام اطلاعاتي که ما از جهان پيرامون خود داريم از طريق حواس ما بدست مي‌آيد. حواس ، ما را از خطرات احتمالي آگاه مي‌سازد و اطلاعات لازم را براي تفسير رويدادها و پيش بيني آينده در اختيار مي‌گذارد. همچنين از راه حواس می باشد که لذت و درد را احساس مي‌کنيم، رنگها را تشخيص مي‌دهيم.

همه اين اطلاعات به ما کمک مي‌کنند تا فرآيندهاي پيچيده‌تري زیرا ادراک و شناخت را داشته باشيم. در واقع بدون حواس اين فرآيندها نيز اتفاق نخواهد افتاد و ما نخواهيم توانست تواناييهاي ديگر ذهني خود را بکار بگيريم.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با در نظر داشتن علاقه‌اي که روانشناسان به بررسي اينگونه فرآيندهاي پيچيده و درک آنها دارند در مرحله اول لازم به نظر مي‌رسد که از گامهاي اوليه آغازين اين فرآيندها اطلاعات کامل داشته باشند. از اينجاست که به بررسي چگونگي احساسات بشر مي‌پردازند. روانشناسان احساس کوشش مي‌کنند از راه پروژهش کاربردي در زمينه فرآيندهاي حسي سعي دارند توانايي تمييز و تفسير محرکهاي حسي را در آدميان تعيين ‌کنند تا اين توناييها بر الزامات تکاليف گوناگون منطبق گردد.
موضوعات مورد بحث در روان شناسي احساس
بينايي
دستگاه بينايي بشر از چه اجزايي تشکيل يافته می باشد؟ چگونه اين اجزاء فعاليت مي‌کنند و فعاليت آنها چه ارتباطي با يکديگر دارند؟ انطباق با تاريکي چگونه اتفاق مي‌افتد؟ پديده زنگ بيني به چه صورت می باشد و چگونه رنگها را تشخيص مي‌دهيم؟ نظريه‌هاي مختلف در رنگ بيني کدامها هستند؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ابعاد روانشانسي رنگ ، مساله کوررنگي ، ردهاي تصويري طرح بيني و تفکيک ديداري ، پردازش عصبي طرحها ، بازشناسي طرحها و … مانند مباحثي هستند که در بخش مربوط به بينايي توجه روانشناسان احساس را خود جلب کرده‌اند. همچنين روانشناسان احساس در پي آنند تا ارتباط اين حس را با فرآيندهاي ديگر ذهني مثل تفکر ، حافظه و … مورد بررسي قرار دهند. در اين راستا مبحث حافظه تصويري و تفکر مطرح مي‌گردد.

شنوايي
دستگاه شنوايي بشر از چه اجزايي تشکيل يافته می باشد؟ به چه محرکاتي پاسخ مي‌دهند و اين محرکات چه ويژگيهايي بايد داشته باشند تا احساس شوند؟ نظريه‌هاي مربوط به شنوايي ، تاثيرات روان شناختي صداها ، مساله سر و صدا و … مانند مواردي هستند که مورد توجه و بحث و بررسي روان شناسان احساس هستند. در اين راستا روانشناسان سعي مي‌کنند بين ويژگيهاي شنوايي و ادراک ذهني ارتباط پيدا کنند.
بويايي
بويايي از نظر تکاملي يکي از ابتدايي‌ترين و مهمترين حسهاست. هر چند که مثل اینکه اهميت آن کمتر از بينايي و شنوايي به نظر مي‌رسد، اما اندام حس بويايي جايگاه برجسته‌اي را در مغز اشغال مي‌کند. جايگاهي شايسته ، حسي که بايد بر رفتار فرمان براند. از آنجائيکه بويايي از هر حس ديگر به شيوه مستقيم با مغز ارتباط دارد، از لحاظ کارکردهاي روان شناختي نيز بسيار مورد توجه بوده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

شناسايي اجزاء دستگاه بويايي ، مناطق مغزي درگير در حس بويايي و کارکردهاي روان شناختي بويايي مثل تأثير آن در يادگيري ، حافظه و ادراک از موارد مورد بحث در حيطه روان شناسي احساس می باشد.

به عنوان مثال ، دانشمندان دريافته‌اند که حشرات و بعضي از جانوران راههاي بالاتر از حس بويايي براي برقراري ارتباط بهره گیری مي‌کنند. اين جانوران نوعي ماده شيميايي به نام فرومونها از خود ترشح مي‌کنند و در هوا پخش مي‌گردد و همنوعان جانور را بسوي او جذب مي‌کند.

شواهد، حاکي از آنست که بقاياي تحولي نوعي فرومون ممکن می باشد بر رفتار آدميان نيز اثر بگذارد. يکي از اين تاثيرات در رفتار جنسي ميمونها و بشر ديده شده می باشد.

تأثيرات فرمونها هر چند به اندازه تاثير آنها در جانوران رده‌هاي پايينتر نباشد، زیرا که عوامل فردي و اجتماعي ديگر در اين امر تأثیر دارند، اما هر چند خفيف هنوز در آدميان در کار می باشد. سازندگان انواع ادکلنهاي زنانه و مردانه از اين يافته روانشناسي احساس کمک مي‌گيرند.

تداعي يک سو با شرايط و موقعيتهاي خاص و همچنين به ياد آوردن خودبخود يک بو و احساس آن از مطالب ديگر مورد بررسي در روانشناسي احساس بويايي می باشد.

حتما به ياد داريد که گاهي يک بوي خاص انواعي از خاطرات را براي شما زنده مي‌کند، اينکه چه ارتباطي بين اين خاطرات و بو هست در حوزه روانشناسي احساس قابل بررسي می باشد.

علاوه بر اين بخاطر آوردن احساس آن در ذهن به عنوان يک مساله جالب مورد توجه می باشد. آيا اين بو همان تأثيرات عصبي يک بوي واقعي را بر مي‌انگيزد يا نه؟ چه عواملي در به يادآوري آن سهيم هستند؟ در قلمرو احساس مطرح هستند.
چشايي
بررسي اجزا درگير حس چشايي ، ارتباط آنها با ادراک چشايي ، تأثيرات رواني از بين رفتن چشايي و تفاوتهاي فردي در ادراک چشايي مانند مباحث مورد علاقه روانشناسي احساس می باشد.

تفاوتهاي فرهنگي در ترجيحات مربوط به مزه‌ها نيز اغلب مورد بحث و جالب توجه روانشناسان بوده می باشد. برخي از فرهنگها گرايشات بيشتري نسبت به يک مزه نشان مي‌دهند. به نظر مي‌رسد ترجيحات چشايي به مسائل فرهنگي ، جغرافيايي ، آب و هوا و … ارتباط دارد.
حسهاي پوستي
فشار ، درد ، گرما و سرما حسهاي اصلي پوستي هستند. احساسات ديگر پوستي مثل خارش ، غلغلک ، درد تند و تيز ، درد آرام آميزه‌هاي مختلفي از همان چهار حس اصلي هستند. بررسي ماهيت روان شناختي اين احساسات اغلب مورد توجه روانشناسان می باشد.

آگاهي از شيوه اقدام اين حواس روانشناسان در بررسي پديده‌هاي پيچيده‌تري مصل درک يک حس پوستي در شرايطي که محرک واقعي وجود ندارد ياري کرده می باشد.
حس جنبش و تعادل

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید