فایل پایان نامه : دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی بهداشت – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مذهب و تصور ذهنی از مرگ

زاکرمن و همکاران در پژوهشی گزارش کردند، در افراد سالمندی که نمره کمتری در شاخص مذهبی بودن به دست آوردند، میزان مرگ و میر 42 درصد بود، در حالی که این میزان برای افراد سالمندی که نمره شاخص مذهبی بالایی داشتند، 19 درصد بود. در مطالعه دیگری کونینگ ، کلین و همکاران دریافتند که سرطان در بین افرادی که نمره بالاتری در شاخص مذهبی درونی کسب میکنند کمتر شایع می باشد. در مطالعه دیگری ، نظاره کردند افرادی که همیشه از مقابلههای مذهبی بهره گیری میکنند، نسبت به افرادی که کمتر و گاهی از این مقابلهها بهره گیری میکنند، در 9 شاخص از 12 شاخص سلامت روانشناختی ، نمرات بالاتری کسب کردند.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

موریس اثر زیارت مذهبی را روی افسردگی و اضطراب 24 بیمار سالمند مطالعه نمود. او دریافت که علائم آنها بعد از زیارت رفتن کاهش زیادی داشته و حداقل تا ده ماه بعد از برگشتن از زیارت هم این اثر ادامه دارد. در مطالعه دیگری ، مکینتوش تأثیر مذهب را در سازگاری افراد با یک رویداد معنیدار زندگی مطالعه نمود. او با 124 پدر و مادری که کودک خود را به علت سندرم مرگ ناگهانی از دست داده بودند، مصاحبه نمود و دریافت که مذهبی بودن با یافتن معنی در مرگ ارتباط مثبتی دارد. به علاوه مذهبی بودن با افزایش صلاحیت روانی و کاهش ناراحتی در بین والدین در طی 18 ماه بعد از مرگ کودکانشان ، ارتباط داشت.

علیرغم این که اکثر تحقیقات ذکر گردیده در ادیان دیگری صورت گرفته می باشد و از آنجایی که باور و اعتقاد ما مسلمانان بر این می باشد که دین اسلام به عنوان یک ایدئولوژی ، ارائه دهنده کاملترین و سلامت سازترین سبک زندگی بشریت می باشد و احکام و دستورات آن حوزههای وسیع اخلاقی ، بین فردی ، بهداشتی و اجتماعی را در برمیگیرد، لذا مطالعه علمی اثرات و تأثیر متغیرهای مذهبی در سلامت روانی یک ضرورت اساسی به نظر میرسد.

اندیشمند لبنانی معتقد می باشد که اگر انسانها اعتقادات دینی قوی و ایمانی کامل داشته باشند سلامتی روانی و آرامش روحی آنها تقویت شده و از انواع بیماریهای جسمی و معضلات روحی و روانی در امان خواهند بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اللواء، دکتر عاصم کیالی اندیشمند لبنانی که به مطالعه تأثیر ایمان بر سلامتی روحی و روانی پرداخته، در مقاله ای به بخشی از این تأثیرات تصریح شده می باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

وی با اظهار اینکه بعضی از روانشناسان غربی در ارتباط دین با آرامش روانی بشر اختلاف نظر دارند تا جائیکه بعضی از آنها دین را از علتهای اساسی بیماریهای روحی می دانند، اظهار داشت: در رأس آنها فروید می باشد که معتقد می باشد ” ادیان بشری توهمی بیش نیستند و این منجر به انواع بیماریهای روحی برای بشر می گردد.” اما بعضی دیگر به تأثیر بسیار دین در ایجاد آرامش و رهایی از بیمارهای روانی و در حقیقت آرامش روحی را بسیار مؤثر می دانند.
روانشناسان مسلمان عقیده دارند که دین و تحقق شریعت، بشر را به نوعی سلامت روانی و اعتماد به نفس در دنیا می رساند و سعادت ابدی را در آخرت برای بشر به دنبال دارد. دکتر محمد عزالدین توفیق ارتباط دین با آرامش و سلامت روانی را اینگونه مطرح کرده می باشد: ” تأثیر ایمان در زمینه های سلامت روانی مناعت نفس بشر را به دنبال دارد، زیرا به بشر تصویری از زندگی می دهد تا بر معضلات و مصائبی که بر او می رسد صبر کند و بر نعمتیهایش شاکر بوده و به رضای خداوند راضی باشد. ”
وی در ادامه می افزاید: برخیها می پرسند که مسلمانان بسیاری هستند که از بیماریهای روانی رنج می برند آنها که ایمان دارند، چرا دچار بیماریهای روحی و روانی می شوند؟ جواب آن این می باشد که شناخت حقیقی و ایمان مطلوب مؤمن را از بیماری و اضطرابهای روحی حفظ می کند، یعنی ایمان کامل منجر به از بین رفتن بیماریهای روحی و روانی می گردد نه ایمان ناقص یا تقلیدی .
دکتر عاصم ادامه می دهد که ضعف ایمان منجر به خلل روحی می گردد. ایمان اولا مؤمن را بر اساس قواعد روحی و روانی تربیت می کند و ثانیا توازنی میان جسم و روح او ایجاد می کند، مانند اعتدالی که در خوردن، آشامیدن، خوابیدن و سایر امور در بشر ایجاد می کند، از این رو اعتدال و میانه روی جزئی از ایمان به شمار می رود.
این اندیشمند معتقد می باشد شیوه ای که اسلام در نظر گرفته می باشد نه تنها برای فرد می باشد بلکه آن را در ارتباط با خانواده و جامعه نیز در بر دارد به طوری که از مشاجره و درگیری بر حذر می دارد و به عدم غم او اندوه دعوت می کند و یا اینکه اگر انسانی قصد دارد به آرامش روانی دست یابد بایستی صبر کرده، صداقت و عدم خشونت را پیشه امور خود قرار دهد.

اعتقادات ديني با سلامت رواني و قدرت زندگي جوانان ارتباط مستقيمي دارد

يک کارشناس فرهنگي گفت: اعتقادات ديني با سلامت رواني و قدرت زندگي جوانان ارتباط مستقيمي دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ،حجت الاسلام محمدزاده افزود: از آنجايي كه اعتقادات ديني با سلامت رواني و قدرت زندگي جوانان ارتباط مستقيمي دارد، اگر بخواهيم جوانان ايران مستندات ديني محكمي داشته باشند، بهترين راه آن می باشد كه موانع موجود در راه سلامت رواني آنان را از پيش پايشان برداريم.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

وي تصريح نمود:انجام تلاشهاي لازم را در جهت تأمين سلامت رواني و افزايش قدر و توان زندگي همراه با نشاط از ديگر عوامل موثر در تقويت اعتقادات ديني و سلامت رواني جوانان به شمار مي رود.

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید