فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی مشاوره خانواده – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اهمیت و لزوم مشاوره خانواده با در نظر داشتن شیوه‌های زندگی جدید و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره خانواده فرآیندی می باشد که راه کارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با در نظر داشتن شیوه‌های زندگی جدید و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره

اهمیت و لزوم مشاوره خانواده با در نظر داشتن شیوه‌های زندگی جدید و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره خانواده فرآیندی می باشد که راه کارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد. به علاوه چنین شرایط پیچیده زندگی نیاز افراد به دریافت اطلاعات مناسب در زمینه‌های مختلف را موجب می گردد. از اینرو مشاوره خانواده چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد، به ارائه راهنمایی ، اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی مبادرت می‌ورزد. موضوعات قابل طرح در مشاوره خانواده هر چند می‌توان گفت که بطور کلی تمام زمینه‌هایی که با خانواده و مسائل آن مرتبط هستند به عنوان موضوع قابل طرح در مشاوره خانواده مطرح هستند، اما به مواردی از موضوعات رایج در این فرآیند تصریح می گردد: ازدواج و تشکیل خانواده یا مشاوره قبل ازدواج هر چند مشاوره قبل از ازدواج عموما اصطلاح کلی‌تری می باشد و زمینه‌های مختلف را در جریان ازدواج در بر می‌گیرد مانند مشاوره‌های پزشکی و ژنتیکی. اما مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی موضوع بسیار مهمی می باشد که امروزه مورد توجه فراوان قرار گرفته می باشد. آشنایی افراد با مشکلاتی که اغلب بعد از ازدواج منجر به پدیده‌های شومی زیرا طلاق می گردد، انگیزه افراد را برای انجام مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی برانگیخته می باشد. چنین فرآیندی به جوانانی که قصد ازدواج با همدیگر را دارند کمک خواهد نمود، اطلاعات مناسب و کاملتری از ویژیگیهای یکدیگر کسب کنند و تنها به معیارهای ظاهری به عنوان ملاک انتخاب همسر توجه نکنند. در این راستا روانشناسان و مشاوران کمک شایان توجهی در جهت شناسایی افرادی که ازدواج آنها با یکدیگر اغلب مشکل آفرین بوده و ازدواجهای ناموفقی را سبب می شوند، می‌نمایند. به عنوان مثال ازدواج یک فرد درون گرا با یک فرد برون گرا و در سطوح تخصصی‌تر ، افراد ناایمن اجتنابی با افراد ناایمن دوسوگرا. مشاوران خانواده در این فرآیند از انواع مصاحبه و در صورت نیاز از آزمونهای روانی بهره گیری می‌کنند.

تربیت فرزندان مقوله تربیت فرزندان از موضوعات بسیار مهمی می باشد که اغلب مشاوران خانواده ، مراجعین زیادی در این راستا دارند. بطوری که خانواده‌ها با افزایش اطلاعاتی که در زمینه تربیت مناسب فرزندان و لزوم آن پیدا کرده‌اند و رغبت فزاینده در جهت آموزش راهکارهای مناسب برای تربیت کودکان و نوجوانان خود نشان می‌دهند. در این زمینه خدمات مشاوران ممکن می باشد درزمینه آموزش و ارائه راهنمایی باشد و یا زمینه حل یک مشکل تربیتی. در موضوع اول مشکلی اتفاق نیافتاده و خانواده راغب می باشد به صورت پیشقدم مطالبی مفید را در زمینه تربیتی بیاموزد، اما در موضوع دوم اغلب بعد از بروز مشکل می باشد که خانواده مراجع می‌کنند و در جهت حل مشکل اقدام می کند. به عنوان مثال خانواده‌هایی که متوجه شده‌اند فرزند آنها مدتی می باشد دروغهای زیاد می‌گوید. شیوه‌های ارتباطی مناسب بین همسران روابط موجود بین اعضاء خانواده در سلامت خانواده و اعضاء آن از جنبه‌های مختلف جسمی ، روانی و اجتماعی اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از مشکلاتی که بین همسران رخ می‌دهد و گاه آنها را تا مرحله طلاق پیش می‌برد به خدشه بودن روابط بین آنها مربوط می باشد و اگر مطالعه دقیقی صورت بگیرد، می‌بینیم که در واقع هیچ مشکل جدی و حادی مطرح نبوده می باشد.

در این مقوله مشاوره خانواده کوشش می کند به همسران بعد از تشکیل خانواده آموزشهای لازم را بدهد، به آنها را در شناخت یکدیگر کمک نماید. همچنین به آنها کمک خواهد نمود شکل مناسبی به روابط خود بدهند، شیوه‌های مناسب ارتباط با یکدیگر بشناسند و از همه مهمتر به تفاوتهای موجود بین زن و مرد که اغلب معضلات ارتباطی را به بار می‌آورد، آشنا شوند. مطالعه اختلافات خانواده و ارائه راهکارهای مناسب هر چند وجود بعضی معضلات در اکثر خانواده‌ها به صورت جزئی و خفیف طبیعی به نظر می‌رسد، اما خانواده‌هایی نیز وجود دارند که با معضلات حادتری روبرو هستند. بحث و مطالعه این نوع اختلافات در جریان مشاوره خانواده اغلب کمک شایان توجهی به این خانواده‌ها می کند.

هر چند در گذشته حل چنین مسائلی اغلب به صورت ریش سفیدی و کمک بزرگان خانواده صورت می‌گرفت. اما آن چیز که اهمیت مشاوره خانواده را امروزه در این قبیل مسائل بارزتر می‌سازد دور شدن خانواده‌ها از یکدیگر و فقدان اطلاعاتی مناسب افراد در زمینه مسائلی می باشد که خانواده با آن روبروست. در چنین جلساتی اغلب اعضاء مشکل‌دار و حتی اعضاء غیر مشکل‌دار شرکت می‌کنند. مانند این معضلات عبارتند از اختلافات مربوط به خانواده‌های همسران ، دخالت آنها و یا سایر عوامل و … . معضلات روحی اعضاء خانواده وجود یک عضو که از لحاظ روانی دارای مشکلاتی می باشد تأثیرات زیادی روی بافت خانواده دارد. این معضلات چه خفیف باشند مثل یک افسردگی خفیف و چه عمیق باشند، مثل وجود یک فرد اسکیزوفرن یا عقب مانده ذهنی در خانواده قابل توجه هستند. با در نظر داشتن اینکه این دسته از معضلات اغلب کل اعضاء را می‌تواند به نحوی تحت تاثیر قرار دهد مشاوره با کل اعضاء خانواده لازم به نظر می‌رسد. به عنوان مثال آموزش خانواده‌ای که یک عضو معتاد دارد. به تعبیری مشاوره خانواده در این کارکرد خود علاوه بر شناسایی و ارجاع مناسب اختلالات روانی مثل انواع افسردگی ، اضطرابها ، اختلالات شخصیت ، اختلالات روان تنی ، اختلالات جنسی ، اختلالات سوء مصرف مواد ، آموزشهای لازم را برای سایر اعضاء سالم خانواده ارائه می کند.

وضعیت فعلی مشاوره خانواده در ایران امروزه در کشور ایران ما این فرآیند گسترش فراوانتری نسبت به گذشته پیدا کرده می باشد. مردم اطلاعات بیشتری در زمینه انواع معضلات پیدا کرده‌اند و به لزوم انجام مشاوره تمایل بیشتری نشان می‌دهند. با افزایش گرایش مردم به انجام مشاوره‌های خانواده در زمینه‌های گوناگون ، مراکزی که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند نیز افزایش چشم گیری داشته‌اند. این مراکز در دو دسته دولتی و خصوصی انجام وظیفه می‌کنند. بهره گیری از خدمات دولتی به علت پایین بودن هزینه جلسات که اغلب تعداد جلسات هم زیاد می باشد طرفداران بیشتری پیدا کرده می باشد. مراکز وابسته به بهزیستی ، بیمارستانها ، ادارات بیمه و کارخانجات معمولا چنین خدماتی را ارائه می‌کنند. مباحث مرتبط با عنوان آزمونهای روانی اهمیت خانواده خانواده از دیدگاه اسلام خانواده درمانی درمان طبیعی استرس روانشناسی ازدواج زوج درمانی طلاق مدیریت استرس مشاوره ازدواج مشاوره قبل از ازدواج کارکردهای خانواده .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اظهار مسائله

هویت و عزت نفس ما به گونه مستقیمی از تجارب اولیه در خانواده تأثیر می‌پذیرد. رشد ساختار روانی و شخصیت، انتظارات از خود و دیگران و توانمندیمان برای تأثیر‌ها که می‌بایست در دوران بزرگسالی به عهده بگیریم در حد وسیعی تحت تأثیر تعاملات ما با اعضای خانواده می‌باشد..

به نظر اکثر مردم، خانواده منبع مهمی برای طرفداری و آسایش بشر می باشد از سویی می‌تواند منبع تعارض و ناکامی ما نیز گردد.

هویت و عزت نفس ما به گونه مستقیمی از تجارب اولیه در خانواده تأثیر می‌پذیرد. رشد ساختار روانی و شخصیت، انتظارات از خود و دیگران و توانمندیمان برای تأثیر‌ها که می‌بایست در دوران بزرگسالی به عهده بگیریم در حد وسیعی تحت تأثیر تعاملات ما با اعضای خانواده می‌باشد.

‌● چه زمانی به مشاور خانواده نیازمندیم ؟

هنگامی‌که خانواده در صحت و سلامت به‌سرمی‌برد، چالش و نیاز خاص مطرح نیست، همه چیز نسبتاً به خوبی پیش می‌رود. تعادل و سلامت روابط خانواده، تجارب لذت‌بخش و شادی را به همراه می‌آورد. والا همه می‌دانیم که همیشه تمامی خانواده، خوشحال، متوازن و سالم نیستند.

استرس‌های زندگی مدرن، بحران‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همراه با آن، گاه خانواده را با چالش‌های عظیمی مواجه می‌سازد و بهداشت روانی اعضاء آن را مورد تهدید قرار می‌دهد. رفتار واکنش ناپخته و نامناسب با آن می‌تواند خانواده را به زانو در آورد.

بسیاری از خانواده‌ها در برابر این‌گونه معضلات و چالش‌ها، ساختاری انعطاف‌پذیر دارند اما حتی بهترین خانواده‌ها امکان دارد این مسائل را خارج از توان و انرژی خود برای حل ببینند.

تصمیم‌گیری در مورد اینکه تحت این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور راه حل درستی می باشد یا خیر ؟ تصمیم مهم و تأثیرگذاری می باشد و نیاز به عزم جدی دارد.

هنگام روبرو شدن با معضلات و احساس شکست و تسلیم، کمک‌گرفتن و قبول مشاوره بزرگ‌ترین گامی می باشد که می‌تواند در جهت رهایی خانواده از این شرایط و پیشبرد اهداف آن در مسیر پرفراز و نشیب برداشت. این درست مانند اضافه‌کردن نوعی ابزار در جعبه ابزار و مهارت‌های زندگی می‌باشد که به‌واسطه آن می‌توان راه‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط، حل معضلات و تنظیم روابط با دیگران بیاموزیم.

حال با توضیح و آگاهی از این مطلب در صورتی که خانواده شما یک یا بیش از یکی از نشانه‌های زیر را تجربه می کند بایستی متوجه این نکته شوید که زمان آن رسیده که از یک متخصص ازدواج یا مشاور خانواده کمک بگیرید.

۱) اگر اعضای خانواده در توانمندی و کارهای طبیعی خود دچار مشکل شده‌اند. مثلاً : آیا شما احساس می‌کنید انرژی خود را برای حل مسائل روزانه از دست داده‌اید ؟ یا نمی‌توانید از آن برای حل مشکل بهره گیری کنید ؟

۲) اگر اعضای خانواده تمایل به بروز واکنش‌های هیجانی خاص دارند. مثلاً : آیا اعضاء خانواده غمگینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی و یا سایر واکنش‌های هیجانی را از خود نشان می‌دهند ؟

۳) اگر شکست معناداری در روابط بین اعضاء خانواده ایجاد گشته می باشد. مثلاً : آیا رفتار سکوت را بیشتر از حد معمول تجربه می‌نمایید ؟ آیا اعضاء خانواده در برقراری روابط با یکدیگر احساس وجود مشکل می‌کنند ؟

۴) اگر اعضای خانواده از زندگی خانوادگی جا مانده‌اند. مثلاً : آیا الگوی جدیدی در رفتار اعضاء برای ترک و جدایی خانواده به وجود آمده می باشد ؟

۵) اگر اعضاء خانواده رفتارهای خشونت‌آمیز یا تهدید را در مورد سایر اعضاء به‌کار می‌برند. مثلاً : آیا جدای از بازی‌ها و شوخی‌های خشن، شما احساس می‌کنید خشونت در خانواده به صورت یک مشکل مطرح می باشد ؟ آیا رفتاری بین اعضاء خانواده هست که تهدید تلقی گردد ؟

۶) اگر اعضاء خانواده ابراز ناامیدی و درماندگی می‌کنند. مثلاً : آیا احساس می‌کنید که با انتهای خط رسیده‌اید ؟ آیا کنارآمدن با استرس، خارج از تحمل شما می‌باشد ؟ آیا شما احتمال بهبود شرایط ناخوشایند خانواده را ضعیف می‌دانید.

۷) اگر در رفتار خانوادگی و تحصیلی فرزندتان تغییراتی ایجاد شده می باشد. مثلاً : آیا فرزندان معضلات جدی یا رفتار مخربی در مدرسه دارند ؟ آیا یکی از فرزندان در خانه خارج از کنترل می باشد ؟

۸) اگر خانواده تجربه دردناک داشته و اعضاء خانواده هنوز زمان زیاد و سختی را صرف کنارآمدن با آن می‌نمایند. مثلاً : آیا در خانواده مرگ اتفاق افتاده می باشد ؟ آیا طلاق یا جدایی در خانواده رخ داده می باشد ؟ آیا در بین اعضاء ارتباط خارج از چارچوب کشف شده می باشد ؟ آیا خانواده در سازگاری و حل این مسائل، ناتوان گردیده سات ؟

۹) اگر در خانواده مشکل سوء مصرف مواد ( اعتیاد ) هست. مثلاً : آیا اعضاء خانواده با مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل‌آفرینی کرده‌اند ؟

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید