فایل تحقیق : دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی مشاوره خانواده – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بعضی ویژگی‌های خانواده‌هایی که با چالش مواجهه شده، مهارت و توانمندی حل آن را نداشته و جهت دریافت کمک تخصصی به یک مشاور خانواده مراجعه نمی‌کنند عبارتند از :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

ـ عملکرد نامناسب و مختل یک یا بیش از یکی از اعضاء خانواده

ـ درگیری‌های شدید کلامی و بدنی میان اعضاء

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ـ الگوهای ارتباطی مغشوش

ـ نظارت و حفاظت بیش از حد

ـ تنیدگی روابط

ـ انکار تعارض و اختلاف در خانواده

ـ مخفی ساختن تنش

ـ قربانی‌شدن اعضاء

ـ تحمل پایین در برابر فشار روانی و بیماری جسمانی

ـ منزوی بودن و جدابودن اعضاء از یکدیگر

ـ عدم پیوستگی و تعهد اعضاء به یکدیگر

ـ صمیمیت کاذب

ـ اختلاف در اتحاد و پیوستگی

ـ روابط منحرف

ـ موضع‌گیری و قضاوت منفی نسبت به رفتار و گفتار یکدیگر

ـ فقدان تکریم به تفاوت‌های فردی

ـ عملکرد مختل خانواده ممکن می باشد به گونه جدی در فرایند رشد روانی و جسمی فرزندان تأثیر گذارد.

ـ والدین چنین خانواده‌هایی معمولاً به‌وسیله دردها و ناراحتی‌های گذشته و ترس از جایگاه‌های کنونی با مقاومت در برابر تغییر، از حرکت باز ایستاده‌اند.

▪ چه زمانی نیاز به کمک تخصصی یک مشاور داریم ؟

موارد زیر نمونه‌هایی می باشد که مداخله تخصصی تأثیر مفیدی می‌تواند در آن داشته باشد :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ـ بحث‌ها و مشاجرات مداوم با والدین یا همشیرها بدون دست‌یافتن به راه حل مثبت.

ـ احساس وجود فاصله میان اعضای خانواده.

ـ تجربه از دست‌دادن‌ها و حوادث معنادار در جو خانواده.

بسیاری از مردم صحبت‌کردن با مشاور در مورد تجربیات خانواده را کمک‌کننده می‌دانند. صحبت درمورد اضطراب، غمگینی، ناکامی، خشم و… با یک مشاور کارآزموده و ماهر بسیار مؤثرتر از تجربه یک حادثه تلخ به تنهایی می باشد.

جلسات مشاوره می‌تواند برای زوجین دارای مشکل، مکان ایمن و طرفداری‌کننده‌ای باشد تا احساسات‌شان را به راحتی اظهار کرده و نسبت به علل و ریشه‌های آن بینش یابند. یک متخصص مشاوره می‌تواند به زوجین کمک کند تا بیاموزند چطور با یکدیگر به گونه مؤثر و مطلوب‌تر برخورد نمایند. زوجین در این جلسات فرصت یادگیری و تمرین مهارت‌هایی را به دست می‌آورند که مشاور از طریق بازخوردهای مناسب برای آنها فراهم می‌آورد.

▪ زمانی که یک یا چند علائم زیر وجود داشته باشد زوجین نیاز به کمک خواهند داشت.

ـ بحث درمورد یک موضوع که به ندرت منجر به حل مسأله می گردد.

ـ احساس دورماندن از یکدیگر.

ـ به‌کاربردن الفاظ و رفتارهای آسیب‌زا به‌گونه مکرر نسبت به یکدیگر.

ـ در ارتباط با یکدیگر بیشتر بودن، لحظات و تجارب ناخوشایند نسبت به اوقات مثبت و لذت‌بخش.

ـ احساس اینکه رفتار و گفتار دیگران تأثیرات منفی قابل توجهی بر روابط میان آنها می‌گذارد.

ـ برهم‌خوردن احساس تکریم و نزدیکی.

انواده ها معمولاً با حوادثی مواجه می شوند که آنان را آشفته و پریشان می کند. در پاره ای موارد چنانچه مورد طرفداری و کمک قرار نگیرند، ممکن می باشد بعضی از افراد خانواده را تا سر حد جنون سوق دهد. حوادث و بحران هایی که احتمال دارد در خانواده پیش بیاید عبارت اند از:

– مرگ پدر و مادر ؛

– مرگ پدربزرگ و مادربزرگ و سایر بزرگسالان فامیل ؛

– ازدواج فرزندان و رفتن آنان به شهرها یا کشورهای دیگر؛

– رفتن فرزندان پسر به نظام وظیفه ؛

– بازنشستگی؛

– عروس و داماد شدن فرزندان و تنها شدن زن و شوهر؛

– تغییر در تعداد اعضای خانواده ( افزایش فرزند، برگشت فرزندان بزرگسال مطلقه و بیوه) ؛

– وقوع بیماری حّاد.

در این موارد مشاور بایستی اعضای خانواده را با این حقیقت مواجه سازد که معضلات مذکور را نمی توان از زندگی خارج ساخت. بایستی آنها را پذیرفت و خود را با شرایط جدید، سازگار نمود. معمولاً اعضای خانواده در روبرو شدن با حوادث فوق به سرعت خود را تطابق می دهند ؟ زندگی عادی خود را ادامه می دهند. پیش روی حوادث بالا حوادثی هست که قابل پیش بینی نیست و اعضای خانواده برای وقوع آنها آمادگی ندارند، مانند این حوادث عبارت اند از:

– مرگ فرزندان و جوانان خانواده بر اثر تصادف و رخدادهایی نظیر آن؛

– مبتلا شدن فرزندان و جوانان خانواده به بیماری های صعب العلاج و در نهایت فوت آنان؛

– شهید یا اعدام شدن اعضای خانواده؛

– گرفتاری های مالی نظیر اخراج یا بیکار شدن نان آور خانواده؛

ورشکستگی؛

– خسارات مالی و جانی در اثر حوادث طبیعی نظیر زلزله، سیل و طوفان و یا خسارات ناشی از جنگ و غیره.

– مبتلا شدن اعضای خانواده به اعتیاد ، انحراف های رفتاری نظیر دزدی، آدم کشی، خرابکاری و یا وارد شدن به گروهک های سیاسی و غیره.

در روبرو شدن با مراجعانی در ارتباط با حوادث و موارد بالا ، چنانچه مشاوران ماهرانه و به موقع اقدام ننمایند ، گاه مصیبت وارده به اندازه ای شدید می باشد که احتمال دارد عضو یا اعضایی از خانواده را به خودکشی یا جنون بکشاند.

روش و نحوه اقدام در هر موردی با مورد دیگر متفاوت می باشد، اما موردِ قابلِ ذکر آن می باشد که بایستی اعضای خانواده را برای پذیرش وضعیت جدید آماده ساخت و بعد برای غلبه بر آن برنامه ریزی نمود. یکی از اصول غلبه بر معضلات ، پذیرفتن مشکل و تشخیص نوع آن می باشد و اقدام بعدی یافتن راه حل برای رفع آن. مانند اقداماتی که در این مورد قابل طرح می باشد، اشتغال فرد به کارهای مورد علاقه اش می باشد، تا فرصت برای تفکّر در مورد حوادث پیش آمده نداشته باشد. این که فرد یا افراد خانواده دست از کار بکشند و در گوشه ای فکر خود را به حوادث مشغول کنند، شیوه ای می باشد بسیار خطرناک ، و سرانجام آن اختلال های روانی و ناهنجاری های رفتاری می باشد. جبران حادثه و ایجاد فرصت برای عقده گشایی نیز از روش های دیگری می باشد که مشاور می تواند از آن برای تخفیف ناراحتی ها بهره گیری نماید.

زیرا نحوه اقدام در هر مورد وضعیت خاص خود را می طلبد و بحث در این زمینه مستلزم طرح مطالب مفصلی می باشد که حجم آن ، خود می تواند موضوع کتاب جداگانه ای باشد؛ لذا در این مقال به همین تصریح ، اکتفا می گردد.

  • دستورالعمل مشاوران در ارتباط با بهداشت روانی خانواده

مشاوران برای حاکمیت جو مناسب در خانواده و تغییر رفتارهایی که موجب آشفتگی و پریشانی آن می گردد ، بایستی اطلاعات زیر را در اختیار مراجعان خود قرار دهند:

۱ – زن و شوهر بایستی بدانند که اکثر درگیری های آنان به علت سوء تفاهم و توجه های منفی می باشد ؛ پس خوشبینی در امور ، حلال بسیاری از معضلات می باشد.

۲- در نظر داشتن جنبه های مثبت در ایجاد جو مناسب در خانواده اهمیت خاصی دارد ، پس زن و شوهر بایستی از رفتارهای منفی یکدیگر به خاطر رفتارهای مثبت صرفنظر نمایند.

۳- هر یک از زوجین بایستی دنیا را از دریچه چشم همسر خود ببیند ، تا توقعات و انتظارات او قابل توجیه باشد.

۴- مصاحبت و معاشرت در ایجاد تفاهم و فضایی صمیمی و لذت بخش تأثیر مهمی به عهده دارد. پس زن و شوهر بایستی با همه ی مشغله ای که دارند ، ترتیبی بدهند که بخشی از اوقات خود را در کنار یکدیگر بگذرانند.

۵- در بحث و گفتگو ، از قطع کلام همسر خود پرهیز کنند و با دقت و توجه کامل به سخنان او گوش دهند.

۶- به رفتارهای ناخوشایند گذشته و خاطرات بد نباید تصریح یا استناد گردد ( چنین رفتارهایی ممکن می باشد در اوایل ازدواج یا قبل و بعد از آن وجود داشته باشد).

۷- پیش روی خواسته ها و اِعمال نظر یکدیگر بایستی انعطاف پذیری نشان داد. جنگ قدرت و لجاجت ، روابط خانوادگی را آشفته می سازد.

۸- جلسات خانوادگی تشکیل دهند و اختلافات خود را در این جلسات حل نمایند؛ در صورت ضرورت می توانند از یک مشاور نیز دعوت کنند.

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید