دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی مشاوره خانواده – قسمت سوم

دانلود پایان نامه
 • فنون مشاوره خانواده
 • در مشاوره خانواده از تمام اصول و روش های مشاوره بهره گیری می گردد ، اما به علت طبیعت موضوع ، مشاوره خانواده خود دارای ویژگی هایی می باشد که به مواردی از آنها تصریح می گردد:

  ۱- مشاور پس از برقراری ارتباط حسنه برای شناخت مشکل، پدر، مادر، و سپس دیگر اعضای خانواده را مورد سؤال قرار می دهد و می پرسد ” فکر می کنید مشکل اصلی خانواده شما چیست؟”

  ۲- مشاور در جلسه جداگانه ای چگونگی آشنایی و انگیزه ها و علل ازدواج زن و شوهر را مورد مطالعه قرار می دهد و ریشه اختلافات موجود را جستجو می کند.

  نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

  ۳- مشاور می تواند ترتیبی بدهد که صحنه های مشاجره و رفتارهای ناهنجار کلامی و غیر کلامی خانواده را ضبط کند و از طریق نوار ویدئو آن را برای نظاره اعضای خانواده نمایش دهد. این کار اعضای خانواده را متوجه زشتی رفتار و کردار آنان می سازد و پذیرش دستورالعمل های مشاور را تسهیل می نماید.

  ۴- در نظر داشتن حال و آینده: با آن که از نظر مطالعه حال و آینده ، گذشته مهم می باشد؛ اما تکیه زیاد بر آن، در مشاوره خانواده، گاه مشکلاتی ایجاد می نماید. در این مورد در نظر داشتن نکات زیر ضروری می باشد:

  ۱-۴- در اولین مصاحبه یا ابتدای جلسه مصاحبه ، اطلاع و یادآوری مختصری از گذشته لازم می باشد.

  ۲-۴- طرح گذشته زمانی مفید می باشد که حاکی از وضعیتی باشد که خانواده مشکلی نداشته؛ و فضای صمیمی و گرمی بر خانواده حاکم بوده می باشد. در این مورد یادآوری آن وقت می تواند انگیزه ای در تغییر وضع موجود باشد.

  ۳-۴- در غیر حالت های بالا، حتی الامکان بایستی از گذشته صرف نظر نمود و توجه را به حال و آینده معطوف ساخت.

  ۵- نزاع بر سر قدرت: چنانچه مشکل زن و شوهر ، موضوع نزاع بر سر قدرت در خانواده باشد، مشاور نباید خود را درگیر این مسئله کند؛ زیرا موضوع ایجاب می کند که یکی از دو را رد ، و دیگری را طرفداری نماید. مشاور بایستی نسبت به روشن شدن علت یا علل و ریشه یابی آن اقدام کند و نزاع و اختلاف را که معلول علل دیگری می باشد، به گونه ریشه ای حل نماید.

  ۶- اتخاذ مواضع غیر قابل انعطاف: چنانچه زن یا شوهری موضعی اتخاذ کند که حاضر به تغییر آن نباشد؛ مشاور بایستی او را متوجه سازد که شرط زندگی شاد و صمیمی، گذشت و انعطاف می باشد. او بایستی امکان مذاکره و شناخت راههای انعطاف پذیر و تغییر رفتار زن و شوهر را در جهت یک زندگی گرم و با نشاط بیابد و برای پذیرش آن از سوی اعضای خانواده کوشش کند. او بایستی متذکر گردد که پافشاری روی موضوع خاص ممکن می باشد منجر به خسارات غیر قابل جبران گردد.

  • اظهار انتظارات زن و شوهر: یکی از اموری که مشاور بایستی به آن توجه کند ، آن می باشد که زن و شوهر را به اظهار انتظارات صریح از یکدیگر ترغیب نکند. در این مورد بهتر آن می باشد که درخواست، به گونه غیرمستقیم انجام گیرد. مثلاً به زن گفته گردد که در خواست خود را طوری به شوهر خودتان ارائه کنید که مقصود شما را پس از قدری تأمل درک کند؛ یا اظهار کنید چنانچه لوستر هال خانه از نوعA باشد زیبایی خاصی به آنجا می دهد. اظهار انتظارات به گونه غیرمستقیم ضمن آن که شوهر را متوجه موضوع می کند ، به هیچ وجه موجب برانگیختن انگیزه های مقاومت و مخالفت نمی گردد و چنانچه در حوزه قدرت وی باشد ، آن کار را انجام خواهد داد و زمینه ای برای ایجاد محیط صفا و صمیمیت ایجاد خواهد نمود.

   

   

  خدمات مشاور خانواده در زمینه ازدواج

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

  خدماتی که مشاور در زمینه انتخاب همسر و تشکیل خانواده ارائه می نماید در مقالات گذشته ضمن بحث مطالب مختلف اظهار شده می باشد. بحث های مطروحه نشانگر آن می باشد که مشاور خانواده در زمینه ازدواج خدمات متعددی ارائه می نماید.

  ▪▪ مهمترین خدماتی که مشاور در این زمینه انجام می دهد عبارت اند از:

  ۱- کمک به شناسایی همسر: مشاور در تمام مراحلی که پسر برای شناخت دختر و خانواده وی ، و دختر برای شناخت پسر و خویشاوندانش اقدام می کند به هر دو یاری می دهد.

  ۲- کمک به مطالعه هماهنگی عوامل مؤثر در ازدواج: مشاور عوامل مؤثر در ازدواج را در ارتباط با دختر و پسر مطالعه می کند و میزان هماهنگی و ناهماهنگی آنها را در مورد طرفین مشخص و نتایج حاصله را به آنان منتقل می کند. در مطالعه هماهنگی ها نباید هیچ عاملی از قلم بیفتد.

  ۳- راهنمایی جهت انجام تست و تجزیه و تحلیل نتایج آن: دختر و پسر در جریان مشاوره خانواده ممکن می باشد به جایی برسند که برای شناخت خود در زمینه های مختلف از مشاور بخواهند که در مورد آنها آزمون اجرا کند. این تست ها ممکن می باشد تست شخصیت، رغبت و یا تست هوش باشد. پس اجرای تست از طرف مشاور زمانی انجام می گردد که مراجعان برای این کار آماده باشند. زمانی می باشد که مشاور اجرای آزمون را ضروری می داند. در این موقع بایستی هدف مشاوره آماده ساختن دختر یا پسر یا هر دوی آنها برای انجام این کار باشد و تا این آمادگی حاصل نشود، اجرای آزمون مفید فایده نخواهد بود. بدیهی می باشد پس از اجرای آزمون نتایج آن بایستی توسط مشاور، تفسیر و با زبان ساده به مراجع یا مراجعان منتقل گردد.

  ۴- ارجاع به متخصصان: یکی از مواردی که مشاور می تواند به مراجع دختر یا پسر در زمینه ازدواج کمک کند؛ ارجاع آنان به متخصصان مربوط می باشد. مواردی که مشاور، دختر یا پسر را به متخصص ارجاع می دهد عبارتست از:

  – دختر یا پسری که در ارتباط با شناخت همسر آینده خود از نظر شرعی محتاط و یا در جریان پیوند زناشویی پرسش هایی از نظر اعتقادی برای وی مطرح می باشد، بایستی به روحانی واجد شرایط ارجاع داده گردد.

  – زمانی که دختر و پسر خویشاوند بخواهند ازدواج کنند و در این مورد مصّر باشند، ارجاع آنان برای مشاوره ژنتیکی ضروری می باشد.

  – در پاره ای موارد نیز برای شناخت عوامل اخلاقی و روانی یا مطالعه های خانوادگی و فامیلی بهره گیری از روان شناس بالینی و مددکاری می تواند مفید باشد.

  ۵- خدمات اطمینان بخشی: دختر و پسری هستند که مطالعه لازم را انجام داده و پیوند زناشویی را در مورد خود مناسب تشخیص داده اند. معذالک برای آن که نسبت به صحت تصمیم خود مطمئن شوند، به مشاور مراجعه می نمایند. مشاور بایستی مطالعه های لازم را انجام دهد و در صورت تشخیص مناسب بودن امر، آنها را در تصمیمشان اطمینان بخشد. بعضی از خانواده ها با وجود شادی و نشاط و حاکمیت روابط صمیمی در خانواده ، برای آن که از سلامت کامل روانی و روابط حسنه در خانواده خود مطمئن شوند، سالی یک یا دو نوبت به مشاور مراجعه می کنند. این مراجعان وضعیت خود را با متخصصان در میان می گذارند تا از هرگونه ناراحتی های بعدی پیشگیری نمایند و از سلامت کامل خود مطمئن شوند.

  ۶- خدمات باز دارنده: چنانچه ازدواج از سوی پدر و مادر یا دیگران به دختر یا پسر تحمیل گردد، یا ازدواج با هدف های انحرافی طرح ریزی شده و در شرف انجام می باشد ، در این موارد دختر یا پسر یا افراد وابسته به مشاور مراجعه می نمایند و برای جلوگیری از انجام ازدواج کمک می طلبند. مشاور پس از مطالعه های لازم چنانچه پیوند زناشویی بین آنان را مناسب تشخیص ندهد؛ بایستی با دادن اطلاعات لازم به عواملی که در تصمیم گیری ازدواج دخیل هستند ، آنان را از انجام امر باز دارد. بدیهی می باشد حق تصمیم گیری با مراجع می باشد و چنانچه با وجود دادن آگاهی های کافی باز هم آنان مصّر به انجام ازدواج باشند، مشاور در این مورد وظیفه ای ندارد اما چنانچه بعد از وقوع ازدواج با مواجه شدن معضلات مجدد از او کمک بخواهند، بایستی آنان را در هر زمان در رفع معضلات یاری دهد.

  ۷- خدمات حمایتی: ازدواج هایی که با هدف های انحرافی یا به صورت تحمیلی انجام می گردد؛ ممکن می باشد یکی از زوجین دیر یا زود متوجه نامناسب بودن پیوند زناشویی گردد و بخواهد تا دیر نشده نسبت به گسستن و جدایی خود اقدام کند. او برای آن که در چنین امری موفق گردد به مشاور مراجعه می نماید؛ مشاور موضوع را مطالعه می کند و چنانچه تصمیم مراجع را مناسب تشخیص دهد با اقدامات حمایتی او را در انجام امر یاری می دهد. در خدمات حمایتی ممکن می باشد در مواردی از طریق وکیل دعاوی و یا از قوانین حمایتی نیز بهره گیری گردد.

  شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

  خدمات حمایتی در باره سایر اعضای خانواده که چنین مشکلاتی داشته باشند و یا در مواردی که بدون جهت به فروپاشی خانواده منجر می گردد نیز اعمال می گردد.

  این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  پاسخی بگذارید