فرمت ورد:دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره چگونه با انگیزه باشیم- قسمت دوم

دانلود پایان نامه

در سوره بقره آيه 30، وقتي که خداوند به فرشتگان وحي نمود که «من در زمين خليفه اي خواهم گماشت»، آنها گفتند: «آيا کسي را جانشين مي کني که در آن فساد کنند»؟ امام فخر رازي در تفسير اين آيه مي نويسد: توضيح اين مطلب اين می باشد که هرگاه شهوت و غضب از يک سو و عقل از سوي ديگر در کنار هم قرار گيرند، در چنين اجتماعي شهوت، حاکم و غضب، مجري خواهد بود و اين باعث بروز فساد از سوي شهوت خواهد بود. گفته خدا (به نقل از فرشتگان) که جانشيني خونريز را براي زمين آفريده، معنايش اين می باشد که او (خليفه) در اثر به کارگيري نيروي غضب اين کار را انجام مي دهد. اما خداوند به فرشتگان فرمود: «من آن چیز که را که شما نمي دانيد مي دانم.»

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نخستين تجاوزي که بشر صورت داد، تجاوز قابيل فرزند آدم به برادرش هابيل بود. آنگاه که خداوند قرباني برادرش را پذيرفت و قرباني او را رد نمود، در نتيجه، حسد بر او چيره شده و برادرش را کشت.

قرآن همچنين به رفتار پرخاشگرانه اي که گاه در الفاظ کلامي از قبيل غيبت و تهمت و يا ناسزاگويي و تمسخر نسبت به ديگران ظاهر مي گردد، تصریح مي کند. «إنْ کُمْ يکوُنوا لَکُمْ اَعْداءَ وَ يَسبُطواُ اِلَيْکُمْ أيديهم و السِنَتهُمْ بالسُّوء وَ وَدوّالوّْ تکفُروُنَ.» هرگاه آنها بر شما تسلط يابند باز همان دشمن ديرينند (اينک هم) هر چه بتوانند به دست و زبان بر عداوت شما مي کوشند و چقدر دوست مي دارند که شما باز کافر شويد.» (سوره ممتحنه، آيه 2)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تحقيقات جديد عربي اين موضوع را روشن کرده می باشد که رفتار پرخاشگرانه در کودکان خردسال وقتي بروز مي کند که حرکات جسمي آنان محدود گردد. اين محدوديت حرکات، باعث پيدايش حالت ناکامي و احساس محروميت در آنها شده و در نتيجه رفتار تجاوزگرانه شان ظاهر مي گردد. 
نتيجه برخي تحقيقات ديگر، اين مسأله را ثابت کرده می باشد که حالت ناکامي، لزوماً به رفتار پرخاشگرانه نمي انجامد، بلکه گاهي باعث بروز انواع ديگر رفتار مانند: درخواست کمک و ياري از ديگران، فزون خواه شدن و پناه بردن به شرب خمر و استعمال مواد مخدر نيز مي گردد. بسياري از روانشناسان جديد رفتار پرخاشگرانه را حداقل در بخشي از آن ـ رفتاري اکتسابي به شمار مي آورند. 

اين نظريه که بسياري از روانشناسان جديد به آن عقیده دارند، با آن چیز که که در قرآن درمورد وجود آمادگي و استعداد پذيرش خير و شر در بشر آمده می باشد، هماهنگي دارد. «وَ هَدينهُ النَّجْدَينْ.» آيا ما راه خير و شر (حق و باطل) را به او ننموديم.» (سوره بلد، آيه 10) 

عوامل بسياري مانند نحوه تربيت و شرايط رشد اجتماعي و فرهنگي و همچنين يادگيريها و تجارب شخص بشر باعث مي گردد که او از دو راه خير و نيکي و خوشرفتاري با مردم و يا شر و ظلم و تجاوز يکي را انتخاب کند. 

3- انگيزه رقابت

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رقابت از آن دسته انگيزه هاي رواني می باشد که بشر، آن را از محيط زندگي خود قرا مي گيرد و تربيت فرد، او را به جنبه هاي مثبت و خوب رقابت در جهت ارتقا و پيشرفتش بر اساس ارزشهايي که جامعه به آن پايبند می باشد، هدايت مي کند. مثلاً گاهي فرد از فرهنگ جامعه خويش رقابت اقتصادي، سياسي، علمي و يا انواع ديگر رقابت را که در ميان فرهنگ سايرملل رواج دارد، مي آموزد. 
قرآن، مردم را به رقابت در تقواي خدا و کار نيک و پايبندي به ارزشهاي والاي انساني و پيروي از روش الهي در زندگي چه در ارتباط با خداوند متعال و چه با خانواده خود يا جامعه تشويق مي کند تا از آموزش و خشنودي او بهره مند و سرانجام به بهشت برين رهسپار شوند. «فَمی باشدَبِقواُ الْخيراتِ الي اللهِ مَرْجُعُکمْ جميعاً فينبکُمْ بَما کَنتمْ فيهِ تَخْتَلِفونَ.» پس به کارهاي نيک سبقت گيريد که بازگشت همه شما به سوي خداست و در آن چیز که اختلاف مي کنيد شما را به جزاي آن آگاه خواهد ساخت.» (سوره مائده، آيه 48)

4- انگيزه دينداري
انگيزه دينداري، يک انگيزه رواني می باشد که ريشه فطري در سرشت بشر دارد؛ زيرا بشر در اعماق وجود خود انگيزه اي را احساس مي کند که او را به تحقيق و تفکر درمورد آفريدگار خويش و جهان هستي و عبادت و چاره جويي از او و پناه بردن به او وامي دارد و به هنگام فشار و معضلات و گرفتاريهاي زندگي از او کمک مي خواهد. تمام تفاوتهايي که در مورد خدا و روش عبادت او در بشر و همچنين، سطح انديشه و تکامل فرهنگي و ديني انسانها در اين زمينه هست، تفاوت دو روش تبعيد و تبيين همان انگيزه فطري دينداري می باشد که در اعماق نفس بشر هست.

برخي از آيات قرآن اين موضوع را که انگيزه دينداري، يک انگيزه فطري می باشد روشن مي کنند خداوند مي فرمايد: «فَاَقِمْ وَ مهلکَ لِلْديّنَ حنيفاً فطرتَ الله الَّتي فَطَرَ النّاسَ عليها لا تبديلَ لِخَلْقِ الله ذلِکَ الدّينُ القيّمُ و لکنّ اکثرالناّسَ لايعلموَنَ.» پس تو اي رسول (با هفده تن از پيروانت) مستقيم روي به جانب آيين پاک اسلام آور و پيوسته از طريق دين خدا که فطرت خلق را بر آن آفريده می باشد پيروي کن که در خلقت خدا هيچ تغييري نبايد داد. اين می باشد آيين استوار حق وليکن اکثر مردم از اين حقيقت آگاه نيستند.» (سوره روم، آيه 30)

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید