جدید: دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره چگونه با انگیزه باشیم- قسمت اول

دانلود پایان نامه  بسیاری از افراد با وجود داشتن جایگاه اجتماعی و کار مناسب ، هر از چند گاه ممکن می باشد از کار و تلاشهای اجتماعی خسته و بی انگیزه و سست شوند. بخصوص اگر فرد مجبور باشد به یکباره در چند تأثیر کلیدی یا غیراساسی یک سازمان ایفای تأثیر کند – به اظهار دیگر فقدان انگیزه ممکن می باشد ناشی از یک برنامه فشرده کاری یا برعکس یک برنامه کاری پایین تر از حد انتظار فرد باشد. ازاین رو، به هنگام احساس سستی و رخوت طولانی در کار بایستی آغاز منشأ آن را پیدا نمود و بی درنگ در جهت ایجاد انگیزه و تحرک گام برداشت . از این رو، توصیه می گردد برای پیشرفت در برنامه خود: 1- مهارتهایتان را توسعه دهید. با آموزش مداوم ، استعدادهایتان را پرورش دهید و در کارتان رقابت ایجاد کنید تا عقب افتادگی هایتان را جبران نمائید. 2ـ عرصه های کاری جدید را جستجو کنید. 3- برنامه ریزی کنید تا بعد از انجام یک دوره کار فشرده برای مدت کوتاهی هم که شده به مسافرت بروید. 4- یک تغییر ماهرانه در کار ایجاد نمائید. اگر احساس می کنید کارتان بیش از حد یکنواخت می باشد ، در جستجوی راههایی برای ایجاد تنوع در کار باشید. برای مثال ، می توانید از برنامه های اطلاعاتی و نرم افزاری جدید بهره بگیرید و در جستجوی راههای جدید بهره وری در کارتان باشید. 5- فکر و احساس خود را مانند جسمتان ورزش دهید و به فعالیت وا دارید.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

یک راهپیمایی پرتحرک و با حرارت در طول ساعت ناهار، سطح انرژی شما را بالا می برد و به شما این امکان را می دهد که افکارتان را سازماندهی کنید. حتی یک تغییر در مکان نشستن در سر کار می تواند هیجان و احساس تازه ای در شما به وجودآورد. 6- بکوشید تا در کار خود بهترین باشید. کوشش کنید در هر کاری که انجام می دهید برتر بودن قابلیت های شما چشمگیر باشد. اطمینان داشتن به توانائیهایتان هم انگیزه خودتان را بالا می برد و هم دیگران را نسبت به توان شما دلگرم می کند. 7- انعطاف پذیر باشید. از سختگیری و نکوهش بیش از حد در مورد کارتان بپرهیزید. اگر می دانید که نهایت تلاشتان را کرده اید، پس به آن افتخار کنید. اگر فکر می کنید راههای بهتری برای انجام کارتان هست، بی درنگ آن را دنبال کنید تا سطح کیفی کارتان ارتقاء یابد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

انگيزه هاي رفتار در قرآن

ب) انگيزه رواني

انگيزه هاي رواني، انگيزه هايي هستند که مستقيماً نمي توان آنها را به حالتهاي فيزيولوژيک بدن که نتيجه نيازهاي جسمي هستند برگرداند، اما اين مقوله در مورد انگيزه هاي فيزيولوژيک، مانند گرسنگي، تشنگي و خستگي صادق هستند.
اکثر روانشناسان عقیده دارند که بيشتر انگيزه هاي رواني بر پايه انگيزه هاي فيزيولوژيک، قابل اکتساب هستند. به عبارت ديگر، آنها انگيزه هاي رواني را شاخه يا شعبه اي از انگيزه هاي فيزيولوژيک مي دانند، در نتيجه تأثير و تأثر مهارتها و عوامل رشد اجتماعي فرد به وجود مي آيند. بنابراين آنها وجود فطري عناصر در انگيزه هاي رواني را انکار نمي کنند و برخي از آنان مانند اريک فروم عقیده دارند که «نيازهالي رواني» نيازهاي فطري و اساسي در سرشت بشر هستند که قابل فراگيري و اکتساب از محيط اجتماعي نمي باشند. مانند نياز پيوستگي به ديگران، نياز به بزرگي و ازجمندي و نياز به هويت. ابراهام مازلو انگيزه ها را به دو بخش تقسيم مي کند:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1) انگيزه يا نياز مادي

2) انگيزه يا نياز معنوي

 نيازهاي اصلي يا مادي همان نياز گرسنگي، تشنگي، انگيزه جنسيت، امنيت و غيره می باشد. انگيزه يا نياز معنوي نيز در برگيرنده جنبه هاي معنوي زندگي بشر می باشد. مانند عدالت خواهي، نيکي، زيبايي، نظم و اتحاد. مازلو معتقد می باشد که نيازهاي معنوي بشر، نوعي نيازهاي فطري هستند که تکامل رشد و بالندگي شخصيت فرد به برآوردن آنها بستگي دارد.

– انگيزه مالکيت

انگيزه مالکيت از آن دسته انگيزه هاي رواني می باشد که بشر آن را در جريان رشد اجتماعي خود مي آموزد. زيرا بشر از طريق فرهنگ محيط خود که در آن پرورش مي يابد و همچنين مهارتها و آگاهيهاي شخصي، عشق به تصاحب پول و مستغلات و اراضي و اموال گوناگون ديگر را پيدا مي کنند. «وَ تُحِبّوُنَ الْمالَ حُبّاً جَمّاً.» و شما مال و ثروت را بسيار دوست مي داريد.» (سوره حجر، آيه 20) «وَ اَعْلَمواُ اَنّما اَلْحيوةُ الدُّنْيا وَ لَهْوَ و زينَةٌ وَ تفاخُرُ بَينَکُمْ وَ تکاثُرُ في الْاَموالِ وَالْاولادِ.» بدانيد که زندگاني دنيا در حقيقت بازيچه اي می باشد و لهو و عياشي و آرايش و تفاخر و خودستايي با يکديگر و حرص زياد کردن مال و فرزندان …» (سوره حديد، آيه 20)

برخي از روانشناسان مانند «مک دوگال» مالکيت را نوعي غريزه مي داند. اما بررسيهاي انجام شده نشان مي دهد که در بشر شناسي و روانشناسي جديد نظريه غريزي بودن مالکيت را تأييد نمي کند و آن را يک انگيزه قابل اکتساب رواني مي داند.

2- انگيزه پرخاشگري (تجاوز)

انگيزه پرخاشگري در رفتار تجاوزگرانه بشر در برابر ديگران با هدف مورد آزار قرار دادن آنها، چه به صورت تجاوز فيزيکي و چه تجاوز لفظي، ظاهر مي گردد. قرآن کريم در جريان نقل دوستان آدم و حوا و فريب خوردن آنها توسط شيطان و اخراجشان از بهشت به انگيزه تجاوز تصریح مي کند. «وَ قالَ اهْبَطا منْها جَميعاً بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ …» آنگاه خدا به آدم و حوا و شيطان فرمود همه شما از آنجا (بهشت برين) فرود آييد که برخي از شما با برخي ديگر دشمنيد.» (سوره طه، آيه 123)

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید