دانلود: دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد اعتیاد نوجوانان – قسمت سوم

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دولت آن گونه که لازم می باشد با کمپ ها همکاری نمی کند انتظار بیشتری می رود که کشوری که تصمیم جدی دارد. برای کمک کردن به معتادان بهتر اقدام کند شاید بتوان مهم ترین علت را عدم رویکرد علمی و کارشناسی به این موضوع دانست. تعداد زیادی پژوهشهای علمی مراکز تحقیقاتی در مورد مواد مخدر بی بهره گیری مانده و این بی توجهی منجر به از دست رفتن اعتبارات پژوهشی مواد مخدر در سال گذشته شده می باشد. این نکته ای می باشد که جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نز چندی پیش به آن تصریح نمود. محمد رضا جهانی، در نخستین نشست هفتگی پژوهشی و هم اندیشی کارشناسان سوء مصرف مواد مخدر افزود:

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سیاست هیئت رئیسه جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر طرفداری و تقویت پژوهش و تحققات در حوزه مواد مخدر می باشد و از نتایج این تحقیقات فعال در تصمیم گیری های اجرایی بهره گیری می کنیم. او وعده داد از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مواد مخدر و استادان و محققان این عرصه و نیز مراکز تحقیقاتی فعال در این بخش طرفداری و کوشش گردد تا ارتباط ستاد مبارزه با مواد مخدر با مراکز تحقیقاتی کشور بیشتر گردد.

وی گفت: این توانمندی درست و مبارزه با مواد مخدر هست که اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص دهد. به این ترتیب که مرکز تحقیقاتی ستاد بیشتری به سیاستگذاری و هدایت تحقیقات بپردازد و حداکثر سالی یک یا دو پژوهش را انجام دهد و بیشتر فعالیتهای تحقیقاتی را به مراکز تحقیقاتی فعال در سایر بخشها در داخل و خارج کشور بسپارد.

نشریه واشنگتن پست در گزارشی در این باره از وجود 2/8 درصد معتاد در میان جمعیت ایران خبر میدهد. در حالی که آمار موسسات دیگری در داخل کشور همین رقم را به 4 میلیون نفر می رسانند. در آمار سازمان ملل که تعداد معتادان قرقیزستان و موریتانی، با فاصله ای نسبتاً زیاد، در مقام های بعدی قرار دارند، کارشناسان عقیده دارند آمار سازمان ملل که تعداد معتادان در ایران را تنها یک میلیون و 960 هزار نفر اعلام می دارد. با اتکا به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تهیه شده در حالی که آمار وزارت بهداشت، قریب دو برابر این رقم می باشد. به این ترتیب می باشد که به نظر می رسد حمله ای مفقوده در برخورد با معضل اعتیاد پژوهش می باشد.

مروری بر تاریخچه و خواص فیزیولوژی یکی از رایج ترین مواد مخدر)

هروئین دارویی که زهر گردید.

داستان هروئین یا همان پودر کریستال سفید رنگ، از سال 1784 آغاز گردید و در حدود سال 1890 یک دانشمند آلمانی به نام “درسر” و چند دانشمن دیگر آن را پی گرفتند. این عده کشف کردند که هروئین می تواند در درمان بعضی دردها موثر باشد . از آن وقت به بعد بود که هروئین را برای معالجه اشخاص مبتلا به سل و سایر بیماریهای تنفسی و از همه جالب تر برای ترک اعتیاد به مرفین پیشنهاد کردن و گمان می کردند مصرف هروئین می تواند اثر اعتیاد مرفین را از بین ببرد علت این امر هم کاملاً شخصی بود، زیرا یک مخدر قوی تر می تواند اثرات فیزیولوژیکی داروی مخدر قبلی که ضعیف تر باشد را از بین ببرد و خود جانشین آن بشود. اما نکته ای که پزشکان آن وقت درک نمی کردند این بود که قدرت مسموم کنندگی هروئین 5 برابر مرفین می باشد و این همان چیزی بود که هروئین را به زودی تبدیل به یک کابوس نمود.

هروئین که نام شیمیایی آن دی استیل مورفین می باشد، با اقدام تقطیر از مورفین استخراج می گردد. هروئین پودر کریستالی سفید رنگی می باشد که در سال 1874 توسط دانشمند انگلیسی در بیمارستان سنت مری کشف گردید. وی این ماده را تترااستیل مروفین خداوند تا اینکه در حدود سال 1890 دانشمند آلمانی به نام دردسر و چند دانشمند دیگر مطالعات بیشتر روی آن انجام دادند و دریافتند که از آن می گردد برای معالجه اشخاص مبتلا به سل و سایر بیماریهای جهاز تنفسی و همچنین برای ترک اعتیاد به مورفین بهره گیری نمود. کارخانه بایستی آلمانی هم دست به تهیه تجارتی آن زد به آن نام هروئین داد. شاید بایستی کلمه هروئین را از کلمه ای که در زبان آلمانی به معنی ” عامل بسیار قوی و بسیار موثر که مقدار کم آن اثر زیاد دارد” اقتباس کرده می باشد.

زیرا مصرف هروئین می توان اثر اعتیاد مورفین را از بین ببرد و در ضمن زیرا پس از مصرف هروئین البته فقط در شروع و اوایل مصرف آن، اعمال روانی و جسمانی به شدت تقویت می گردد و شخص می تواند کار چند روزه را در یک روز تمام کند، به این ماده نام هروئین، مشتق از کلمه ای به معنی قهرمان دادند.

پس از مصرف هروئین معمولاً کاهش ضربان قلب، کاهش تنفس، کم کردن حرکات روده و مهار فلکس سرفه اتفاق می افتد و احساس گرما، به دنبال اولین مصرف معمولاً تهوع، استفراغ  خارش پیش می آید. یکی از ویژگیهای مصرف کنندگان، مردمک های بسیار ریز ( مردمک ته سنجاقی) می باشد. گذشته از این که هروئین اعتیاد شدید فیزیکی را در کمتر از 21 روز در 57 درصد اشخاصی که آن را مورد مصرف قرار داده اند، به وجود می آورد.

علایم کمبود هروئین بسیار زود احساس می گردد، به طوری که معتاد را مجبور می سازد در فواصل زمانی مشخص ( 3 تا 5 ساعت برای هروئین پیش روی 8 تا 12ساعت برای تریاک از این ماده بهره گیری کند، تا اضطراب غیر قابل تحمل ناشی از کمبود را از بین ببرد.

به علاوه، پس از مدتی مصرف هروئین به غیر از رفع احتیاج، اثر دیگری ندارد و مکانیسم وابستگی ، ریتم تزریق و مقدار مصرف رفته رفته افزایش می دهد و زوال و نابود فرد را سرعت می بخشد. اعتیاد به هروئین بندگی مطلق می باشد و معتاد فقط برای هروئین و توسط آن زنده می باشد. فرد معتاد به علت آگاهی از اعتیاد خود رنج فراوان میبرد، اما مثل اینکهً کاری از دستش بر نمی آید.

هروئین بر خلاف الکل که بعضی از رفتارهای سرکوب شده را آزاد می سازد. تعدادی از رفتارهای پایه، مانند رفتارهای جنسی، خشونتی و تهاجمی و حتی رفتارهای رفع گرسنگی را سرکوب کرده و از قدرت اصلی آن می کاهد و ایجاد حالت که حتی در معتاد باعث می گردد که فشارهای مختلف و دردهای جسمانی به ویژه دلواپسی و اضطراب وی بهبود یابد. وابستگی فیزیکی به هروئین بسیار شدید می باشد و معتاد بایستی حداقل هر 8 تا 12 ساعت یکبار از این ماده مصرف کند تا از بروز علایم کمبود جلوگیری کند. هروئین که قدرت خواب آوری کمتری دارد برانگیختگی های شدید و خشنی ایجاد می کند. اما سهولت تفکر و خیال انگیزی مواد مخدر را ایجاد نمی کند. شاید به همین علت می باشد که مصرف این ماده بیشتر در بین مردها متداول می باشد. مطالعه های آماری نشان می دهد که در برابر هر 5 مرد معتاد فقط یک زن معتاد هست.

انگلستان مهد هروئین

با وجود مشاهدات و داشتن اطلاعات زیاد، تا مدتها هروئین به همان رویه سابق مصرف می گردید. به طوری که حتی این ماده با وجود ممنوعیت در آمریکا در کشورهای اروپایی و به خصوص انگلستان همچنان استعمال می گردید. در اواسط دهه 1950 هروئین از صدر نگرانیهای مردم انگلستان بسیار فاصله داشت و کسی حاضر نبود حتی دقیقه ای به آن توجه کند. البته آن وقت در سراسر انگلستان کمتر از هزار معتاد تحت درمان وجود داشت که تنها 51 درصد آنها به هروئین اعتیاد داشتند. این در حالی بود که در مقایسه با انگلستان در آمریکا هروئین از سال 1925 ممنوع شده بود و آن را به عنوان یک معضل اجتماعی قبول کرده بودند. هروئین در جامعه آزاد پیش می رفت و تنها جایی که به آن تاخته می گردید روزنامه ها بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

البته در دهه 1930 تنها این اعتیاد برای طبقه ی ثروتمند جامعه بود و طبقه کارگر به هیچ وجه نمی توانستند به دلیل گرانی از آن بهره گیری کند.

به نظر من، الان همین مصرف هروئین به همین سیاق پیش می رود و گرانی آن نیز هیچ تغییری نکرده می باشد. هر سال میلیاردها میلیارد پول بابت این ماده صرف می گردد و اگر این گونه نبود زندگی خیلی از ثروتمندان سریع تر پیش می رفت.

تنها جایی که یک زبردست می توانست به هروئین دسترسی داشته باشد از طریق نسخه پزشک بود که آن هم آن قدر مقدار کمی بود که به هیچ وجه اعتیاد درست نمی نمود. در سده نوزده مواد مخدر را از شرقی ترین نقاط جهان یعنی معدن کشت افیون های مختلف مثل چین، به تمام دنیا می فرستادند.

 (نتیجه گیری شخص خودم)

اعتیاد علل مهمی که در جامعه ی امروز ما موجب نابودی هزاران هزار جوان، نوجوان و قربانی آن کودکان معصوم می شوند. امروزه پیش روی به سوی مسئله ی اعتیاد در همین سنین و مراتب هست اما راه حل جلوگیری از آن چیست؟ و مهم ترین مسئله این که چرا در جامعه ی ما، جامعه ی اسلامی پیش روی به صورت سرسام آور انجام گرفته.

ایران کشوری جوان می باشد و تمام سرمایه ی این کشور از داشتن نیروی جوانی می باشد که آنرا پشت باغی می کنند اما آیا برای به ثمر رسیدن این پشتوانه جوان نیاز به کوشش و مراقبت نیست.

چرا هست! اما مسئولان ما توجهی به این مسئله ندارند و جوانان از زیان و ضرر و چگونه افتادن در دام اعتیاد با خبر نمی کنند. حتی کمپ هایی که به تازگی در کشور دایر شده اند. و جان و مال خیلی از افراد را نجات داده و دست آنها را گرفته و از گردابی که در آن اسیر شده اند بیرون می کنند طرفداری نمی کنند. بعضی اوقات حتی مسئولان و دولت را مخالفت این گونه مراکز دیده ام. شاید اقتصاد هم در این مسئله تأثیر داشته باشد.

سالانه میلیون ها تومان پول از طریق صادر و وارد کردن مواد مخدر به کشور وارد می گردد که جلوگیری از این کار مطابق میل افراد نفوذی نیست. پس در نتیجه با اعمال جلوگیری از این کار مخالفند و نمی گذارند که جوانان ما از دام اعتیاد جان سالم به در ببرند.

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید