دانلود: دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد اعتیاد نوجوانان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

-واقعیت های اجتماعی را به فرزند نوجوان (یا جوانتان) گوشزد کنید. گروهی از والدین تصور می کنند با طرح نکردن معضلات گوناگون جامعه و سرپوش گذ اشتن بر حقایق تلخ زندگی روشی مناسب برای طرفداری از فرزندشان انتخاب می کنند. در حالی که آنان نیاز دارند اطلاعات صحیحی درمورد مسائل جامعه ای که در آن زندگی می کنند داشته باشند و در این زمینه، بهترین راه کار آن می باشد که پدر و مادر کوشش کنند با یافتن منابع و مدارک علمی و موثق، اطلاعات و دانسته های خانواده شان را ارتقاء دهند و راهنمای معتمدی برای فرزندانشان باشند. هدایت سالم والدین و مربیان دلسوز بسیار ارزشمندتر از دوستی های بحران زا و دشواری آفرین می باشد. البته گاهی اوقات نیز بالعکس مسئله ای قبلی سخت گیری بیش از اندازه در پوشیدن لباس مورد علاقه ی خانواده یا حجاب مخصوص، نداشتن دوستان زیاد کنترل بیش از حد تلفن ها و ساعت گرفتن موجب بدگمانی نوجوان و کشیده شدن به سوی موضوع مورد نظر بر خلاف اعتقاد خانواده می باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جوان معتاد چالش بزرگ آموزش و پرورش

گروه اجتماعی- علی اصغر محمدی: انشار آماری مبنی بر وجود 3 تا 35 هزار دانش آموز معتاد در کشور اعتراض وزیر آموزش و پرورش را برانگیخت به طوری که نسبت به زیر سئوال رفتن امنیت مدارس هشدار داد.

محمود فرشیدی گفت: من به صراحت اعلام می کنم و همه نیز می دانند که محیط مدارس از نظر فرهنگی و تربیتی یک محیط کاملاً امن می باشد و هیچ دانش آموزی در محیط مدرسه با این نوع گرفتاری ها دچار نمی گردد. ایشان ادامه داد: اعلام آمار آسیب های اجتماعی در سنین نوجوانی با اطلاق عنوان دانش آموز صحیح نیست زیرا اعتیاد این افراد که لزوماً به تحصیل آنها مربوط نمی گردد. به فرض، اگر هم آمار وجود 30 هزار معتاد در سنین دانش آموزی صحت داشته باشد، آوردن واژه دانش آموز در این بین تنها باعث نگرانی افکار عمومی می گردد که برای مثال، نکند فرزند، هم در مدرسه دچار اعتیاد گردد و نکند این نابسامانی در مدارس شایع می باشد. وزیر آموزش و پرورش در حالی نسبت به بهره گیری واژه دانش آموز در این مسئله اعتراض می کند که متأسفانه امسال وزارتخانه تحت پوشش او حتی از عهده ی چاپ و توزیع جزوه پیشگیری از اعتیاد در مدارس برنیامده و از طرفی ارایه آموزش پیشگیری از اعتیاد در مدارس را منوط به رفع محدودیت های اعتباری کرده و در واقع این وزارتخانه گامی عملی در این زمینه برنداشته می باشد.

این در حالی می باشد که علی باقر زاده معاون آموزش و پرورش عمومی در نشست خبری طرح همیار پلیس بودن تصریح به آمار دانش آموزان معتاد تأکید نمود: الگوی همیار پلیس بایستی برای کاهش اعتیاد در مدارس نیز اجرا گردد.

متوقف شدن آموزش ها

از سوی دیگر جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با انتقاد از متوقف شدن برنامه های پیشگیری از اعتیاد در آموزش و پرورش گفت: در آموزش و پرورش برنامه های پایه ای مانند ایجاد ارتباط با انجمن های اولیاء و مربیان، آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان، فعال کردن معلمان در موضوع اعتیاد، برقراری کلاس های آموزشی و راه اندازی مجدد در طرح مهارت های زندگی، مدتی می باشد متوقف شده می باشد.

محمد رضا جهانی درمورد برنامه های ستاد در جهت جلوگیری از کاهش سن اعتیاد در میان دانش آموزان گفت: در آموزش و پرورش چالش جدیدی برای اعتیاد هست به طوری که در حال حاضر میانگین سن اعتیاد دانش آموزان 3/1سال کاهش یافته می باشد. وی خواستار تعامل بیشتر آموزش و پرورش با این ستاد گردید و تصریح نمود: برای تعامل بیشتر با آموزش و پرورش، ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتبار خوبی پیش بینی کرده می باشد. و از آن ها خواسته ایم برنامه های خود را در قالب برنامه های پیشگیری برای ما ارسال کنند.

شروع 25 درصد اعتیاد از مدرسه

از سوی دیگر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشدار داد که 25 درصد معتادان کشور اعتیاد را از زمان مدرسه شروع می کنند.

موسی الرضا ثروتی گفت: بر اساس آماری که ستاد بازده با مواد مخدر اعلام کرده می باشد. 25 درصد معتادانف اعتیاد را از زمان مدرسه شروع کرده اند، 20 درصد دانشجویان یکی از انواع مواد مخدر سنتی یا صنعتی را مصرف می کنند و شیوع اعتیاد و ایدز در گروه معتادان زندانی بسیار نگران کننده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

35 هزار نوجوان معتاد

همچنین جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تصریح به وجود حدود 30 هزار دانش آموز معتاد د سامانه آموزش و پرورش گفت: برای آینده این جمعیت فعال کشور پوشش برنامه های پیشگیرانه در جهت جلوگیری از ابتلای آنان به اعتیاد آنان بایستی برنامه ریزی نمود.

در همین حال معاون موسسه تحقیقات داریوش از وجود 35 هزار دانش آموز معتاد در کشور خبر داد و اظهار داشت: متأسفانه اغلب دانش آموزان در دوره دبیرستان مواد مخدر جدید از نوع شیشه و کراک را می شناسند اما مسئولان مدارس در این زمینه اطلاعات کمی دارند

به نظر من: بودن بیش از اندازه قرار گرفتن در معرض اعتیاد والدین یا اطرافیان باعث شده که نوجوان 16 و 17 سال این مواد را بخوبی بشناسد و پسری یا دختری که می بیند والدین دائماً در حال کشیدن مواد یا انجام این کار هستند. به تفکر خودشان که کار خوبی می باشد معتاد می شوند و اگر معتاد شوند دیگر راه خلاصی نیست. مخصوصاً اگر پدر و مادر الگوی بچه باشند.

آموزش پیشگیری از اعتیاد

سردار حمید رضا حسین آبادی گفت: اطلاع رسانی در مدارس با تهیه تیزرها و بروشورهای آموزشی همراه می باشد. همچنین مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تنها 5 درصد دانش آموزان زیر چتر پیشگیری آموزش و پرورش قرار گرفته اند.

” پس کار اصلی بر عهده مسئولان می باشد که در کار خود کوتاهی می کنند.

مآخذ:

روزنامه همشهری، چهار شنبه 16 آبان 1386 سال پانزدهم شماره 4409

اعتیاد حدود 30 هزار دانش آموز در کشور را نمی توان کتمان نمود همچنین کمبود بودجه نمی تواند بهانه ای برای انجام ندادن مسئولیت پیشگیری باشد.
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید