دانلود: دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد اعتیاد نوجوانان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه:

یکی از مسائل پیچیده ی عصر حاضر که توجه بسیاری از محققان و صاحبنظران را به خود معطوف داشته می باشد. موضوع مجرمین و معتادان در سنین پایین و نوجوانان بزهکار می باشد. متأسفانه این پدیده در بسیاری از کشورها مانند کشور ما گسترش چشمگیری پیدا کرده می باشد. سوالی که در این جا مطرح می باشد این می باشد که آیا اقدامات کشورهای مختلف در زمینه مبارزه با جرائم نوجوانان معتاد و بزهکار، بر اصولی صحیح و درست استوار می باشد که آمارها نشان می دهد که به رغم بهبود وضع زندگی و ازدیاد سریع موسسات و خدمات اجتمای در اکثر کشورهای جهان، جرائم ارتکابی ومسئله اعتیاد با سرعت و آهنگ بیشتری افزایش می یابد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آبراهامسن (1371) معتقد می باشد که ریشه های اصلی اعتیاد بایستی در کل اجتماع و نوع خاص روابط انسانی جست و جو نمود. از طرف دیگر ماهیت ارزش ها و ضوابط فرهنگی حاکم بر جامعه که به گونه فرضی همبستگی گروهی و صبر و تحمل فردی را تشویق می کنند یا به موفقیت مادی و منافع فردی تأکید می ورزند. انگیزه های لازم را برای زیستن در حریم قانون یا به عکس، درگیریهای مجرمانه فراهم می کنند. بعضی علت اعتیاد جوانان را از اختصاصات جوامع پیشرفت و متمدن امروزی دانسته اند و اعتقاد دارند که بشر به همان سرعتی که به سوی پیشرفت و تکامل صنعتی و مادی پیش می رود. از معنویات فاصله می گیرد و به سوی تبهکاری و ارتکاب جرم روی می آورد. بالاترین رقم سنی معتادان در ایران بین 21 تا 27 سال می باشد. اغلب جوانان با گذر از دوران بلوغ و نوجوانی دچار تغییرات جسمی روانی گوناگونی می شوند که تأثیرات زیادی بر رفتار و عکس العمل های هیجانی آنها نسبت به اطرافیان می گذارد. احساس نارضایتی، عصبانیت، بی حوصلگی، مخالفت، مبارزه جویی، عدم همکاری، بی اعتنایی و عیب جویی مانند بدخلقی هایی می باشد که زندگی نوجوان را دشورا تر از پیش می کند، در مواردی این ویژگیهای رفتارثی – اخلاقی، نوجوانان به گونه ای می باشد که آنان را شدیداً مستعد آلوده شدن به انواع کجرویها و آسیب های اجتماعی می کند. نوجوانان ارزشها و معیارهای اخلاقی والدینش را کم تر می پذیرند و بیش تر در صدد یافتن استقلال و اثبات خویشتن اند.

البت در جامعه امروزی ما خیلی مسائل سیاسی مانند وابستگی بیش از اندازه جوانان به غربی ها و بهره گیری زیاد از حد از رایانه و ماهواره و حتی در قشر خاصی، بیکاری، بی پولی، وضع اجتماعی بد به اعتیاد جوانان دامن زده که برطرف کردن و شمردن عمه عوامل وقت و برنامه ریزی کاملی را در برگیرنده می گردد.

فصل اول

عوامل موثر در اعتیاد جوانان

تحقیقات نشان مید هد افرادی که به انواع مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند، اغلب اولین تجربه ی خود را به صورت تفریحی و در دوران نوجوانی کسب کرده اند و به تدریج اعتیاد آنان از حالت تفریح خارج شده و با تکرار و زیاد شدن میزان مصرف، معتاد شده اند. از آن جا که مصرف مواد مخدر همیشه رو به افزایش می باشد، نوجوانان نیز آغاز با مقدار کم اولیه نیاز جسمی او را تأمین نمی کند، مجبور می گردد مقدار مصرف را افزایش دهد یا فاصله ی زمانی مصرف را کوتاه تر کند، که در نهایت منجر به وابستگی شدید او به مواد مخدر و اعتیاد او می گردد. در نظر داشته باشید که رهایی از تجربیات منفی مکرر، بسیار دشوار و طاقت فرسا گروهی دیگر از جوانان و نوجوانانی که شروع به مصرف مواد مخدر می کنند. اظهار می دارند که برای افراد از معضلات و مسائل زندگی روزمره و داشتن احساسی بهتر از احساس فعلی شان دست به این کار زده اند. به گونه کلی عوامل متعددی موجب اعتیاد جوانان می شوند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • زمینه خانوادگی: الگوهای نامناسب رفتاری اطرافیان منجر به تقلید کورکورانه نوجوانان از آنان می گردد.

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، اعتیاد به مواد مخدر و سایر کجروی های اخلاقی در خانواده موجب بدآموزی و زمینه سازی برای شروع انحرافات و آسیب های اجتماعی در کودکان و نوجوانان می گردد. در چنین خانواده هایی نوجوانان به جای اینکه به فکر انجام فعالیتهای مثبت و سازنده باشند، مدام در صدد یافتن راه های برای مقابله با آثار این بحران ها می باشند. و در بدترین شرایط نیز خود درگیر آن می شوند.

 • فقر مادی خانواده: به رغم این که بین فقر مادی و اعتیاد به مواد مخدر هیچ ارتباطی وجود ندارد، اما عامل مهمی در معتاد شدن جوانان جامعه به شمار می آید. زیرا به علت فقر و نداری امکان دسترسی به بسیاری از امکانات آموزشی را از دست می دهند و هیچ تخصصی و حرفه ای پیشه نمی کنند و در نتیجه در بازار کار سهم عمده ای ندارند. همین امر موجب کشیده شدن گروهی از جوانان به سمت و سوی فروش مواد مخدر و امکان بهره گیری از آن می گردد.
 • عدم آگاهی و کم سوادی: افرادی که از سواد و تحصیلات کم تری برخوردارند، آسیب پذیرتر از افرادی اند که نسبت به مضرات و تأثیرات سوء مواد مخدر آگاهی دارند، هر چند نمی توان میزان تحصیلات افراد را عاملی برای مصرف این گونه مواد دانست. اما تحقیقات بسیاری نشان می دهند که هر چه سواد و میزان تحصیلات قشر جوان بالاتر باشد، کم تر به اعتیاد و بهره گیری از مواد روی می آورند.

بر اساس آمار، 66 درصد افراد معتاد، سوادی در سطح ابتدایی و درصد کمی نیز در سطح متوسطه داشته اند(دکتر اکبری)

 • اختلافات خانوادگی: آمارها نشان می دهند، نوجوانانی که والدینشان دچار معضلات و مسائل اخلاقی – رفتاری اند بیش تر در معرض خطر اعتیاد و مصرف مواد مخدر قرار دارند. معضلات رفتاری خانودگی منجر به عدم امنیت و وارد شدن فشار روانی بر نوجوانان و جوانان می گردد و آنان را از محیط امن خانواده دور می سازد همین امر موجب ارتباط بیش تر آنها با دوستان و گاه افراد مسئله داری می گردد که زمینه ساز بسیاری از مسائل اجتماعی بعدی خواهد بود.
 • خصوصیات ویژگی های جوانان و نوجوانان در بسیاری از موارد نظاره می گردد که نوجوانان و جوانان مضطرب، پریشن، افسرده و منزوی به گونه مرتب دچار شکست های گوناگون تحصیلی – اجتماعی می شوند، عزت نفس، خویشتن داری و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به سیگار، الکل، مواد مخدر و… به عنوان عنصری برای رهایی از این معضلات روی می آورند.
 • فشار دوستان و همسالان: گروهی از نوجوانان به دلیل سازگاری با دوستان و همسالانشان و یک رنگ شدن با آنها چنان موجودیت فردی- خانوادگی خود را فراموش می کنند که در برابر هر تقاضایی سر تسلیم فرود می آورند. هر چه روابط بین والدین و فرزندان نوجوانشان کاهش یابد، ارزش همسالان و روابط گروهی برای آنان بیش تر می گردد. دکتر فرجاد(1383)

علائم مصرف مواد مخدر در جوانان و نوجوانان

تشخیص رفتارهای عیان دوره ی نوجوانی از رفتارهای ناشی از مصرف مواد مخدر دشوار می باشد. زیرا بسیاری از این تغییرات کاملاً شبیه به هم هستند. چنان چه والدین و اعضای موثر خانواده نسبت به نشانه ها و علائم اولیه مصرف مواد در جوانان و نوجوانان حساس و هوشیار باشند، می توانن در بسیاری از موارد، مانع از وخیم تر شدن اوضاع و انحطاط کامل جوان شوند. مهم ترین این علائم عبارتند از:

 • انزوا طلبی، خستگی و بی تفاوتی نسبت به خانواده و ارزش های حاکم بر آن
 • خشونت، پرخاشگری و قانون شکنی
 • عدم تمایل به صحبت و مشورت با والدین و نزدیکان
 • کاهش نمرات درس و بی علاقگی نسبت به درس و آموزش
 • نداشتن فعالیت های جسمی – ورزشی
 • کاهش اعتماد به نفس، خویشتن داری و اثبات درونی
 • تغییرات شدید خواب(بی خوابی، خواب آلودگی، خوابیدن در طول روز، کابوس دیدن)
 • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 • تغییرات شدید در عادات غذا خوردن ( بی اشتهایی، کم خوراکی یا پرخوری)
 • عدم تمایل به برقراری ارتباط ی دوستی با همسالان

10-کاهش توان تحمل و بردباری در برابر معضلات

11-عدم پذیرش مسئولیت و ضعف در تصمیم گیری

12- عدم تمرکز به مسائل، فراموشی و بی توجهی

13- قرمزی چشم ها و آب ریزش بینی

14- نیاز شدید به پول اضافی ( برای خرید مواد) و رفتار های غیر مسئولانه(بزهکاری و دزدی از خانه)

15- بی توجهی به ظاهر و آراستگی (مای جا، 1998)

تأثیر خانواده در آگاه سازی جوانان و نوجوانان می باشد. والدینی که خود، سیگار می کشند، در مصرف داروهای مسک و خواب آور افراط می کنند یا توجه و دیدگاه شفاف و شخصی در برابر مصرف مواد مخدر به فرزندانشان ارائه نمی کنند، راه را برای انحراف و تصمیم گیری نامناسب جوانان هموار می سازند.

جوانی، دوره ای می باشد که در آن، فرد با گذر از انواع هیجانها، آشوب ها و آشفتگی های روحی و روانی گوناگون به سوی رشد اجتماعی سالم در حال تحول می باشد. نتایج تحقیقات بی شماری نشان  می دهند نوجوانان و جوانانی که ارتباط صمیمانه و نزدیکی با اعضای خانواده شان دارند و از بودن در جمع آنها احساس رضایت و شادی می کنند، کم تر به دنبال رفتارهای ناسالم می طریقه. مانند راه کارهای موثری که والدین می توانند به مقصود پیشگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر به کار بندند عبارتند از:

 • معیارهای(خوب بودن) و (بد بودن) را به فرزندانشان یاد بدهند و ارزش های پسندیده ی اخلاقی رفتارهای مناسب اجتماعی، انتظارات جامعه از یک نوجوان مسئول، اهمیت رشد و بالندگی نوجوان برای پیشرفت اجتماعی که در آن زندگی می کند و … را به آنها بیاموزند.
 • در برابر اجرای، مقررات و قوانین حاکم بر خانه، مدرسه و اجتماع، جدی، مسئول و هوشیار باشند.

رعایت آیین نامه های انظباطی و ضوابط و قوانین مدنی که در مدارس اجرا می شوند می تواند مانعی برای بسیاری از کجروی های اجتماعی باشد. اهمیت دادن به نظم و انظباط داشتن رفتار های موجه، شیوه ی تفکر سالم و … از نکات ارزشمندی می باشد که می توان به نوجوانان و جوانان آموخت. آن ها بایستی بدانند که هر گونه دسترسی به مواد مخدر چه جرایمی محسوب می شوند و چه مجازاتهایی را بایستی تحمل گردند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید