دانلود فایل پژوهش: دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد روان‌شناسی هیجان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

اما بعضی دیگر بیشتر جنبه آزارنده را دارند و شاید فرد کوشش برای اجتناب از رسیدن به آنها داشته باشد یا اگر در آن حالات قرار گیرند، کوشش کند خود را از آن نوع هیجان رهایی دهد. به این ترتیب هیجانات از لحاظ میزان خوشایندی یا ناخوشایندی به دو دسته تقسیم می شوند: هیجانات مثبت و منفی. اما به این نکته بایستی توجه داشت، هر یک از هیجانات اهمیت و تأثیر مهمی در زندگی دارند. و کارکرد خاصی برای هر یک هست.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

هیجان ترس

در اغلب بحثهای مربوط به هیجان ترس جای مهمی را به خود اختصاص داده می باشد و حتی آن را به عنوان علت اصلی اختلالات عصبی شناخته‌اند. اما ترس همیشه ایجاد کننده ناراحتی و مشکل نیست. وجود آن در خیلی از مسائل موقعیتهای زندگی لازم می باشد. این هیجان شاید از آن جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که در آن حالت فشار و تخریب بطور بالقوه از نظر مقدار و اهمیت بر حالت سازنده تفوق دارد و معمولا آمادگی برای بروز واکنشهای اجتنابی بیشتر از آمادگی برای کنشهای اکتسابی می باشد.

شکسپیر می‌گوید: “از میان همه تمایلات و احساسات بد ، ترس منفورترین آنهاست.” علائم ترس عبارتند از لرزیدن بدن ، سفید شدن پوست ، غدد عرقی فعال می شوند، مو بر بدن راست می گردد، ترشحات دستگاه گوارش و کلیه‌ها زیاد می گردد و فضولات بدن به دلیل انبساط ماهیچه‌های اسفنکتر بطور غیر عادی رفع می گردد. میزان تنفس زیاد می گردد، قلب به تندی و شدت می‌زند. قوای ذهنی به مقدار زیادی مختل می گردد. این علائم حتی در چهارپایان مثل سگ و گربه و میمونها نیز دیده می گردد. پرندگان نیز در هنگان ترس تمامی پرهای خود را در هم فرو می‌برند و در این حالت جثه‌شان کوچکتر به نظر می‌رسد.

از دیگر علائم ترس عبارت می باشد از باز شدن دهان ، بالا رفتن ابروها ، فردی که دچار ترس شده می باشد در آغاز مثل یک مجسمه از حرکت باز می‌ایستد تأثیر می‌گیرد یا اینکه قوز می کند و دولا می گردد، بطوری که گویی می‌خواهد خود را از دیده‌ها پنهان می کند. فعالیت غدد بزاقی کم و دهان خشک می گردد. گاه ترس ضعیف باعث می گردد در فرد میل شدیدی به خمیازه کشیدن به وجودبیاید. چشمها در حالت ترس شدید از حدقه بیرون می‌افتند و به سوی عامل ایجاد کننده وحشت ثابت می‌مانند، یا اینکه بی قرار از جهتی به جهت دیگر می‌چرخند. ترس همچون سایر هیجانات از شدت و ضعفهای مختلف برخوردار می باشد. ترس شدید علاوه بر علائم متفاوت (از لحاظ شدت) کارکردهای مختلف می‌تواند داشته باشد.

هیجان خشم

هیجان خشم همراه با مفاهیم مترادف و مباحثی که با آن مرتبط هستند بسیار بیشتر از هیجانهای دیگر (البته به غیر از ترس) در نوشته‌ها مورد بحث قرار گرفته می باشد. بسیاری از روشهای کنترل اجتماعی بزرگسالان و خردسالان به اجتماعی کردن واکنش خشم به موقعیتهای مختلف مربوط می باشد. خشم از دسته هیجانات منفی می باشد و علل مختلفی برای آن شناسایی شده می باشد که بسیار گسترده‌تر از آن هستند که در این بحث بتوانند مطرح شوند. اما علائم آن عبارت می باشد از سرخ شدن صورت ، منبسط شدن رگهای پیشانی و گردن ، سرخ شدن چشمها، جمع و کوچک شدن مردمکهای چشم ، کشیده شدن لبها و در نتیجه عیان شدن دندانها ، بدن تاخورده ، ابروان در هم کشیده ، لبان سخت و محکم و دندانهای قفل شده و در حال سایش.

هیجان اندوه

اندوه نیز مانند سایر هیجانات از شدت و ضعف برخوردار می باشد. بطوری که در حالتی از آن با یکسری علائم ویژه طبیعی تلقی می شوند. در حالیکه انوع شدید و مهمتر آن یا زمانی که بدون دلیل واضحی در فرد وجود دارند، وجود یک اختلال روانی را در پیش می‌کشند. در هر حال این هیجان نیز از دسته هیجانات منفی می باشد که برای جنبه ناخوشایندی دارد. مشخص بودن و بی تحرکی ، کاهش گردش خون ، رنگ پریدگی صورت ، سست شدن عضلات ، پلکهای پایین افتاده از علائم اندوه هستند.

همچنین حالت سر کمی رو به سینه خم می گردد، لبها ، گونه‌ها و آرواره‌ها همه از حالت طبیعی خارج می شوند و به طرف پایین رها می شوند. تنفس کند و ضعیف می گردد و غالبا آههای عمیق نفس را قطع می‌کنند. یک نشانه ثابت و همیشگی اندوه این می باشد که افراد به سرما حساسیت نشان می‌دهند و به سختی می توانند خود را گرم نگه دارند. بی اشتهایی و عدم تمایل به غذا خوردن نیز در هیجان اندوه دیده می گردد.

هیجان تنفر

با وجود اینکه این هیجان یک مکانیزم دفاعی اساسی می باشد و دارای ارزش حیاتی قابل ملاحظه‌ای می باشد، لکن هنوز بطور منظم مورد مطالعه و مطالعه قرار نگرفته می باشد و از آنجائیکه تنفر در روبرو شدن با یک محرک آزارنده که موجب رنجش می گردد به وجودمی‌آید، همراه با حرکاتی می باشد که هدف آنها کنار زدن عامل آزار دهنده یا محافظت فرد از آن عامل می باشد. تنفر شدید به صورت حرکاتی در اطراف دهان بروز می کند که درست شبیه حرکات دهان قبل از استفراغ کردن می باشد.

در این حالت نیمه بسته شدن پلکها و به عقب برگشتن صورت یا تمامی بدن نیز نشان دهنده ابراز انزجار شدید می باشد. این حرکات طوری انجام می‌گیرد که گویا محرک مورد نظر ارزش گناه کردن هم ندارد. تف کردن نشانه‌ای عمومی برای تنفر و انزجار می باشد. داروین می‌گوید: “تف کردن بیانگر رفع عوامل آزار دهنده از دهان می باشد.

هیجان شادی

همه حالات شادی و لذات را تجربه کرده‌اند. درجاتی از آن نیز مانند هیجان اندوه طبیعی می باشد، اما انواعی از آن که بطور مستمر و شدید و با علائم تشدید شده و به وجودمی‌آید، به عنوان یک اختلال روانی شناخته می گردد که در آن فرد دائما در حالت شادی و شعف شنگولی به سر می‌برد و ممکن می باشد دست به کارهای عجیب و غریب بزند. حالات چهره‌ای خنده مثل کشیده شدن لبها ، چشمهای براق و گاه اشک آلود ، تحریک زیاد ، تکلم زیاد از علائم شادی هستند. رقص و پایکوبی ، بالا و پایین بردن و در حالت خوشحالی شدید و ناگهانی جیغ زدن از علائم شادی هستند.

بعضی عقیده دارند علائم شادی در بعضی اوقات به علائم خشم شبیه می باشد، هر چند آنها به دسته‌های جداگانه تعلق دارند، اما علائم جسمی آنها مثل فریاد زدن ، پا کوبیدن ، افزایش فعالیت بازوان و دستها ، چشمهای سرخ شده و در حال چرخش ، گامهای محکم و راسخ در هر دو هیجان وجود دارند، اما هدف آنها متفاوت می باشد. هر دو آنها هیجانات گرایشی هستند بطوری که باعث نزدیک شدن فرد به محرک خوشحال کننده یا خشم آور می شوند، اما هدف خشم تخریب و از بین بردن می باشد، اما هدف شادی تداوم و نگهداری آن محرک.

هیجان تعجب

همه موجودات زنده در جریان زندگی خود به خودی به محرکهای جدید و نو ظهوری مواجه می شوند. در برخورد با چنین محرکهایی الگوی واکنش را می‌توان تکان هیجانی یا تعجب نامید. این واکنشها فقط در مواقعی بروز می‌کنند که محرکهای شناخته نشده ، مبهم ، نامعلوم ، شدید و ناگهانی وارد اقدام می شوند. برانگیخته شدن بینایی و شنوایی ، باز شدن دهان و چشمها و ابروان بالا کشیده شده ، تولید صدای ناگهانی از دهان و از جا پریدن علائم اساسی تعجب هستند، با در نظر داشتن اینکه در مورد بشر نوع شخصیت در الگوی خاص او در حالت بازتاب هیجانی مثل تعجب تاثیر دارد. بعضی افراد شاید سر و صدای بیشتری بکنند و تفاوتهای دیگری با یکدیگر داشته باشند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

هیجانهای مرکب

گفته می گردد این هیجانات از ترکیب سایر هیجانات که به وجودمی‌آیند بطوری که در هر یک از هیجانات رگه‌هایی از احساسات مربوط به هیجاناتی را که از آنها ترکیب شده‌اند می‌توان پیدا نمود. موارد زیر نمونه‌هایی از هیجانات ترکیبی هستند که پیش روی هر یک ، هیجاناتی را که از آنها ترکیب شده‌اند نوشته شده می باشد:

این نوشته در روانشناسی و علوم تربیتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

غرور = خشم + شادی عشق = شادی + پذیرش
کنجکاوی = پذیرش + تعجب ناامیدی = ترس + غم
تاسف = غم + تنفر کینه = خشم + انتظار
تسلط = خشم + پذیرش اطاعت = پذیرش + ترس
شرم = ترس + انزجار بدبینی = غم + انتظار
جسارت = خشم + تعجب احساس گناه = شادی + ترس
حسد = غم + خشم